Kremlin büdcəsi tamamilə müharibəyə gedir -
Almaniyanın Beynəlxalq Təhlükəsizlik Problemləri İnstitutunun elmi işçisi, hərbi ekspert Yanis Klüge rəsmi rəqəmlər əsasında apardığı hesablamalarla qorxulu maliyyə mənzərəsini ortaya qoyub.
Ekspertin araşdırmasına görə, Rusiya Ukraynadakı müharibəyə hər gün rekord həddə – 65 milyard rubl (təxminən 897 milyon dollar), hər saatda isə təxminən 2,7 milyard rubl (təxminən 37,2 milyon dollar) vəsait xərcləyir.
Məlumatda vurğulanır ki, 2026-cı ilin birinci rübündə Kremlin hərbi xərcləri ağlasığmaz dərəcədə artaraq 5,9 trilyon rubla (təxminən 81,4 milyard dollar) çatıb və bu, dövlət büdcəsindən çıxan hər iki rubldan birinin məhz müharibəyə getdiyini sübut edir.
Müharibənin başladığı 2022-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə hazırkı xərclər düz 4,6 dəfə artıb. Rusiyanın müharibə meydanında gündəlik xərclədiyi 65 milyard rublluq məbləğ ölkənin bəzi bütöv regionlarının, məsələn, illik büdcəsi 69 milyard rubl olan Novqorod və ya 61 milyard rubl təşkil edən Oryol vilayətinin bir illik ümumi büdcəsi ilə müqayisə oluna bilər./Musavat.com

Научный сотрудник Немецкого института международных проблем безопасности, военный эксперт Янис Клюге на основе официальных данных провел расчеты и выявил пугающую финансовую картину.
По данным эксперта, Россия ежедневно тратит на войну в Украине рекордную сумму — 65 миллиардов рублей (примерно 897 миллионов долларов), а в час — примерно 2,7 миллиарда рублей (около 37,2 миллиона долларов).
В сообщении подчеркивается, что в первом квартале 2026 года военные расходы Кремля невероятно возросли, достигнув 5,9 триллиона рублей (примерно 81,4 миллиарда долларов), что доказывает, что каждый второй рубль из государственного бюджета идет именно на войну.
В сравнении с первым кварталом 2022 года, когда началась война, текущие расходы выросли ровно в 4,6 раза. Сумма в 65 миллиардов рублей, которую Россия ежедневно тратит на поле боя, сопоставима с годовыми бюджетами некоторых регионов страны, например, Новгородской области с годовым бюджетом 69 миллиардов рублей или Орловской области с бюджетом в 61 миллиард рублей./Musavat.com