Netanyahudan gözlənilməz geri addım:
İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu İranla müharibənin başlamasından sonra ilk dəfə mətbuat konfransı keçirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, o, İran rejiminin devrilməsinin yalnız İran xalqının səyləri ilə mümkün olacağını deyib.
Netanyahu bildirib ki, İsrail və ABŞ İranla bağlı məsələlərdə sıx əməkdaşlıq edir. Onun sözlərinə görə, Vaşinqtonla “misli görünməmiş ittifaq” qurulub və ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə hər gün əlaqə saxlanılır, qərarlar birgə müzakirə olunur.
Baş nazir İran vətəndaşlarına müraciət edərək rejimə qarşı hərəkət etməyə çağırıb. O, ölkədə azadlığa doğru yeni mərhələnin yaxınlaşdığını iddia edib və son qərarın iranlıların öz əlində olduğunu vurğulayıb.
Netanyahu İran müxalifətinə silah verilməsi ilə bağlı sualı birbaşa təkzib etməyib. O qeyd edib ki, rejimin dəyişməsi üçün İran xalqının fəallığı vacibdir və bu istiqamətdə dəstək göstərilə biləcəyini bildirib. Baş nazir həmçinin rejim devrilməsə belə, ciddi şəkildə zəifləyəcəyinidə vurğulayıb.
Həmçinin Netanyahu İranı İsraili məhv etmək məqsədilə nüvə silahı hazırlamaqda ittiham edib. Onun sözlərinə görə, İsrail İranın nüvə imkanlarını zəiflətmək üçün açıq və gizli əməliyyatlar həyata keçirir. O iddia edib ki, Tehran raket və nüvə infrastrukturunun böyük hissəsini yeraltına köçürür və vaxtında addım atılmasa, bu sistemlər qısa müddətdə hücumlardan qoruna bilər.
Netanyahu Livan hökumətini “Hizbullah” qruplaşmasını tərksilah etməyə çağırıb. Əks halda İsrail müdaxilə edə bilər və “Hizbullah” bunun ağır nəticələri ilə üzləşəcək.
İsrail lideri ölkəsinin hərbi gücünün gözləniləndən daha böyük olduğunu iddia edib və davam edən münaqişənin regiondakı siyasi balansı dəyişəcəyini deyib. Qeyd edib ki, İsrail təhlükə gördüyü qüvvələrə qarşı zərbələr endirməyə davam edəcək.

Неожиданный шаг назад от Нетаньяху:
Премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху впервые после начала войны с Ираном провел пресс-конференцию.
По информации Medianews.az, он заявил, что свержение иранского режима возможно только благодаря усилиям самого иранского народа.
Нетаньяху сообщил, что Израиль и США тесно сотрудничают по вопросам, связанным с Ираном. По его словам, с Вашингтоном создан "беспрецедентный альянс", и поддерживается ежедневная связь с президентом США Дональдом Трампом, решения обсуждаются совместно.
Премьер-министр обратился к гражданам Ирана, призывая их действовать против режима. Он утверждает, что в стране наступает новая фаза свободы, и окончательное решение находится в руках самих иранцев.
На вопрос о поставках оружия иранской оппозиции Нетаньяху напрямую не опроверг это. Он отметил, что активность иранского народа важна для смены режима и выразил готовность оказать поддержку в этом направлении. Премьер-министр также подчеркнул, что даже если режим не будет свергнут, он значительно ослабнет.
Также Нетаньяху обвинил Иран в подготовке ядерного оружия с целью уничтожения Израиля. По его словам, Израиль проводит открытые и скрытые операции, чтобы ослабить ядерные возможности Ирана. Он заявил, что Тегеран перемещает большую часть своей ракетной и ядерной инфраструктуры под землю, и если не принять меры вовремя, эти системы в скором времени смогут защититься от атак.
Нетаньяху призвал правительство Ливана разоружить группировку "Хизбалла". В противном случае Израиль может вмешаться, и "Хизбалла" столкнется с тяжелыми последствиями.
Лидер Израиля заявил, что военная мощь страны больше, чем ожидалось, и текущий конфликт изменит политический баланс в регионе. Он отметил, что Израиль продолжит наносить удары по силам, представляющим угрозу безопасности.