Makron siyasətdən getmək istəyir
Medianews.az xəbər verir ki, bunu dövlət başçısı Kiprin paytaxtı Nikosiyada məktəblilərlə görüşü zamanı bəyan edib.
“Mən bundan əvvəl siyasətlə məşğul olmamışdım, bundan sonra da məşğul olmayacağam”, - Makron bildirib.
Yerli mətbuat hesab edir ki, bu bəyanat birmənalı olaraq onun prezidentlik müddəti başa çatdıqdan sonra siyasi fəaliyyətini davam etdirməmək niyyətinə işarə edir.
Şagirdlərdən birinin onun nə vaxt prezident olmaq qərarına gəldiyi ilə bağlı sualı isə Makron belə cavablandırıb: “Məni hər zaman ölkəmin həyatı maraqlandırır, lakin bunun üçün mütləq prezident olmaq lazım deyil”.
Qeyd edək ki, Fransada prezident seçkilərinin birinci turu 2027-ci ilin aprelinə planlaşdırılıb. Makronun səlahiyyət müddəti isə 2027-ci il mayın 13-də başa çatacaq.//Qafqazinfo

Medianews.az reports that the head of state stated this during a meeting with schoolchildren in the capital of Cyprus, Nicosia.
"I had not been involved in politics before, and I will not be involved after," Macron said.
The local press believes that this statement clearly indicates his intention not to continue political activity after his presidential term ends.
When one of the students asked him when he decided to become president, Macron responded: "I have always been interested in the life of my country, but to do this it is not necessarily required to be president."
It should be noted that the first round of the presidential elections in France is scheduled for April 2027. Macron's term of office will end on May 13, 2027.//Qafqazinfo