İsrail-“Hizbullah”: 44 ildir bitməyən münaqişənin xronologiyası
Fevralın 28-dən ABŞ və İsrailin İrana qarşı başlatdığı müharibə ilkin atəşkəs razılaşması ilə dayandırılsa da, İsrail Livan ərazisində “Hizbullah” qüvvələri ilə döyüşləri davam etdirir.
Medianews.az bildirir ki, İsrail-“Hizbullah” qarşıdurmasının 44 illik tarixi var. Yəni bu münaqişə elə “Hizbullah”ın yaradıldığı vaxtdan davam edir.
Medianews.az ABŞ-nin “Assoşieyted Press” (“Associated Press”) agentliyinə istinadla İsraillə “Hizbullah” arasındakı savaşın 2026-cı ilə qədərki əsas mərhələlərinin xronologiyasını təqdim edir.
1982 – İsrail Livan ərazisinə girib Fələstin Azadlıq Təşkilatı və təşkilatın müttəfiq qrupları əleyhinə əməliyyat keçirir. Bu dövrdə İranın dəstəyilə “Hizbullah” yaradılır və “Hizbullah” İsrailin cənubi Livanı işğal etməsinə qarşı partizan müharibəsinə başlayır.
1992 – “Hizbullah”ın lideri Abbas Musəvi İsrailin helikopterdən endirdiyi raket zərbəsi nəticəsində öldürülür. Onun yerinə Həsən Nəsrullah gəlir və təşkilata uzun illər rəhbərlik edir.
1996 – İsrail “Hizbullah”ı Litani çayı şimalına sıxışdırmaq məqsədilə hərbi əməliyyat keçirir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı bazasının yerləşdiyi Kana bölgəsinin atəşə tutulması nəticəsində azı 100 mülki şəxs həlak olur.
2000 – Uzun sürən qarşıdurmadan sonra İsrail qüvvələri Livanın cənubundan çıxır. Bu hadisə ərəb dünyasında “Hizbullah”ın böyük qələbəsi kimi təqdim olunur.
2006 – “Hizbullah” döyüşçülərinin İsrail patruluna hücumu bir aylıq müharibəyə səbəb olur. Döyüşlər nəticəsiz başa çatır, lakin İsrailin bombardmanları Livanın cənubunda və Beyrutun cənub ətraflarında ciddi dağıntılar yaradır. Bu dağıdıcı hərbi üsul sonradan “Dahiyə doktrinası” kimi tanınır.
2008 – “Hizbullah”ın hərbi rəhbəri İmad Muğniyə Dəməşqdə avtomobil partlayışı nəticəsində öldürülür. Hücuma görə məsuliyyət İsrailin üzərinə qoyulur.
2012 – “Hizbullah” Suriyada vətəndaş müharibəsi zamanı Bəşər Əsəd hökumətinə dəstək vermək üçün döyüşlərə qoşulur. Sonrakı illərdə İsrail vaxtaşırı Suriyada İran və “Hizbullah” hədəflərinə hava zərbələri endirir.
8 oktyabr 2023 – HƏMAS-ın İsrailin cənubuna hücumundan sonra “Hizbullah” sərhəd boyunca raket zərbələri endirir. İsrail cavab verir və o qədər də intensiv olmayan toqquşmalar başlayır.
17 sentyabr 2024 – İsrail Livanda “Hizbullah” üzvlərinə paylanan, içərisində partlayıcı qurğu olan peycerlər vasitəsilə hücum həyata keçirir. Ertəsi gün radioqəbuledicilərlə oxşar hücum baş verir. Onlarla insan ölür, minlərlə şəxs yaralanır.
27 sentyabr 2024 – Həsən Nəsrullah Beyrutun cənubunda İsrailin genişmiqyaslı hava zərbələri nəticəsində öldürülür.
27 noyabr 2024 – ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə əldə olunan atəşkəs razılaşması müharibəni formal olaraq dayandırır. Buna baxmayaraq, İsrail Livanda “Hizbullah”ın yenidən silahlanmasının qarşısını almaq üçün zərbələrini davam etdirir.
2 mart 2025 – İsrail və ABŞ-ın İrana hücumundan sonra regionda genişmiqyaslı müharibə başlayır. “Hizbullah” İsrailə raket zərbələri endirir və bunu İranın ali rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsinə və İsrailin Livandakı hücumlarına cavab kimi izah edir.

Although the war initiated by the US and Israel against Iran on February 28 was halted by an initial ceasefire agreement, Israel continues to fight with "Hezbollah" forces in Lebanese territory.
Medianews.az reports that the Israel-"Hezbollah" confrontation has a 44-year history. That is, this conflict has been ongoing since the time "Hezbollah" was created.
Medianews.az presents the chronology of the main phases of the war between Israel and "Hezbollah" until 2026, citing the US "Associated Press" agency.
1982 – Israel enters Lebanese territory and conducts operations against the Palestine Liberation Organization and its allied groups. During this period, "Hezbollah" is created with the support of Iran, and "Hezbollah" begins guerrilla warfare against Israel's occupation of southern Lebanon.
1992 – The leader of "Hezbollah," Abbas Musawi, is killed by a missile strike from an Israeli helicopter. Hassan Nasrallah replaces him and leads the organization for many years.
1996 – Israel conducts a military operation to push "Hezbollah" north of the Litani River. As a result of shelling the Qana region, where a United Nations base is located, at least 100 civilians are killed.
2000 – After a long confrontation, Israeli forces withdraw from southern Lebanon. This event is presented in the Arab world as a major victory for "Hezbollah".
2006 – An attack by "Hezbollah" fighters on an Israeli patrol leads to a month-long war. The battles end without a result, but Israeli bombings cause serious destruction in southern Lebanon and southern Beirut suburbs. This destructive military method later becomes known as the "Dahiya Doctrine".
2008 – "Hezbollah"'s military leader Imad Mughniyeh is killed in a car explosion in Damascus. Israel is held responsible for the attack.
2012 – During the civil war in Syria, "Hezbollah" joins the fight to support Bashar al-Assad's government. In subsequent years, Israel periodically carries out air strikes in Syria targeting Iranian and "Hezbollah" positions.
October 8, 2023 – After Hamas's attack on southern Israel, "Hezbollah" launches rocket strikes along the border. Israel responds and relatively less intense clashes begin.
September 17, 2024 – Israel attacks "Hezbollah" members in Lebanon using pagers containing explosive devices. The next day, a similar attack occurs using radios. Dozens of people die and thousands are injured.
September 27, 2024 – Hassan Nasrallah is killed in southern Beirut as a result of large-scale Israeli air strikes.
November 27, 2024 – A ceasefire agreement mediated by the US formally halts the war. Nevertheless, Israel continues its strikes to prevent "Hezbollah" from rearming in Lebanon.
March 2, 2025 – After Israel and the US attack Iran, a large-scale war begins in the region. "Hezbollah" launches rocket strikes on Israel and explains them as a response to the killing of Iran's supreme leader Ali Khamenei and Israeli attacks in Lebanon.