Məzuniyyətdən 55 çamadanla qayıdan qadın -
Ötən  bazar günü səhər Almaniya-İsveçrə sərhədindəki keçid məntəqəsində gömrük əməkdaşları bir nəqliyyat vasitəsini — yük furqonunu saxlayıblar. Onlar sürücünün özü ilə nə gətirdiyini yoxlamaq istəyiblər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, İsveçrə vətəndaşı olan qadın bildirib ki, məzuniyyətdən qayıdır. Sonra isə səyahət baqajını boşaltmağa başlayıb: bir çamadan, iki çamadan, üç çamadan, dörd çamadan... 55 çamadan! Hamısı da qanuni!
Gömrük əməkdaşları 55 çamadanın hər birini rentgen cihazı ilə yoxlayıblar, İsveçrəyə gətirilməsi qadağan olunan heç nə aşkarlanmayıb.
Bəs bir qadın 55 çamadanda nə gətirib? İsveçrə Federal Gömrük və Sərhəd Təhlükəsizliyi İdarəsinin sözçüsü bu barədə mediaya məlumat vermək istəməyib: “Çamadanların içində səyyahın müxtəlif şəxsi əşyaları var idi. Heç bir pozuntu aşkar edilməyib, ona görə də səyyaha hər hansı iradımız yoxdur”.
İsveçrədə bu qədər çox baqajla səyahət etmək qadağan deyil. Ölkə vətəndaşları xaricə gedəndə özləri ilə apardıqları şəxsi əşyalarını geri qaytararkən gömrük rüsumu ödəmirlər. Bu, 55 çamadanlıq səyahət baqajına da aiddir.

В минувшее воскресенье утром на пограничном пункте между Германией и Швейцарией таможенники остановили транспортное средство — грузовой фургон. Они захотели проверить, что везёт водитель.
По информации Medianews.az, женщина, гражданка Швейцарии, сообщила, что возвращается из отпуска. Затем она начала выгружать багаж: один чемодан, два чемодана, три чемодана, четыре чемодана... 55 чемоданов! Все законные!
Таможенники проверили каждый из 55 чемоданов с помощью рентгеновского аппарата, и ничего запрещённого для ввоза в Швейцарию обнаружено не было.
Но что же женщина привезла в 55 чемоданах? Представитель Федерального управления таможни и пограничной охраны Швейцарии не захотел давать СМИ комментарии по этому поводу: «Внутри чемоданов были различные личные вещи путешественницы. Нарушений не выявлено, поэтому у нас нет претензий к путешественнице».
В Швейцарии не запрещено путешествовать с таким большим количеством багажа. Граждане страны, возвращаясь из-за рубежа, не платят таможенные пошлины за личные вещи, которые везут с собой. Это относится и к багажу из 55 чемоданов.