Makron siyasətdən getmək istəyir
Medianews.az xəbər verir ki, bunu dövlət başçısı Kiprin paytaxtı Nikosiyada məktəblilərlə görüşü zamanı bəyan edib.
“Mən bundan əvvəl siyasətlə məşğul olmamışdım, bundan sonra da məşğul olmayacağam”, - Makron bildirib.
Yerli mətbuat hesab edir ki, bu bəyanat birmənalı olaraq onun prezidentlik müddəti başa çatdıqdan sonra siyasi fəaliyyətini davam etdirməmək niyyətinə işarə edir.
Şagirdlərdən birinin onun nə vaxt prezident olmaq qərarına gəldiyi ilə bağlı sualı isə Makron belə cavablandırıb: “Məni hər zaman ölkəmin həyatı maraqlandırır, lakin bunun üçün mütləq prezident olmaq lazım deyil”.
Qeyd edək ki, Fransada prezident seçkilərinin birinci turu 2027-ci ilin aprelinə planlaşdırılıb. Makronun səlahiyyət müddəti isə 2027-ci il mayın 13-də başa çatacaq.//Qafqazinfo

Лидер Франции Эммануэль Макрон может покинуть политику после окончания президентского срока.
Medianews.az сообщает, что заявил об этом глава государства во время встречи с учащимися в столице Кипра Никосии.
«Ранее я не занимался политикой, и в дальнейшем заниматься не буду», — сказал Макрон.
Местная пресса считает, что это заявление однозначно указывает на его намерение не продолжать политическую деятельность после окончания президентского срока.
На вопрос одного из учеников, когда он решил стать президентом, Макрон ответил так: «Меня всегда интересует жизнь моей страны, но для этого не обязательно быть президентом».
Отметим, что первый тур президентских выборов во Франции запланирован на апрель 2027 года. Срок полномочий Макрона истекает 13 мая 2027 года.//Qafqazinfo