İspaniya ABŞ ilə hərbi əməkdaşlığa razılaşıb? -
Ağ evin mətbuat katibi Karolin Levitt İspaniyanın ABŞ ordusu ilə əməkdaşlığa razılaşdığını bildirsə də, İspaniya hökuməti bu iddianı qəti şəkildə təkzib edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Karolin Levitt açıqlamasında bildirib ki, İspaniya ABŞ Prezidenti Donald Trampın mesajını “aydın və açıq şəkildə anlayıb” və ABŞ ordusu ilə əməkdaşlığa razılaşıb.
Bu açıqlama ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Albares isə bu sözləri qətiyyətlə təkzib edərək bildirib ki, ölkəsinin mövqeyi dəyişməyib. Onun sözlərinə görə, İspaniya hökumətinin Yaxın Şərqdəki müharibə, İranda həyata keçirilən bombardmanlar və ölkə hərbi bazalarının istifadəsi ilə bağlı mövqeyi əvvəlki kimi qalır.
Nazir qeyd edib ki, mövcud ikitərəfli razılaşmadan kənar şəkildə İspaniya bazalarının istifadəsinə icazə verilməyəcək. Albares vurğulayıb ki, İspaniya öz xarici siyasət qərarlarını müstəqil şəkildə qəbul edən suveren dövlətdir.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp İspaniyanın İrana qarşı hücumlar zamanı öz bazalarından istifadəyə icazə vermədiyini bildirərək ölkəni iqtisadi sanksiyalarla hədələmişdi.
İspaniyanın baş naziri Pedro Sançes isə müharibəyə qarşı olduqlarını bildirərək, regionda sabitliyin yalnız diplomatiya və əməkdaşlıq yolu ilə təmin edilə biləcəyini deyib.

Has Spain agreed to military cooperation with the USA? -
White House press secretary Karoline Levitt stated that Spain has agreed to cooperate with the US military, but the Spanish government has categorically denied this claim.
Medianews.az reports that in her statement, Karoline Levitt said that Spain “clearly and explicitly understood” the message from US President Donald Trump and agreed to cooperate with the US military.
This statement has caused widespread discussions among the public.
Spain’s Foreign Minister José Manuel Albares firmly denied these words, stating that the country’s position has not changed. According to him, the Spanish government’s stance regarding the war in the Middle East, the bombings carried out in Iran, and the use of the country’s military bases remains the same as before.
The minister noted that permission will not be given for the use of Spanish bases outside the current bilateral agreement. Albares emphasized that Spain is a sovereign state that independently makes its foreign policy decisions.
It should be noted that previously US President Donald Trump threatened Spain with economic sanctions, stating that Spain did not allow the use of its bases during attacks against Iran.
Spain’s Prime Minister Pedro Sánchez stated that they are against the war and said that stability in the region can only be ensured through diplomacy and cooperation.