MEDİA-dan Yaxın Şərqlə bağlı çağırış -
“Yaxın Şərqdə davam edən hərbi əməliyyatlarla bağlı sosial şəbəkələrdə qeyri-dəqiq və mənbəyi bilinməyən məlumatlara istinad edən paylaşımlar müşahidə olunur”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDAİ) açıqlamasında bildirilib.
“İnformasiya mühitində dezinformasiya riskini artıran bu kimi cəhdlər ictimai rəydə çaşqınlıq yaratmağa yönəlib. Media subyektləri sosial şəbəkələrdəki informasiya axınına münasibətdə yüksək peşəkarlıq göstərməli, mənbəyi şübhə doğuran, manipulyativ xarakterli məzmunu tirajlamamalıdır.
Bütün media subyektlərini, jurnalistləri, ictimai fəalları fəaliyyətlərində yalnız rəsmi mənbələrə istinad etməyə, cəmiyyətdə təşviş doğuran paylaşımlardan çəkinməyə, informasiya manipulyasiyası hallarına yol verməməyə çağırırıq”, - məlumatda vurğulanıb.

A Call from MEDİA Regarding the Middle East -
"Posts referencing inaccurate and unidentified-source information about ongoing military operations in the Middle East are observed on social networks".
Medianews.az reports that this was stated in a statement by the Azerbaijan Media Development Agency (MEDAI).
"Such attempts that increase the risk of disinformation in the information environment aim to create confusion in public opinion. Media entities should show high professionalism in relation to the information flow on social networks and should not amplify content with dubious sources and manipulative character.
We call on all media entities, journalists, and public figures to refer only to official sources in their activities, to refrain from posts that cause distress in society, and to avoid cases of information manipulation," the statement emphasized.