İsrail-“Hizbullah”: 44 ildir bitməyən münaqişənin xronologiyası
Fevralın 28-dən ABŞ və İsrailin İrana qarşı başlatdığı müharibə ilkin atəşkəs razılaşması ilə dayandırılsa da, İsrail Livan ərazisində “Hizbullah” qüvvələri ilə döyüşləri davam etdirir.
Medianews.az bildirir ki, İsrail-“Hizbullah” qarşıdurmasının 44 illik tarixi var. Yəni bu münaqişə elə “Hizbullah”ın yaradıldığı vaxtdan davam edir.
Medianews.az ABŞ-nin “Assoşieyted Press” (“Associated Press”) agentliyinə istinadla İsraillə “Hizbullah” arasındakı savaşın 2026-cı ilə qədərki əsas mərhələlərinin xronologiyasını təqdim edir.
1982 – İsrail Livan ərazisinə girib Fələstin Azadlıq Təşkilatı və təşkilatın müttəfiq qrupları əleyhinə əməliyyat keçirir. Bu dövrdə İranın dəstəyilə “Hizbullah” yaradılır və “Hizbullah” İsrailin cənubi Livanı işğal etməsinə qarşı partizan müharibəsinə başlayır.
1992 – “Hizbullah”ın lideri Abbas Musəvi İsrailin helikopterdən endirdiyi raket zərbəsi nəticəsində öldürülür. Onun yerinə Həsən Nəsrullah gəlir və təşkilata uzun illər rəhbərlik edir.
1996 – İsrail “Hizbullah”ı Litani çayı şimalına sıxışdırmaq məqsədilə hərbi əməliyyat keçirir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı bazasının yerləşdiyi Kana bölgəsinin atəşə tutulması nəticəsində azı 100 mülki şəxs həlak olur.
2000 – Uzun sürən qarşıdurmadan sonra İsrail qüvvələri Livanın cənubundan çıxır. Bu hadisə ərəb dünyasında “Hizbullah”ın böyük qələbəsi kimi təqdim olunur.
2006 – “Hizbullah” döyüşçülərinin İsrail patruluna hücumu bir aylıq müharibəyə səbəb olur. Döyüşlər nəticəsiz başa çatır, lakin İsrailin bombardmanları Livanın cənubunda və Beyrutun cənub ətraflarında ciddi dağıntılar yaradır. Bu dağıdıcı hərbi üsul sonradan “Dahiyə doktrinası” kimi tanınır.
2008 – “Hizbullah”ın hərbi rəhbəri İmad Muğniyə Dəməşqdə avtomobil partlayışı nəticəsində öldürülür. Hücuma görə məsuliyyət İsrailin üzərinə qoyulur.
2012 – “Hizbullah” Suriyada vətəndaş müharibəsi zamanı Bəşər Əsəd hökumətinə dəstək vermək üçün döyüşlərə qoşulur. Sonrakı illərdə İsrail vaxtaşırı Suriyada İran və “Hizbullah” hədəflərinə hava zərbələri endirir.
8 oktyabr 2023 – HƏMAS-ın İsrailin cənubuna hücumundan sonra “Hizbullah” sərhəd boyunca raket zərbələri endirir. İsrail cavab verir və o qədər də intensiv olmayan toqquşmalar başlayır.
17 sentyabr 2024 – İsrail Livanda “Hizbullah” üzvlərinə paylanan, içərisində partlayıcı qurğu olan peycerlər vasitəsilə hücum həyata keçirir. Ertəsi gün radioqəbuledicilərlə oxşar hücum baş verir. Onlarla insan ölür, minlərlə şəxs yaralanır.
27 sentyabr 2024 – Həsən Nəsrullah Beyrutun cənubunda İsrailin genişmiqyaslı hava zərbələri nəticəsində öldürülür.
27 noyabr 2024 – ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə əldə olunan atəşkəs razılaşması müharibəni formal olaraq dayandırır. Buna baxmayaraq, İsrail Livanda “Hizbullah”ın yenidən silahlanmasının qarşısını almaq üçün zərbələrini davam etdirir.
2 mart 2025 – İsrail və ABŞ-ın İrana hücumundan sonra regionda genişmiqyaslı müharibə başlayır. “Hizbullah” İsrailə raket zərbələri endirir və bunu İranın ali rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsinə və İsrailin Livandakı hücumlarına cavab kimi izah edir.

Хотя война, начатая США и Израилем против Ирана 28 февраля, была остановлена предварительным соглашением о прекращении огня, Израиль продолжает боевые действия с силами «Хизбаллы» на территории Ливана.
Medianews.az сообщает, что конфликт между Израилем и «Хизбаллой» имеет 44-летнюю историю. То есть этот конфликт продолжается с момента создания «Хизбаллы».
Medianews.az, ссылаясь на агентство Associated Press, представляет хронологию основных этапов войны между Израилем и «Хизбаллой» до 2026 года.
1982 – Израиль врывается на территорию Ливана и проводит операции против Организации освобождения Палестины и союзных ей групп. В этот период при поддержке Ирана создаётся «Хизбалла», и «Хизбалла» начинает партизанскую войну против израильской оккупации южного Ливана.
1992 – Лидер «Хизбаллы» Аббас Мусави погибает в результате ракетного удара с израильского вертолёта. Его место занимает Хасан Насралла, который долгое время возглавляет организацию.
1996 – Израиль проводит военную операцию, пытаясь вытеснить «Хизбаллу» к северу от реки Литани. Обстрел района Кана, где находится база ООН, приводит к гибели по меньшей мере 100 гражданских лиц.
2000 – После долгого конфликта израильские войска выводятся с юга Ливана. Это событие в арабском мире преподносится как крупная победа «Хизбаллы».
2006 – Нападение бойцов «Хизбаллы» на израильский патруль вызывает месяц войны. Бои заканчиваются безрезультатно, но израильские бомбардировки наносят серьёзные разрушения на юге Ливана и в южных пригородах Бейрута. Этот разрушительный военный метод позже известен как «Доктрина Дахия».
2008 – Военный лидер «Хизбаллы» Имад Мугния погибает в результате взрыва автомобиля в Дамаске. За атаку возлагают ответственность на Израиль.
2012 – Во время гражданской войны в Сирии «Хизбалла» вступает в боевые действия, поддерживая правительство Башара Асада. В последующие годы Израиль периодически наносит авиаудары по целям Ирана и «Хизбаллы» в Сирии.
8 октября 2023 – После нападения ХАМАС на юг Израиля «Хизбалла» наносит ракетные удары вдоль границы. Израиль отвечает, и начинаются менее интенсивные столкновения.
17 сентября 2024 – Израиль атакует членов «Хизбаллы» в Ливане при помощи пейджеров с взрывными устройствами. На следующий день аналогичная атака происходит с использованием радиоприёмников. Много людей погибает, тысячи получают ранения.
27 сентября 2024 – Хасан Насралла погибает в результате масштабных израильских авиаударов на юге Бейрута.
27 ноября 2024 – Перемирие, достигнутое при посредничестве США, формально прекращает войну. Несмотря на это, Израиль продолжает наносить удары, чтобы предотвратить повторное вооружение «Хизбаллы» в Ливане.
2 марта 2025 – После атаки Израиля и США на Иран начинается масштабная война в регионе. «Хизбалла» наносит ракетные удары по Израилю, объясняя это убийством верховного лидера Ирана Али Хаменеи и израильскими атаками в Ливане.