Kremlin büdcəsi tamamilə müharibəyə gedir -
Almaniyanın Beynəlxalq Təhlükəsizlik Problemləri İnstitutunun elmi işçisi, hərbi ekspert Yanis Klüge rəsmi rəqəmlər əsasında apardığı hesablamalarla qorxulu maliyyə mənzərəsini ortaya qoyub.
Ekspertin araşdırmasına görə, Rusiya Ukraynadakı müharibəyə hər gün rekord həddə – 65 milyard rubl (təxminən 897 milyon dollar), hər saatda isə təxminən 2,7 milyard rubl (təxminən 37,2 milyon dollar) vəsait xərcləyir.
Məlumatda vurğulanır ki, 2026-cı ilin birinci rübündə Kremlin hərbi xərcləri ağlasığmaz dərəcədə artaraq 5,9 trilyon rubla (təxminən 81,4 milyard dollar) çatıb və bu, dövlət büdcəsindən çıxan hər iki rubldan birinin məhz müharibəyə getdiyini sübut edir.
Müharibənin başladığı 2022-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə hazırkı xərclər düz 4,6 dəfə artıb. Rusiyanın müharibə meydanında gündəlik xərclədiyi 65 milyard rublluq məbləğ ölkənin bəzi bütöv regionlarının, məsələn, illik büdcəsi 69 milyard rubl olan Novqorod və ya 61 milyard rubl təşkil edən Oryol vilayətinin bir illik ümumi büdcəsi ilə müqayisə oluna bilər./Musavat.com

Yanis Klüge, a researcher at the German Institute for International Security Affairs and a military expert, has revealed a frightening financial picture based on official figures through his calculations.
According to the expert’s research, Russia spends a record amount on the war in Ukraine every day – 65 billion rubles (approximately 897 million dollars), and about 2.7 billion rubles (approximately 37.2 million dollars) every hour.
The information emphasizes that in the first quarter of 2026, the Kremlin’s military expenditures increased unimaginably to 5.9 trillion rubles (approximately 81.4 billion dollars), proving that every second ruble from the state budget goes precisely to the war.
Compared to the first quarter of 2022 when the war started, current expenses have increased exactly 4.6 times. The daily amount of 65 billion rubles that Russia spends on the battlefield can be compared with the annual budgets of some entire regions of the country, for example, the annual budget of Novgorod which is 69 billion rubles or Oryol region which is 61 billion rubles./Musavat.com