Minimum əməkhaqqı nə zaman artırılacaq?
“Son dövrlər bizə ünvanlanan suallar içərsində minimum əmək haqqının nə zaman artırılacağı ilə bağlı sorğular üstünlük təşkil edir”. İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Əmək Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılacaq: “Bu da minimum əməkhaqqının artımında dövriliyin təmin olunması deməkdir. Eyni zamanda, bununla artımlar qanunla tənzimlənəcək. Minimum əməkhaqqındakı artım sadəcə aşağı maaş alanların deyil, eləcə də vahid tarif cədvəlinin bütün pillələri üzrə artımları təmin edir. Belə ki, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə çalışan işçilərin aylıq tarif (vəzifə) maaşları minimum əməkhaqqı artırılandan bir ay müddətində yeni məbləğə uyğunlaşdırılaraq artırılır. Bura sosial, elm, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin vəzifə maaşları daxildir.
Vahid tarif cədvəlində əməkhaqları 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Hazırda ən aşağı maaş 400, ən yüksək isə 1150 manatdır. Minimum əməkhaqqının dövri olaraq artırılması praktik olaraq bütün dərəcələrə şamil olunacaq. Bu zaman maaşın minimum səviyyədən az və çox olması xüsusi önəm daşımır. Bütövlükdə, minimum əməkhaqqının artırılması 700 min vətəndaşımızın maaşlarının artmasına səbəb ola bilər”.
Artımın nə zaman baş verəcəyinə gəlincə, V.Bayramov xatırladıb ki, dövlət başçısı 23 fevral 2026-cı il tarixində Əmək Məcəlləsinə dəyişiklikləri təsdiq edib: “Həmin dəyişikliklərin təsdiqindən sonra minimum əmək haqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılmalıdır. Bu o deməkdir ki, dəyişikliyin təsdiq ediliyi tarixdən keçən 1 il müddətində minimum əmək haqqı məbləğinə ən azı bir dəfə baxılaraq artırılacaq. Müəyyən illərdə daha çox artımlar ola bilər. Xüsusən nəzərə almaq lazımdır ki, minimum əmək haqqındakı növbəti artımdan sonra proses daha da mütəmadiləşəcək. Çünki qanunvericilik minimum əmək haqqının ildə ən azı bir dəfə artırılmasını nəzərdə tutur”.

When will the minimum wage be increased?
"Among the questions addressed to us recently, inquiries about when the minimum wage will be increased predominate." Economist deputy Vuqar Bayramov said so in an interview with Medianews.az.
He stated that according to the amendments made to the Labor Code, the amount of the minimum wage will be reviewed at least once a year: "This means ensuring periodicity in the increase of the minimum wage. At the same time, the increases will be regulated by law. The increase in the minimum wage not only ensures raises for those receiving low salaries but also for all grades in the unified tariff scale. Specifically, the monthly tariff (position) salaries of workers employed in sectors financed from the state budget are increased within one month by adjusting them to the new amount after the minimum wage is raised. This includes the position salaries of non-civil servant workers employed in social, science, culture, youth and sports, agriculture, ecology and environmental protection, housing and communal services, transport and communication, land reclamation, water management, and fish farming sectors.
Salaries in the unified tariff scale are determined across 19 grades. Currently, the lowest salary is 400, and the highest is 1150 manats. The periodic increase of the minimum wage will practically apply to all grades. At this time, it does not matter specially whether the salary is below or above the minimum level. Overall, the increase in the minimum wage could cause salary increases for 700 thousand of our citizens."
Regarding when the increase will occur, V. Bayramov recalled that the Head of State approved the amendments to the Labor Code on February 23, 2026: "After the approval of these amendments, the minimum wage amount must be reviewed at least once a year. This means that within one year from the date the amendments were approved, the minimum wage amount will be reviewed and increased at least once. There may be more increases in certain years. It is especially important to consider that after the next increase in the minimum wage, the process will become more regular. Because the legislation stipulates that the minimum wage should be increased at least once a year."