FIFA ABŞ-yə buraxılmayan somalili hakim barədə yeni qərar verdi
Beynəlxalq Futbol Federasiyası (FIFA) 2026-cı il dünya çempionatında iştirak edə bilməyən somalili hakim Omar Artana nəzərdə tutulan qonorarın tam məbləğini ödəyəcək.
Bu barədə BBC məlumat yayıb.
Məlumata görə, Omar Artan ABŞ-yə diplomatik pasportla daxil olmağa çalışsa da, Mayami Beynəlxalq Hava Limanına çatdıqdan sonra ona heç bir səbəb göstərilmədən ölkəyə giriş icazəsi verilməyib. Bundan sonra hakim İstanbula geri göndərilib.
FIFA prezidenti Canni İnfantino baş verənləri xoşagəlməz hadisə adlandırıb və təşkilatın bütün proseslərə tam nəzarət edə bilmədiyini bildirib.
Qeyd edək ki, Omar Artan dünya çempionatında iştirak edəcək Somalidən olan ilk hakim olacaqdı.
BBC-nin məlumatına görə, Omar Artan Afrika qitəsinin ən nüfuzlu hakimlərindən biri hesab olunur. Dünya çempionatında iştirakına icazə verilməməsindən qısa müddət sonra onun Fransanın PSJ və İngiltərənin "Aston Villa" komandaları arasında keçiriləcək UEFA Superkuboku matçına baş hakim təyin edildiyi açıqlanıb./Oxu.Az

The International Football Federation (FIFA) will pay the full amount of the agreed fee to Somali referee Omar Artan, who was unable to participate in the 2026 World Cup.
This was reported by the BBC.
According to the information, although Omar Artan tried to enter the United States with a diplomatic passport, after arriving at Miami International Airport, he was not allowed entry into the country without any reason given. After that, the referee was sent back to Istanbul.
FIFA President Gianni Infantino called the incident an unpleasant event and said that the organization could not fully control all the processes.
It should be noted that Omar Artan would have been the first referee from Somalia to participate in the World Cup.
According to the BBC, Omar Artan is considered one of the most prestigious referees in the African continent. Shortly after being denied permission to participate in the World Cup, it was announced that he was appointed as the head referee for the UEFA Super Cup match to be held between France's PSG and England's Aston Villa./Oxu.Az