Bəzi qurumlar büdcə vəsaitlərini
2025-ci idə Azərbaycanda dövlət büdcəsindən bəzi qurumlara ayrılan vəsaitlər bank hesablarında saxlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının "2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası" haqqında qanun layihəsinə verdiyi Rəydə bildirilir.
Sənədə əsasən, büdcə vəsaitlərinin bank hesablarında saxlanılması büdcə uçotunda uyğunsuzluqlara səbəb olub.
Seçmə qaydada əhatə edilmiş qurumların məlumatlarının təhlili göstərir ki, hesabat ilində və əvvəlki illərdə dövlət büdcəsinin kassa icrasına aid olunub, lakin bank hesablarında qalmış xərc məbləğləri 600 milyon manatdan çoxdur (məxfi sahələr nəzərə alınmadan). Bu məbləğin təxminən 400,0 milyon manatdan çoxu hesabat ilində əsaslı xərclərə ayrılmış vəsaitlər üzrə icra kimi göstərilib.
Bundan əlavə, bəzi qurumlar üzrə hesabat ilinin əvvəlinə bank hesablarında qalıq məbləğ kimi qeydə alınmış vəsaitin məbləğində hərəkətlilik (bank hesabındakı vəsaitin də icra edilməsi) müşahidə edilsə də, bu, bütün qurumlar üçün xarakterik olmaıb.
"Dövlət büdcəsinin icrası barədə hesabatlar, eləcə də illik hesabatda kassa icrasına aid edilmiş bəzi məbləğlər qurumlar tərəfindən təqdim edilmiş məlumatlarda bank hesabında saxlanılmış vəsait kimi göstərilib, məlumatlarda müvafiq qurumlar tərəfindən icra edilməmənin səbəbi və vəsaitin 2026-cı ildə icra ediləcəyi də əks etdirilib. Bu isə "Büdcə sistemi haqqında" qanunun "dövlət büdcəsinin kassa icrası" anlayışı ilə uyğunsuzluq yaradır", - deyə Rəydə qeyd olunub. \ Banco.az

В 2025 году в некоторых учреждениях Азербайджана средства, выделенные из государственного бюджета, хранились на банковских счетах.
Medianews.az сообщает, что об этом говорится в отзыве Счетной палаты на законопроект "Об исполнении государственного бюджета на 2025 год".
Согласно документу, хранение бюджетных средств на банковских счетах приводило к несоответствиям в бюджетном учете.
Анализ данных охваченных выборочным методом учреждений показывает, что в отчетном году и в предыдущие годы суммы расходов, относящиеся к кассовому исполнению государственного бюджета, но оставшиеся на банковских счетах, превышают 600 миллионов манатов (без учета секретных сфер). Из этой суммы примерно более 400,0 миллионов манатов в отчетном году были показаны как исполнение средств, выделенных на капитальные расходы.
Кроме того, у некоторых учреждений наблюдается движение суммы средств, зарегистрированной как остаток на банковском счете на начало отчетного года (исполнение средств на банковском счете), однако это не является характерным для всех учреждений.
"Отчеты об исполнении государственного бюджета, а также некоторые суммы, относящиеся к кассовому исполнению в годовых отчетах, в представленных учреждениями данных показаны как средства, хранящиеся на банковском счете, в данных отражены также причины неисполнения соответствующими учреждениями и то, что средства будут исполнены в 2026 году. Это создает несоответствие с понятием "кассовое исполнение государственного бюджета", изложенным в законе "О бюджетной системе", — отмечается в отзыве. \ Banco.az