İspaniya ABŞ ilə hərbi əməkdaşlığa razılaşıb? -
Ağ evin mətbuat katibi Karolin Levitt İspaniyanın ABŞ ordusu ilə əməkdaşlığa razılaşdığını bildirsə də, İspaniya hökuməti bu iddianı qəti şəkildə təkzib edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Karolin Levitt açıqlamasında bildirib ki, İspaniya ABŞ Prezidenti Donald Trampın mesajını “aydın və açıq şəkildə anlayıb” və ABŞ ordusu ilə əməkdaşlığa razılaşıb.
Bu açıqlama ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Albares isə bu sözləri qətiyyətlə təkzib edərək bildirib ki, ölkəsinin mövqeyi dəyişməyib. Onun sözlərinə görə, İspaniya hökumətinin Yaxın Şərqdəki müharibə, İranda həyata keçirilən bombardmanlar və ölkə hərbi bazalarının istifadəsi ilə bağlı mövqeyi əvvəlki kimi qalır.
Nazir qeyd edib ki, mövcud ikitərəfli razılaşmadan kənar şəkildə İspaniya bazalarının istifadəsinə icazə verilməyəcək. Albares vurğulayıb ki, İspaniya öz xarici siyasət qərarlarını müstəqil şəkildə qəbul edən suveren dövlətdir.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp İspaniyanın İrana qarşı hücumlar zamanı öz bazalarından istifadəyə icazə vermədiyini bildirərək ölkəni iqtisadi sanksiyalarla hədələmişdi.
İspaniyanın baş naziri Pedro Sançes isə müharibəyə qarşı olduqlarını bildirərək, regionda sabitliyin yalnız diplomatiya və əməkdaşlıq yolu ilə təmin edilə biləcəyini deyib.

Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что Испания согласилась на сотрудничество с армией США, однако правительство Испании решительно опровергло это утверждение.
По данным Medianews.az, в своем заявлении Кэролайн Левитт отметила, что Испания «ясно и четко поняла» послание президента США Дональда Трампа и согласилась на сотрудничество с армией США.
Это заявление вызвало широкие обсуждения в обществе.
Министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес категорически опроверг эти слова, заявив, что позиция страны не изменилась. По его словам, позиция правительства Испании по поводу войны на Ближнем Востоке, бомбардировок в Иране и использования военных баз страны остается прежней.
Министр отметил, что использование испанских баз вне рамок существующих двусторонних соглашений не будет разрешено. Альбарес подчеркнул, что Испания является суверенным государством, самостоятельно принимающим решения в сфере внешней политики.
Отметим, что ранее президент США Дональд Трамп угрожал Испании экономическими санкциями, заявляя, что страна не разрешила использование своих баз во время ударов по Ирану.
Премьер-министр Испании Педро Санчес заявил, что они выступают против войны, и что стабильность в регионе может быть обеспечена лишь дипломатией и сотрудничеством.