Dünya çempionatı ABŞ iqtisadiyyatına bu qədər xeyir gətirə bilər
ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 2026 FIFA Dünya Kuboku bir sıra şirkətlərin gəlirlərinin və səhmlərinin artmasına təkan verə bilər. Bu barədə CNBC analitiklərin rəylərinə istinadən məlumat yayıb.
Nəşrin yazdığına görə, 2026 Dünya Kuboku ABŞ iqtisadiyyatına 17 milyard dollar gəlir gətirə bilər. Çempionatdan ən çox fayda əldə edə biləcək şirkətlər əsasən turizm, idman malları, qonaqpərvərlik və istehlak məhsulları sektorlarında fəaliyyət göstərən şirkətlərdir.
Analitiklər hesab edirlər ki, milyonlarla azarkeşin Şimali Amerikaya səfəri hotellərə, aviadaşıyıcılara və qısamüddətli kirayə platformalarına tələbi artıracaq. Bu baxımdan, Marriott International, Hilton Worldwide və Airbnb kimi şirkətlərin gəlirlərində artım müşahidə oluna bilər.
Qeyd edilir ki, idman geyimləri istehsalçıları da Dünya Kubokundan faydalana biləcək şirkətlər sırasındadır. Nike və Adidas kimi brendlər milli komandaların formaları və azarkeş məhsullarına olan tələbin yüksəlməsindən əlavə gəlir əldə edə bilərlər. Bununla belə, bəzi ekspertlər Dünya Kubokunun bu şirkətlərin uzunmüddətli maliyyə göstəricilərinə məhdud təsir göstərə biləcəyini bildirirlər.
Nəşrin məlumatına görə, içki istehsalçıları da turnir zamanı satışların artacağını gözləyirlər. Xüsusilə, böyük idman tədbirləri dövründə azarkeşlərin bir araya gəlməsi pivə və digər içkilərin satışına müsbət təsir göstərə bilər. 2026 Dünya Kuboku tarixdə ən böyük futbol turnirlərindən biri olacaq. ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi edəcəyi yarışda 48 milli komanda iştirak edəcək və ümumilikdə 104 oyun keçiriləcək.
Analitiklər bildirirlər ki, belə irimiqyaslı idman tədbirləri müəyyən şirkətlər üçün qısamüddətli kommersiya üstünlükləri yaratsa da, investorlar uzunmüddətli qərarlar qəbul edərkən şirkətlərin fundamental göstəricilərini də nəzərə almalıdırlar./APA

The 2026 FIFA World Cup held in the US, Canada, and Mexico could boost the revenues and shares of a number of companies. This was reported by CNBC citing analysts' opinions.
According to the publication, the 2026 World Cup could bring $17 billion in revenue to the US economy. The companies that could benefit the most from the championship are mainly those operating in tourism, sporting goods, hospitality, and consumer products sectors.
Analysts believe that the trips of millions of fans to North America will increase demand for hotels, airlines, and short-term rental platforms. In this regard, an increase in revenues may be observed in companies such as Marriott International, Hilton Worldwide, and Airbnb.
It is noted that manufacturers of sportswear are also among the companies that could benefit from the World Cup. Brands like Nike and Adidas can earn additional income from the increased demand for national teams’ uniforms and fan products. However, some experts indicate that the World Cup may have a limited impact on the long-term financial indicators of these companies.
According to the publication, domestic manufacturers also expect an increase in sales during the tournament. Especially, during major sporting events, the gathering of fans can positively affect the sales of beer and other beverages. The 2026 World Cup will be one of the largest football tournaments in history. The competition jointly hosted by the US, Canada, and Mexico will feature 48 national teams and a total of 104 matches will be held.