İranda İsrail kəşfiyyatına işləyən
İran Ali Məhkəməsi tərəfindən İsrailin kəşfiyyat xidmətinə işləməkdə ittiham olunaraq edam cəzasına məhkum edilən Ehsan Afreşteh mayın 13-ü səhər saatlarında dar ağacından asılıb.
Bu barədə İranın dövlət televiziyası məlumat yayıb.
Məlumata görə, Ehsan Afreşteh “Mossad” tərəfindən Nepalda xüsusi təlimə cəlb olunub, həmçinin ingilis, fransız və ivrit dillərini mənimsəyib.
Müstəntiqlərin sözlərinə görə, o, İsrail kəşfiyyatına xidmət zamanı “Ceyms” ləqəbindən istifadə edib, “Mossad”la elektron poçt və müxtəlif mesaj tətbiqləri vasitəsilə əlaqə saxlayıb. Ehsan Afreşteh “Mossad”ın ilk tapşırıqlarını taksi sürücüsü kimi yerinə yetirib./AZƏRTAC

В Иране, работающий на разведку Израиля
Ехсан Афрештех, обвинённый Верховным судом Ирана в работе на разведывательную службу Израиля и приговорённый к смертной казни, был повешен утром 13 мая.
Об этом сообщил государственный телеканал Ирана.
Согласно информации, Ехсан Афрештех был привлечён к специальной подготовке в Непале агентством "Моссад", также он освоил английский, французский и иврит.
По словам следователей, во время службы в израильской разведке он использовал псевдоним "Джеймс", связывался с "Моссад" через электронную почту и различные мессенджеры. Первые задания "Моссада" он выполнял в роли таксиста./АЗЕРТAГ