TƏCİLİ! Köçaryan ölkədən qaçarkən
Ermənistanda başa çatan növbədənkənar parlament seçkilərinin rəsmi nəticələri ətrafında alovlanan kütləvi xalq etirazları və daxili siyasi xaos ölkənin keçmiş elitasını çarəsiz vəziyyətə salıb. Paytaxt İrəvanda vəziyyətin hər an nəzarətdən çıxa biləcəyi barədə xəbərlər gələrkən, revanşist qüvvələrin əsas simalarından biri barəsində sensasion məlumat yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Ermənistanın ikinci prezidenti, müxalif blokun rəhbərlərindən olan Robert Köçaryan İrəvanın "Zvartnots" beynəlxalq hava limanından təcili şəkildə ölkəni tərk etmək istəyərkən hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıb. Sərhəd-keçid məntəqəsində sabiq dövlət rəhbərinin sənədləri bloklanıb və onun ölkədən çıxışına qəti şəkildə icazə verilməyib.
İstintaq və təhlükəsizlik strukturları sabiq prezidentin saxlanılmasının hansı konkret hüquqi əsaslarla və cinayət işi ilə bağlı olduğu barədə hələlik rəsmi açıqlama verməkdən yayınırlar. Digər diqqətçəkən pərdəarxası məqam isə ondan ibarətdir ki, bu insidentdən cəmi bir neçə saat əvvəl Robert Köçaryanın rəsmi ofisi onun üç günlük müddətə xaricə yollanacağını bəyan etmişdi. Sabiq prezidentin komandası yaydığı bəyanatda bu qəfil səfərin guya tamamilə şəxsi xarakter daşıdığını iddia etsə də, Ermənistan mediası dərhal onun ölkədəki kritik siyasi vəziyyətdən və mümkün həbs dalğasından qaçmağa cəhd göstərdiyini ifşa edib.
Qeyd edək ki, son günlər Ermənistanda Nikol Paşinyanın qələbəsi ilə başa çatan parlament seçkilərinin yekun rəqəmləri ətrafında olduqca kritik siyasi və hərbi gərginlik müşahidə olunur. Mərkəzi Seçki Komissiyasının binasını mühasirəyə alan müxalifət qüvvələri səsvermənin kütləvi saxtalaşdırıldığını irəli sürərək ölkədə itaətsizlik hərəkatına başladıqlarını elan ediblər. Hakimiyyət orqanları isə seçki nəticələrinin tam qanuni olduğunu bildirərək, daxili sabitliyi pozmağa və dövlət çevrilişinə cəhd göstərən radikal müxalifət liderlərinə qarşı sərt tədbirlər görüləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.

The mass public protests and internal political chaos ignited around the official results of the extraordinary parliamentary elections concluded in Armenia have left the country's former elite in a desperate situation. While news suggests that the situation in the capital Yerevan could spiral out of control at any moment, sensational information has been released about one of the main figures of the revanchist forces.
Medianews.az reports that Robert Kocharyan, Armenia's second president and one of the opposition bloc leaders, was detained by law enforcement agencies while trying to urgently leave the country from Yerevan's "Zvartnots" International Airport. At the border-crossing checkpoint, the former state leader’s documents were blocked, and his departure from the country was categorically denied.
The investigation and security agencies have so far avoided giving an official statement regarding the specific legal grounds for the former president's detention and whether it is related to a criminal case. Another noteworthy behind-the-scenes aspect is that just a few hours before this incident, Robert Kocharyan’s official office announced that he would be traveling abroad for three days. Although the former president’s team claimed in their statement that this sudden trip was entirely personal in nature, the Armenian media immediately exposed that he was attempting to escape the critical political situation in the country and a possible wave of arrests.
It should be noted that in recent days, a highly critical political and military tension has been observed in Armenia around the final figures of the parliamentary elections that ended with Nikol Pashinyan’s victory. Opposition forces, which besieged the Central Election Commission building, claimed that the voting had been massively rigged and announced that they were starting a civil disobedience movement in the country. The authorities, on the other hand, stated that the election results were fully legal and warned that strict measures would be taken against radical opposition leaders attempting to undermine internal stability and stage a coup d’état.