Məzuniyyətdən 55 çamadanla qayıdan qadın -
Ötən  bazar günü səhər Almaniya-İsveçrə sərhədindəki keçid məntəqəsində gömrük əməkdaşları bir nəqliyyat vasitəsini — yük furqonunu saxlayıblar. Onlar sürücünün özü ilə nə gətirdiyini yoxlamaq istəyiblər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, İsveçrə vətəndaşı olan qadın bildirib ki, məzuniyyətdən qayıdır. Sonra isə səyahət baqajını boşaltmağa başlayıb: bir çamadan, iki çamadan, üç çamadan, dörd çamadan... 55 çamadan! Hamısı da qanuni!
Gömrük əməkdaşları 55 çamadanın hər birini rentgen cihazı ilə yoxlayıblar, İsveçrəyə gətirilməsi qadağan olunan heç nə aşkarlanmayıb.
Bəs bir qadın 55 çamadanda nə gətirib? İsveçrə Federal Gömrük və Sərhəd Təhlükəsizliyi İdarəsinin sözçüsü bu barədə mediaya məlumat vermək istəməyib: “Çamadanların içində səyyahın müxtəlif şəxsi əşyaları var idi. Heç bir pozuntu aşkar edilməyib, ona görə də səyyaha hər hansı iradımız yoxdur”.
İsveçrədə bu qədər çox baqajla səyahət etmək qadağan deyil. Ölkə vətəndaşları xaricə gedəndə özləri ilə apardıqları şəxsi əşyalarını geri qaytararkən gömrük rüsumu ödəmirlər. Bu, 55 çamadanlıq səyahət baqajına da aiddir.

Last Sunday morning, customs officers at the Germany-Switzerland border checkpoint stopped a vehicle — a cargo van. They wanted to check what the driver was carrying with her.
According to Medianews.az, the woman, a Swiss citizen, stated that she was returning from vacation. Then she began unpacking her travel luggage: one suitcase, two suitcases, three suitcases, four suitcases... 55 suitcases! All of them legal!
The customs officers inspected each of the 55 suitcases with an X-ray machine and found nothing prohibited from being brought into Switzerland.
So what did a woman bring in 55 suitcases? The spokesperson of the Swiss Federal Customs and Border Security Administration did not want to provide information to the media about this: "The suitcases contained various personal belongings of the traveler. No violations were detected, so we have no objections to the traveler."
It is not forbidden to travel with this much luggage in Switzerland. When citizens of the country travel abroad, they do not pay customs duties when returning with their own personal belongings. This also applies to travel luggage consisting of 55 suitcases.