Bəzi qurumlar büdcə vəsaitlərini
2025-ci idə Azərbaycanda dövlət büdcəsindən bəzi qurumlara ayrılan vəsaitlər bank hesablarında saxlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının "2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası" haqqında qanun layihəsinə verdiyi Rəydə bildirilir.
Sənədə əsasən, büdcə vəsaitlərinin bank hesablarında saxlanılması büdcə uçotunda uyğunsuzluqlara səbəb olub.
Seçmə qaydada əhatə edilmiş qurumların məlumatlarının təhlili göstərir ki, hesabat ilində və əvvəlki illərdə dövlət büdcəsinin kassa icrasına aid olunub, lakin bank hesablarında qalmış xərc məbləğləri 600 milyon manatdan çoxdur (məxfi sahələr nəzərə alınmadan). Bu məbləğin təxminən 400,0 milyon manatdan çoxu hesabat ilində əsaslı xərclərə ayrılmış vəsaitlər üzrə icra kimi göstərilib.
Bundan əlavə, bəzi qurumlar üzrə hesabat ilinin əvvəlinə bank hesablarında qalıq məbləğ kimi qeydə alınmış vəsaitin məbləğində hərəkətlilik (bank hesabındakı vəsaitin də icra edilməsi) müşahidə edilsə də, bu, bütün qurumlar üçün xarakterik olmaıb.
"Dövlət büdcəsinin icrası barədə hesabatlar, eləcə də illik hesabatda kassa icrasına aid edilmiş bəzi məbləğlər qurumlar tərəfindən təqdim edilmiş məlumatlarda bank hesabında saxlanılmış vəsait kimi göstərilib, məlumatlarda müvafiq qurumlar tərəfindən icra edilməmənin səbəbi və vəsaitin 2026-cı ildə icra ediləcəyi də əks etdirilib. Bu isə "Büdcə sistemi haqqında" qanunun "dövlət büdcəsinin kassa icrası" anlayışı ilə uyğunsuzluq yaradır", - deyə Rəydə qeyd olunub. \ Banco.az

In 2025, funds allocated from the state budget to certain institutions in Azerbaijan were kept in bank accounts.
Medianews.az reports that this was stated in the opinion given by the Chamber of Accounts on the draft law "On the execution of the 2025 state budget".
According to the document, keeping budget funds in bank accounts has caused inconsistencies in budget accounting.
The analysis of the data from the institutions covered selectively shows that the amounts related to the cash execution of the state budget for the reporting year and previous years, but remaining in bank accounts, exceed 600 million manats (excluding confidential areas). Of this amount, more than approximately 400.0 million manats have been shown as executed funds allocated for capital expenditures in the reporting year.
Moreover, although there is mobility in the amount of funds recorded as balance in bank accounts at the beginning of the reporting year for some institutions (execution of the funds in the bank account), this has not been typical for all institutions.
"Reports on the execution of the state budget, as well as some amounts related to cash execution in the annual report, have been shown in the information submitted by the institutions as funds kept in bank accounts; the reason for non-execution by the relevant institutions and that the funds will be executed in 2026 are also reflected in the information. This creates inconsistency with the definition of “cash execution of the state budget” in the Law on the Budget System," the opinion noted. \ Banco.az