KİV: İranda etirazlarda ölənlərin sayı 5 000-ə çatıb
İranda keçirilən genişmiqyaslı etirazlar zamanı ölənlərin sayı 5 000 nəfərə çatıb. Onlardan təxminən 500-ü təhlükəsizlik xidmətinin əməkdaşıdır.
"Report"un məlumatına görə, bu barədə "Reuters" agentliyi adı çəkilməyən İran rəsmisinə istinadən bildirib.
Rəsmi şəxsin sözlərinə görə, hakimiyyət orqanları İranda keçirilən etirazlar zamanı 5 000 nəfərin ölümünü təsdiqləyib, terrorçuları və silahlı üsyançıları günahsız iranlıları öldürməkdə ittiham edib.
Rəsmi şəxs qeyd edib ki, ən ağır toqquşmaların bəziləri və ən yüksək ölüm sayı separatçıların aktiv olduğu İranın şimal-qərbində qeydə alınıb.
HRANA insan haqları qrupu şənbə günü ölənlərin sayının 3 308-ə çatdığını bildirib. Həmçinin İranda 24 000-dən çox insanın həbs olunduğunu da bildirib.

Во время масштабных протестов в Иране число погибших достигло 5 000 человек. Из них примерно 500 — сотрудники службы безопасности.
Согласно информации "Report", об этом агентство "Reuters" сообщило со ссылкой на неназванного иранского чиновника.
По словам официального лица, власти подтвердили смерть 5 000 человек во время протестов в Иране, обвиняя террористов и вооруженных повстанцев в убийстве невинных иранцев.
Чиновник отметил, что некоторые из самых тяжелых столкновений и наибольшее число погибших зафиксированы в северо-западной части Ирана, где активны сепаратисты.
Правозащитная группа HRANA в субботу сообщила, что число погибших достигло 3 308. Также сообщается, что в Иране арестовано более 24 000 человек.