İsrailin hakim koalisiyası Knessetin (ölkə parlamenti) hazırkı tərkibini buraxmaq üçün qanun layihəsi təqdim edib.
Məlumatı İsrail Dövlət televiziyası Kan yayıb.
Bildirilir ki, qanun layihəsi 13 mayda Baş nazir Benyamin Netanyahunun Likud partiyasından olan parlament üzvü, koalisiya sədri Ofir Katz tərəfindən təqdim edilib. Sənəd bütün koalisiya fraksiyalarının rəhbərləri tərəfindən dəstəklənib. Növbədənkənar parlament seçkilərinin tarixinin Knesset İşləri Komitəsində müzakirələr yolu ilə müəyyən ediləcəyi gözlənilir.
Kan-ın qeyd etdiyinə görə, koalisiya bu addımı əvvəlcə ultra-dindar fraksiyalardan biri tərəfindən təşəbbüs edilən və müxalifət tərəfindən dəstəklənən parlamentin buraxılması prosesinə və vaxtına nəzarət etmək üçün atıb. Knessetin buraxılması ilə bağlı səsvermənin gələn həftə keçirilməsi gözlənilir.
Ynet-in məlumatına görə, koalisiya artıq erkən seçkilərin mümkün tarixlərini müzakirə edib və 1 sentyabr və ya 15 sentyabr tarixləri ilkin olaraq nəzərdən keçirilir. Bu variant seçicilərinin bu dövrdə daha aktiv olacağına ümid edən dini Şas partiyası tərəfindən dəstəklənir. Lakin Likud və Dini Sionist partiyalarının nümayəndələri seçkilərin vaxtından əvvəl keçirilməsinin mövcud koalisiya üçün əlverişsiz ola biləcəyinə inanır və daha uzun müddət gözləməyi təklif edirlər. Xüsusilə sağçı partiyasının seçki həddini keçməyəcəyindən qorxan Dini Sionist lideri Bezalel Smotrich səsverməni 27 oktyabra qədər təxirə salmağa çalışır. Növbəti Knesset seçkiləri əvvəlcə həmin tarixə planlaşdırılmışdı./musavat.com

Правящая коалиция Израиля внесла законопроект о роспуске нынешнего состава Кнессета (парламента страны).
Об этом сообщает Государственное телевидение Израиля Кан.
Указывается, что законопроект был представлен 13 мая депутатом от партии Ликуд премьер-министра Биньямина Нетаньяху, председателем коалиции Офиром Кацем. Документ поддержали руководители всех коалиционных фракций. Ожидается, что дата внеочередных парламентских выборов будет определена в ходе обсуждений в Комитете по делам Кнессета.
По сообщению Кана, коалиция пошла на этот шаг в первую очередь для контроля над процессом и сроками роспуска парламента, инициированного одной из ультраортодоксальных фракций и поддержанного оппозицией. Ожидается, что голосование по роспуску Кнессета пройдет на следующей неделе.
По данным Ynet, коалиция уже обсудила возможные даты досрочных выборов, и предварительно рассматриваются 1 или 15 сентября. Этот вариант поддерживается религиозной партией Шас, которая надеется, что избиратели будут более активны в этот период. Однако представители партий Ликуд и Религиозный сионизм считают, что проведение выборов досрочно может быть неблагоприятным для текущей коалиции, и предлагают ждать дольше. Особенно лидер Религиозного сионизма Безалель Смотрицх, опасаясь, что правая партия не преодолеет избирательный порог, пытается отложить голосование до 27 октября. Следующие выборы в Кнессет изначально были запланированы на эту дату./musavat.com