Türkiyədə, bundan sonra “Ankara Hava Limanı” kimi adlandırılacaq və mülki uçuşlara da xidmət göstərəcək “Etimesgut” hərbi hava limanında əsaslı modernləşdirmə işləri başa çatdırılıb.
ANK kodu ilə hava limanının rəsmi açılışı iyunun 15-də Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə baş tutacağı planlaşdırılıb.
“Ankara Hava Limanı” həm daxili, həm də beynəlxalq uçuşları həyata keçirəcək ki, bu da beynəlxalq tədbirlər və protokol proqramları zamanı yarana biləcək yükün “Esenboğa” Hava Limanına paylanmasına kömək edəcək.
Yeni hava limanının iyul ayında Ankarada keçiriləcək NATO sammiti zamanı da istifadə edilməsi planlaşdırılır.
Türkiyə hakimiyyət orqanlarının məlumatına görə, “Etimesgut” Hava Limanının modernləşdirilməsi layihəsi səkkiz aya başa çatıb, bütün sistemlər və uçuş-enmə zolağı isə beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılıb./AZƏRTAC

В Турции завершены капитальные работы по модернизации военного аэропорта «Этимесгут», который впредь будет называться «Аэропорт Анкары» и будет обслуживать также гражданские рейсы.
Официальное открытие аэропорта с кодом ANK планируется 15 июня с участием Президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Аэропорт Анкары» будет выполнять как внутренние, так и международные рейсы, что поможет распределить нагрузку, которая может возникнуть в аэропорту «Эсенбога» во время международных мероприятий и протокольных программ.
Планируется использование нового аэропорта во время саммита НАТО, который состоится в Анкаре в июле.
По информации турецких властей, проект модернизации аэропорта «Этимесгут» завершился за восемь месяцев, все системы и взлётно-посадочная полоса приведены в соответствие с международными стандартами./АЗЕРТАЧ