İsrailin hakim koalisiyası Knessetin (ölkə parlamenti) hazırkı tərkibini buraxmaq üçün qanun layihəsi təqdim edib.
Məlumatı İsrail Dövlət televiziyası Kan yayıb.
Bildirilir ki, qanun layihəsi 13 mayda Baş nazir Benyamin Netanyahunun Likud partiyasından olan parlament üzvü, koalisiya sədri Ofir Katz tərəfindən təqdim edilib. Sənəd bütün koalisiya fraksiyalarının rəhbərləri tərəfindən dəstəklənib. Növbədənkənar parlament seçkilərinin tarixinin Knesset İşləri Komitəsində müzakirələr yolu ilə müəyyən ediləcəyi gözlənilir.
Kan-ın qeyd etdiyinə görə, koalisiya bu addımı əvvəlcə ultra-dindar fraksiyalardan biri tərəfindən təşəbbüs edilən və müxalifət tərəfindən dəstəklənən parlamentin buraxılması prosesinə və vaxtına nəzarət etmək üçün atıb. Knessetin buraxılması ilə bağlı səsvermənin gələn həftə keçirilməsi gözlənilir.
Ynet-in məlumatına görə, koalisiya artıq erkən seçkilərin mümkün tarixlərini müzakirə edib və 1 sentyabr və ya 15 sentyabr tarixləri ilkin olaraq nəzərdən keçirilir. Bu variant seçicilərinin bu dövrdə daha aktiv olacağına ümid edən dini Şas partiyası tərəfindən dəstəklənir. Lakin Likud və Dini Sionist partiyalarının nümayəndələri seçkilərin vaxtından əvvəl keçirilməsinin mövcud koalisiya üçün əlverişsiz ola biləcəyinə inanır və daha uzun müddət gözləməyi təklif edirlər. Xüsusilə sağçı partiyasının seçki həddini keçməyəcəyindən qorxan Dini Sionist lideri Bezalel Smotrich səsverməni 27 oktyabra qədər təxirə salmağa çalışır. Növbəti Knesset seçkiləri əvvəlcə həmin tarixə planlaşdırılmışdı./musavat.com

The Israeli parliament is being dissolved -
The ruling coalition of Israel has submitted a draft law to dissolve the current composition of the Knesset (the country's parliament).
The information was broadcast by Israel's state television Kan.
It is reported that the draft law was submitted on May 13 by Ofir Katz, a member of parliament from Prime Minister Benjamin Netanyahu's Likud party and the head of the coalition. The document has been supported by the leaders of all coalition factions. It is expected that the date of early parliamentary elections will be determined through discussions in the Knesset Affairs Committee.
According to Kan, the coalition took this step initially to control the process and timing of the parliament's dissolution, which was initiated by one of the ultra-Orthodox factions and supported by the opposition. The vote on dissolving the Knesset is expected to be held next week.
According to Ynet, the coalition has already discussed possible dates for early elections, with September 1 or September 15 being initially considered. This option is supported by the religious Shas party, which hopes that voters will be more active during this period. However, representatives of the Likud and Religious Zionist parties believe that holding elections prematurely may be unfavorable for the current coalition and propose waiting longer. In particular, Bezalel Smotrich, the leader of the Religious Zionist party who fears that the right-wing party will not pass the election threshold, is trying to postpone the vote until October 27. The next Knesset elections were initially planned for that date. /musavat.com