Dünya çempionatı ABŞ iqtisadiyyatına bu qədər xeyir gətirə bilər
ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 2026 FIFA Dünya Kuboku bir sıra şirkətlərin gəlirlərinin və səhmlərinin artmasına təkan verə bilər. Bu barədə CNBC analitiklərin rəylərinə istinadən məlumat yayıb.
Nəşrin yazdığına görə, 2026 Dünya Kuboku ABŞ iqtisadiyyatına 17 milyard dollar gəlir gətirə bilər. Çempionatdan ən çox fayda əldə edə biləcək şirkətlər əsasən turizm, idman malları, qonaqpərvərlik və istehlak məhsulları sektorlarında fəaliyyət göstərən şirkətlərdir.
Analitiklər hesab edirlər ki, milyonlarla azarkeşin Şimali Amerikaya səfəri hotellərə, aviadaşıyıcılara və qısamüddətli kirayə platformalarına tələbi artıracaq. Bu baxımdan, Marriott International, Hilton Worldwide və Airbnb kimi şirkətlərin gəlirlərində artım müşahidə oluna bilər.
Qeyd edilir ki, idman geyimləri istehsalçıları da Dünya Kubokundan faydalana biləcək şirkətlər sırasındadır. Nike və Adidas kimi brendlər milli komandaların formaları və azarkeş məhsullarına olan tələbin yüksəlməsindən əlavə gəlir əldə edə bilərlər. Bununla belə, bəzi ekspertlər Dünya Kubokunun bu şirkətlərin uzunmüddətli maliyyə göstəricilərinə məhdud təsir göstərə biləcəyini bildirirlər.
Nəşrin məlumatına görə, içki istehsalçıları da turnir zamanı satışların artacağını gözləyirlər. Xüsusilə, böyük idman tədbirləri dövründə azarkeşlərin bir araya gəlməsi pivə və digər içkilərin satışına müsbət təsir göstərə bilər. 2026 Dünya Kuboku tarixdə ən böyük futbol turnirlərindən biri olacaq. ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi edəcəyi yarışda 48 milli komanda iştirak edəcək və ümumilikdə 104 oyun keçiriləcək.
Analitiklər bildirirlər ki, belə irimiqyaslı idman tədbirləri müəyyən şirkətlər üçün qısamüddətli kommersiya üstünlükləri yaratsa da, investorlar uzunmüddətli qərarlar qəbul edərkən şirkətlərin fundamental göstəricilərini də nəzərə almalıdırlar./APA

Чемпионат мира по футболу FIFA 2026, который пройдет в США, Канаде и Мексике, может стимулировать рост доходов и акций ряда компаний. Об этом сообщает CNBC со ссылкой на мнения аналитиков.
По данным издания, чемпионат мира 2026 года может принести экономике США доход в размере 17 миллиардов долларов. Наибольшую выгоду от чемпионата могут получить компании, работающие в сферах туризма, спортивных товаров, гостеприимства и потребительских товаров.
Аналитики считают, что поездки миллионов болельщиков в Северную Америку увеличат спрос на отели, авиаперевозчиков и платформы краткосрочной аренды. В связи с этим можно ожидать роста доходов у таких компаний, как Marriott International, Hilton Worldwide и Airbnb.
Отмечается, что производители спортивной одежды также входят в число компаний, которые могут получить выгоду от чемпионата мира. Такие бренды, как Nike и Adidas, могут дополнительно заработать на росте спроса на формы национальных команд и болельщицкую продукцию. Вместе с тем, некоторые эксперты отмечают, что чемпионат мира может оказать ограниченное влияние на долгосрочные финансовые показатели этих компаний.
Согласно информации издания, внутренние производители также ожидают увеличения продаж во время турнира. В особенности, в период крупных спортивных событий совместные просмотры болельщиков могут положительно сказаться на продажах пива и других напитков. Чемпионат мира по футболу 2026 года станет одним из крупнейших в истории футбольных турниров. В соревнованиях, которые будут совместно принимать США, Канада и Мексика, примут участие 48 национальных команд, и в общей сложности будет проведено 104 матча.
Аналитики отмечают, что хотя такие крупные спортивные мероприятия создают краткосрочные коммерческие преимущества для некоторых компаний, инвесторы при принятии долгосрочных решений должны учитывать фундаментальные показатели компаний./APA