Körfəz ölkələri bir neçə gündə 15 milyard dollardan çox ziyana düşüb -
Britaniyanın “Financial Times” qəzeti yazır ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayandan sonra Fars körfəzi ölkələri təxminən 15,1 milyard dollar enerji gəlirindən məhrum olub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bunun əsas səbəbi kimi Hörmüz boğazında gəmiçiliyin faktiki dayanması göstərilir.
2025-ci ildə bu boğazdan hər gün təxminən 1,2 milyard dollar dəyərində neft, neft məhsulları və mayeləşdirilmiş qaz daşınıb.
Hazırda ən böyük itki Səudiyyə Ərəbistanının payına düşür - təxminən 4,5 milyard dollar. Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı yaxın günlərdə ixracı Qırmızı dəniz marşrutu vasitəsilə artırmağı planlaşdırır.
Ekspertlərə görə, ən həssas ölkə İraqdır, çünki neft bu ölkədə dövlət gəlirlərinin 90%-ni təşkil edir.
Küveyt və Qətər də ciddi itkilərlə üzləşib, lakin bu ölkələr zərərləri böyük suveren fondları hesabına kompensasiya edə bilərlər.
Hazırda Hörmüz boğazında ümumi dəyəri 10,7 milyard dollar olan yüklər (xam neft, neft məhsulları və mayeləşdirilmiş təbii qaz) faktiki olaraq “ilişib qalıb” - onlar gəmilərə yüklənib, lakin təyinat limanlarına yola düşə bilmirlər.
Son qiymətləndirmələrə görə, Səudiyyə Ərəbistanı, İraq, BƏƏ, Küveyt və Bəhreyn üçün təxirə salınmış vergi və ixrac gəlirləri 13,3 milyard dollar təşkil edir.
Bundan əlavə, Qətərin dövlət enerji şirkəti “QatarEnergy” martın 2-də istehsalın dayanması səbəbindən 571 milyon dollar gəlir itirib.

Британская газета «Financial Times» пишет, что с 28 февраля, когда США и Израиль начали войну против Ирана, страны Персидского залива лишились примерно 15,1 миллиарда долларов доходов от энергетики.
По данным Medianews.az, основной причиной этого называют фактическую остановку судоходства в Ормузском проливе.
В 2025 году через этот пролив ежедневно перевозится нефть, нефтепродукты и сжиженный газ на сумму примерно 1,2 миллиарда долларов.
В настоящее время наибольшие убытки приходится на Саудовскую Аравию — около 4,5 миллиарда долларов. Королевство Саудовская Аравия планирует в ближайшие дни увеличить экспорт через маршрут Красного моря.
По мнению экспертов, самой уязвимой страной является Ирак, поскольку нефть составляет 90% государственных доходов этой страны.
Кувейт и Катар также столкнулись с серьезными убытками, но эти страны смогут компенсировать потери за счет больших суверенных фондов.
В настоящее время в Ормузском проливе находится груз общей стоимостью 10,7 миллиарда долларов (сырая нефть, нефтепродукты и сжиженный природный газ), который фактически «застрял» — он загружен на суда, но не может отправиться в порты назначения.
По последним оценкам, отсроченные налоговые и экспортные поступления Саудовской Аравии, Ирака, ОАЭ, Кувейта и Бахрейна составляют 13,3 миллиарда долларов.
Кроме того, государственная энергетическая компания Катара «QatarEnergy» 2 марта потеряла 571 миллион долларов дохода из-за остановки производства.