İtaliya millisi DÇ-2026-ya
Futbol üzrə İtaliya milli komandası Bosniya və Herseqovinaya məğlubiyyətinə rəğmən DÇ-2026-ya yollana bilər.
Medianews.az Offsideplus.az-a istinadən xəbər verir ki, buna Orta Şərq və İranda baş verən mübaribələr səbəb ola bilər.
Hazırda həm İran, həm də İraq yaşanan konfliklərə rəğmən dünya çempionatında iştirak etməyə qərarlıdır. FIFA prezidenti Canni İnfantino da ötən günlərdə İran və ABŞ arasındakı problemlərdən asılı olmayaraq Birləşmiş Ştatlarda keçiriləcək mundialdakı oyunlarını keçirə biləcəyini bildirib.
İran DÇ-2026-da iştirakdan imtina etsə, FIFA-nın qaydalarının 6.2-ci maddəsinə əsasən onlar "müvafiq seçmə mərhələ pley-offunda birbaşa ikinci yeri tutan və ya həmin konfederasiyadan ən yüksək reytinqi olan namizəd alternativlə" əvəz olunacaqlar. Bu halda həmin ölkənin İraqa uduzmadan əvvəl Asiya üzrə pley-off mərhələsinə yüksələn Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri olmalıdır.
Lakin FIFA İtaliya milli komandasına şans verməyi düşünür və qaydaları dəyişməyi planlaşdırır. Belə ki, ali futbol qurumu ən yüksək reytinqli yığmaya DÇ-2026 üçün "qızıl bilet"i təqdim etmək istəyir.

Despite the Italian national football team’s loss to Bosnia and Herzegovina, they could still qualify for WC-2026.
Medianews.az, citing Offsideplus.az, reports that conflicts in the Middle East and Iran could be the reason for this.
Currently, both Iran and Iraq have decided to participate in the World Cup despite the ongoing conflicts. FIFA president Gianni Infantino recently stated that regardless of the problems between Iran and the USA, Iran could still play its matches in the World Cup to be held in the United States.
If Iran refuses to participate in WC-2026, according to FIFA’s Article 6.2 of the regulations, they will be replaced by the “candidate who took second place directly in the relevant qualifying playoff or the candidate with the highest ranking from that confederation” as an alternative. In this case, the country that advanced to the Asian playoff stage before losing to Iraq should be the United Arab Emirates.
However, FIFA is considering giving the Italian national team a chance and plans to change the rules. The top football authority wants to present a "golden ticket" for WC-2026 to the highest-ranked team.