Dünyada xərçəng xəstəliyi artır -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu proqnozu tibb elmləri doktoru, cərrah, Beynəlxalq Xərçəng Əleyhinə İttifaqın direktorlar şurasının üzvü Mayra Kaleffi səsləndirib.
Həkim bu regionun ölkələrində xərçəng xəstəliyinə yoluxma səviyyəsinin yüksək, ölüm hallarının sayının isə artmaqda olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Gələcək perspektivlər də narahatlıq doğurur”, - Mayra Kaleffi bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu baxımdan ən çox zərəri əhalisinin gəlir səviyyəsi aşağı və orta olan ölkələr çəkəcəklər. Buna səbəb sözügedən ölkələrin yeni xəstəlik hallarının kəskin artımına hazır olmamalarıdır. Mayra Kaleffi Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrinin də ən həssas ölkə kateqoriyalarına daxil olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Beynəlxalq Xərçəng Tədqiqatları Agentliyinin (IARC) proqnozlarına görə, dünyada xərçəng xəstəliyi hallarının sayı 77% artaraq 2022-ci ildəki 20 milyonla müqayisədə 2050-ci ildə 35,3 milyona çatacaq.
Ölüm hallarına gəldikdə isə, 2050-ci ilədək proqnozlaşdırılan qlobal artım təxminən 85% təşkil edir. 2022-ci illə müqayisədə bu, xərçəngdən illik ölüm hallarının 10 milyondan 18,5 milyona yüksəlməsi deməkdir.

The number of cancer cases in Latin America could increase by 83% by 2050.
Medianews.az reports, referring to "Qafqazinfo," that this forecast was made by medical doctor, surgeon, and board member of the International Union Against Cancer, Mayra Kaleffi.
The doctor pointed out that the infection rate of cancer in the countries of this region is high, and the number of deaths is increasing.
"Future prospects are also worrying," said Mayra Kaleffi.
According to her, the countries with low and middle income levels will suffer the most damage in this respect. The reason is that these countries are not prepared for the sharp increase in new disease cases. Mayra Kaleffi noted that the countries of Latin America and the Caribbean basin are also included in the most vulnerable country categories.
It should be noted that according to the forecasts of the International Agency for Research on Cancer (IARC) of the World Health Organization, the number of cancer cases worldwide is expected to increase by 77%, reaching 35.3 million by 2050 compared to 20 million in 2022.
As for the number of deaths, the projected global increase by 2050 is approximately 85%. Compared to 2022, this means an increase in annual cancer deaths from 10 million to 18.5 million.