MEDİA-dan Yaxın Şərqlə bağlı çağırış -
“Yaxın Şərqdə davam edən hərbi əməliyyatlarla bağlı sosial şəbəkələrdə qeyri-dəqiq və mənbəyi bilinməyən məlumatlara istinad edən paylaşımlar müşahidə olunur”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDAİ) açıqlamasında bildirilib.
“İnformasiya mühitində dezinformasiya riskini artıran bu kimi cəhdlər ictimai rəydə çaşqınlıq yaratmağa yönəlib. Media subyektləri sosial şəbəkələrdəki informasiya axınına münasibətdə yüksək peşəkarlıq göstərməli, mənbəyi şübhə doğuran, manipulyativ xarakterli məzmunu tirajlamamalıdır.
Bütün media subyektlərini, jurnalistləri, ictimai fəalları fəaliyyətlərində yalnız rəsmi mənbələrə istinad etməyə, cəmiyyətdə təşviş doğuran paylaşımlardan çəkinməyə, informasiya manipulyasiyası hallarına yol verməməyə çağırırıq”, - məlumatda vurğulanıb.

«В социальных сетях наблюдаются публикации, ссылающиеся на неточные и анонимные данные в связи с продолжающимися военными действиями на Ближнем Востоке».
Как сообщает Medianews.az, об этом говорится в заявлении Агентства по развитию медиасферы Азербайджана (MEDAİ).
«Подобные попытки, увеличивающие риск дезинформации в информационной среде, направлены на создание путаницы в общественном мнении. Медиа-участники должны проявлять высокий профессионализм в отношении потока информации в социальных сетях и не распространять сомнительный и манипулятивный контент.
Мы призываем всех медиа-участников, журналистов и общественных активистов при своей деятельности ссылаться только на официальные источники, избегать публикаций, вызывающих беспокойство в обществе, и не допускать случаев информационных манипуляций», – говорится в сообщении.