"Martda ata olacaqdı, sevinə-sevinə işə gedirdi" - Ağır qəza 25 yaşlı gəncin həyatına son qoydu
"Martda ata olacaqdı, sevinə-sevinə işə gedirdi" - Ağır qəza 25 yaşlı gəncin həyatına son qoydu VİDEO
Samux rayonunda ölümlə nəticələnən ağır yol-nəqliyyat hadisəsinin təfərrüatı məlum olub.
Hadisə yanvarın 25-də, səhər saat 06 radələrində rayonun Yenikənd kəndi yaxınlığında qeydə alınıb. İşçiləri daşıyan "QAZel" markalı mikroavtobus idarəetmədən çıxaraq yol kənarındakı rabitə dirəyinə çırpılıb, daha sonra dərəyə aşıb.
Qəza zamanı ağır xəsarətlər alan 25 yaşlı Vüqar Əsgərov xəstəxanaya çatdırılsa da, onun həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Mərhumun qardaşı İsa Əsgərov hadisə ilə bağlı jurnalistlərə bildirib ki, avtomobil yolda sürüşərək idarəetmədən çıxıb:
"Hər gün işə gedirdilər, günlük 15 manata fəhləlik edirdi. Yeni evlənmişdi, mart ayında ata olacaqdı. Sevinə-sevinə işə gedirdi. Səhər yeddiyə qalmış idi, mənə zəng vurdular ki, avtobus qəza edib, qardaşın maşının altında qalıb".
Zərərçəkən Məharət Zülfüqarov qeyd edib ki, hadisə anında özü də avtomobildə olub: "Mən maşında yatmışdım. Birdən gördüm ki, maşın nəzarətdən çıxdı. Telefonun işığını yandıranda gördüm ki, Vüqar avtomobilin altında sıxılmış vəziyyətdə qalıb".

"He was going to be a father in March, he was going to work happily" - A serious accident ended the life of a 25-year-old young man
"He was going to be a father in March, he was going to work happily" - A serious accident ended the life of a 25-year-old young man VIDEO
The details of a severe road traffic accident resulting in death in the Samukh district have been revealed.
The incident was recorded on January 25, around 6 a.m., near the village of Yenikand in the district. A "GAZel" minibus carrying workers went out of control and collided with a communications pole by the roadside, then overturned into a ditch.
Vugar Asgarov, 25 years old, who sustained severe injuries in the accident, was taken to the hospital, but it was not possible to save his life.
The deceased's brother, Isa Asgarov, told journalists about the incident that the vehicle slipped on the road and went out of control:
"They went to work every day, working as laborers for 15 manats daily. He had recently married; he was going to become a father in March. He was happily going to work. It was just before seven in the morning when they called me, saying that the bus had an accident and my brother was trapped under the vehicle."
The injured Maharat Zulfugarov noted that he was also in the vehicle at the time of the incident: "I was sleeping in the car. Suddenly, I saw that the car was out of control. When I turned on the phone light, I saw that Vugar was trapped under the vehicle."