FIFA ABŞ-yə buraxılmayan somalili hakim barədə yeni qərar verdi
Beynəlxalq Futbol Federasiyası (FIFA) 2026-cı il dünya çempionatında iştirak edə bilməyən somalili hakim Omar Artana nəzərdə tutulan qonorarın tam məbləğini ödəyəcək.
Bu barədə BBC məlumat yayıb.
Məlumata görə, Omar Artan ABŞ-yə diplomatik pasportla daxil olmağa çalışsa da, Mayami Beynəlxalq Hava Limanına çatdıqdan sonra ona heç bir səbəb göstərilmədən ölkəyə giriş icazəsi verilməyib. Bundan sonra hakim İstanbula geri göndərilib.
FIFA prezidenti Canni İnfantino baş verənləri xoşagəlməz hadisə adlandırıb və təşkilatın bütün proseslərə tam nəzarət edə bilmədiyini bildirib.
Qeyd edək ki, Omar Artan dünya çempionatında iştirak edəcək Somalidən olan ilk hakim olacaqdı.
BBC-nin məlumatına görə, Omar Artan Afrika qitəsinin ən nüfuzlu hakimlərindən biri hesab olunur. Dünya çempionatında iştirakına icazə verilməməsindən qısa müddət sonra onun Fransanın PSJ və İngiltərənin "Aston Villa" komandaları arasında keçiriləcək UEFA Superkuboku matçına baş hakim təyin edildiyi açıqlanıb./Oxu.Az

Международная федерация футбола (ФИФА) выплатит полную сумму гонорара сомалийскому арбитру Омару Артану, который не смог принять участие в чемпионате мира 2026 года.
Об этом сообщает BBC.
По информации, Омар Артан пытался въехать в США с дипломатическим паспортом, но по прибытии в Международный аэропорт Майами ему, без объяснения причин, было отказано во въезде на территорию страны. После этого арбитр был отправлен обратно в Стамбул.
Президент ФИФА Джанни Инфантино назвал произошедшее неприятным инцидентом и заявил, что организация не могла полностью контролировать все процессы.
Отметим, что Омар Артан должен был стать первым судьёй из Сомали, который примет участие в чемпионате мира.
По данным BBC, Омар Артан считается одним из самых авторитетных арбитров Африканского континента. Вскоре после отказа в участии на чемпионате мира было объявлено, что он назначен главным судьёй на матч за Суперкубок УЕФА между французским ПСЖ и английским «Астон Виллой»./Oxu.Az