Lukaşenko varisindən danışdı:
Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko özü dünyadan köçməmiş ölkədə hakimiyyət dəyişikliyi üçün heç bir problemin olmadığını bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, dövlət başçısı bu barədə RT telekanalına verdiyi müsahibəsində danışıb.
"Düşünürəm ki, mən dünyadan köçməmişdən və ya biz sizinlə birlikdə təqaüddə çıxmamışdan çox əvvəl burada normal bir insan (Belarusun yeni prezidenti) çalışacaq. Bizim çoxlu yaxşı, savadlı insanlarımız var", - deyə o qeyd edib.
Prezidentin fikrincə, yalnız "Qərbdəki axmaq insanlar" Belarusda hakimiyyət dəyişikliyinin qeyri-mümkünlüyü və gələcəkdə prezidentliyə iddialı olan hər kəsin dərhal cəzalandırılacağı barədə mülahizələr yürüdə bilər. Lukaşenko əminliklə vurğulayıb ki, "xalq necə qərar verərsə, elə də olacaq".
Belarus lideri xalqın iradəsinə uyğun olaraq seçilmiş yolla getməyə hazır olduğunu qeyd edib, lakin eyni zamanda "xalq istəməsə, zorla özünü sevdirə bilməzsən" prinsipini də xatırladıb.
Müsahibə zamanı Lukaşenko həmçinin ABŞ-ın demokratiyanı Belarusdan öyrənməli olduğunu bildirib. O, Qərbdəki insan haqları barədə danışıqları xarici siyasətçilərin əməlləri ilə ziddiyyət təşkil edən "boşboğazlıq" adlandırıb./Musavat.com

Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что в стране, которая не эмигрировала из мира, нет никаких проблем для смены власти.
Medianews.az сообщает, что глава государства рассказал об этом в интервью телеканалу RT.
"Я думаю, что до того, как я уеду из мира или мы вместе не выйдем на пенсию, здесь будет работать нормальный человек (новый президент Белоруссии). У нас много хороших, образованных людей", - отметил он.
По мнению президента, только "глупцы на Западе" могут предполагать невозможность смены власти в Белоруссии и что любой, кто претендует на президентство в будущем, будет сразу же наказан. Лукашенко уверенно подчеркнул, что "всё будет так, как решит народ".
Лидер Белоруссии отметил, что готов идти по пути, выбранному волей народа, но в то же время напомнил принцип "если народ не хочет, нельзя силой заставить себя полюбить".
В интервью Лукашенко также заявил, что США должны учиться демократии у Белоруссии. Он назвал разговоры о правах человека на Западе "пустой болтовнёй", которая противоречит действиям иностранных политиков./Musavat.com