Dünyada xərçəng xəstəliyi artır -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu proqnozu tibb elmləri doktoru, cərrah, Beynəlxalq Xərçəng Əleyhinə İttifaqın direktorlar şurasının üzvü Mayra Kaleffi səsləndirib.
Həkim bu regionun ölkələrində xərçəng xəstəliyinə yoluxma səviyyəsinin yüksək, ölüm hallarının sayının isə artmaqda olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Gələcək perspektivlər də narahatlıq doğurur”, - Mayra Kaleffi bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu baxımdan ən çox zərəri əhalisinin gəlir səviyyəsi aşağı və orta olan ölkələr çəkəcəklər. Buna səbəb sözügedən ölkələrin yeni xəstəlik hallarının kəskin artımına hazır olmamalarıdır. Mayra Kaleffi Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrinin də ən həssas ölkə kateqoriyalarına daxil olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Beynəlxalq Xərçəng Tədqiqatları Agentliyinin (IARC) proqnozlarına görə, dünyada xərçəng xəstəliyi hallarının sayı 77% artaraq 2022-ci ildəki 20 milyonla müqayisədə 2050-ci ildə 35,3 milyona çatacaq.
Ölüm hallarına gəldikdə isə, 2050-ci ilədək proqnozlaşdırılan qlobal artım təxminən 85% təşkil edir. 2022-ci illə müqayisədə bu, xərçəngdən illik ölüm hallarının 10 milyondan 18,5 milyona yüksəlməsi deməkdir.

К 2050 году количество заболеваний раком в Латинской Америке может увеличиться на 83%.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что этот прогноз озвучила доктор медицинских наук, хирург, член правления Международного союза против рака Майра Калеффи.
Врач отметила, что уровень заболеваемости раком в странах этого региона высок, а число случаев смерти увеличивается.
«Перспективы на будущее также вызывают обеспокоенность», — заявила Майра Калеффи.
По её словам, в этом отношении наибольший ущерб понесут страны с низким и средним уровнем доходов населения. Причина в том, что эти страны не готовы к резкому росту новых случаев заболеваний. Майра Калеффи подчеркнула, что страны Латинской Америки и Карибского региона также относятся к наиболее уязвимым категориям стран.
Отметим, что согласно прогнозам Международного агентства по исследованию рака Всемирной организации здравоохранения (IARC), количество случаев рака в мире увеличится на 77%, достигнув к 2050 году 35,3 миллиона по сравнению с 20 миллионами в 2022 году.
Что касается числа смертей, то ожидаемый мировой рост к 2050 году составит примерно 85%. По сравнению с 2022 годом это означает увеличение ежегодных смертей от рака с 10 миллионов до 18,5 миллиона.