Körfəz ölkələri bir neçə gündə 15 milyard dollardan çox ziyana düşüb -
Britaniyanın “Financial Times” qəzeti yazır ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayandan sonra Fars körfəzi ölkələri təxminən 15,1 milyard dollar enerji gəlirindən məhrum olub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bunun əsas səbəbi kimi Hörmüz boğazında gəmiçiliyin faktiki dayanması göstərilir.
2025-ci ildə bu boğazdan hər gün təxminən 1,2 milyard dollar dəyərində neft, neft məhsulları və mayeləşdirilmiş qaz daşınıb.
Hazırda ən böyük itki Səudiyyə Ərəbistanının payına düşür - təxminən 4,5 milyard dollar. Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı yaxın günlərdə ixracı Qırmızı dəniz marşrutu vasitəsilə artırmağı planlaşdırır.
Ekspertlərə görə, ən həssas ölkə İraqdır, çünki neft bu ölkədə dövlət gəlirlərinin 90%-ni təşkil edir.
Küveyt və Qətər də ciddi itkilərlə üzləşib, lakin bu ölkələr zərərləri böyük suveren fondları hesabına kompensasiya edə bilərlər.
Hazırda Hörmüz boğazında ümumi dəyəri 10,7 milyard dollar olan yüklər (xam neft, neft məhsulları və mayeləşdirilmiş təbii qaz) faktiki olaraq “ilişib qalıb” - onlar gəmilərə yüklənib, lakin təyinat limanlarına yola düşə bilmirlər.
Son qiymətləndirmələrə görə, Səudiyyə Ərəbistanı, İraq, BƏƏ, Küveyt və Bəhreyn üçün təxirə salınmış vergi və ixrac gəlirləri 13,3 milyard dollar təşkil edir.
Bundan əlavə, Qətərin dövlət enerji şirkəti “QatarEnergy” martın 2-də istehsalın dayanması səbəbindən 571 milyon dollar gəlir itirib.

Gulf countries have suffered losses of more than 15 billion dollars in a few days -
The British newspaper "Financial Times" writes that since the US and Israel started a war against Iran on February 28, the countries of the Persian Gulf have lost approximately 15.1 billion dollars in energy revenue.
According to Medianews.az, the main reason for this is the effective halt of shipping in the Strait of Hormuz.
In 2025, about 1.2 billion dollars worth of oil, petroleum products, and liquefied gas were transported daily through this strait.
Currently, the largest loss falls on Saudi Arabia - approximately 4.5 billion dollars. The Kingdom of Saudi Arabia plans to increase exports via the Red Sea route in the coming days.
According to experts, the most vulnerable country is Iraq, because oil accounts for 90% of the state's revenues there.
Kuwait and Qatar have also faced serious losses, but these countries can compensate for damages with their large sovereign funds.
Currently, goods worth a total of 10.7 billion dollars (crude oil, petroleum products, and liquefied natural gas) are effectively "stuck" in the Strait of Hormuz - loaded onto ships, but unable to depart for destination ports.
According to recent estimates, deferred tax and export revenues for Saudi Arabia, Iraq, UAE, Kuwait, and Bahrain amount to 13.3 billion dollars.
In addition, Qatar’s state energy company "QatarEnergy" lost 571 million dollars in revenue on March 2 due to production stoppage.