Paşinyanın əsas rəqibi yenidən evə buraxıldı
Baş nazir Nikol Paşinyanın qarşıdakı seçkilərlə bağlı rəqiblərini neytrallaşdırmaq istiqamətində planları bəzən müqavimətlə qarşılaşır.  Biznesmen və Nikol Paşinyanın əsas rəqibi olan Samvel Karapetyanın təcridxanadan evə buraxılması barədə növbəti qərar da bu təzyiqlərin məntiqi nəticəsidir.
Musavat.com-un erməni mediasına istinadən bildirdiyinə görə, Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Məhkəməsi müstəntiqin vəsatətini təmin etməyib və erməni milyarderin ev dustaqlığına buraxılması barədə qərar çıxarıb.
Yayılan kadrlardan görünən budur ki, S.Karapetyanın tərəfdarları hazırda onun evinin qarşısında toplaşırlar.
Ötən ilin yayından həbsdə olan S.Karapetyan bir müddət öncə ev dustaqlığına buraxılsa da, ittiham tərəfin vəsatəti əsasında təcridxanaya qaytarılmışdı.
Vaxtilə Robert Köçəryan da ev və həbsxana arasında qalmışdı, vaxtaşırı barəsində seçilmiş qərar dəyişdirilirdi. İndi də erməni kilsəsinin donoru, “5-ci kolon”un əsas liderlərindən və Rusiyanın seçkilərdə önəm verdiyi iddialılardan biri ilə bağlı Paşinyan hakimiyyəti “bir addım irəli, iki addım geri” siyasəti yürüdür. Hakimiyyət həbsxanada olduğu vaxtda belə, Paşinyana meydan oxuyan, hərəkat yaradan S.Karapetyanı niyə cəzalandıra bilmir? Rusiyanın adamı nəyin müqabilində azadlığa nail olub? Bu qərar kilsənin revanşına və Paşinyanın seçkilərdə məğlubiyyətinə səbəb ola bilərmi?
Politoloq Elxan Şahinoğlu Musavat.com-a açıqlamasında bildirdi ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan iyun ayında keçiriləcək parlament seçkilərində qələbə qazanmaq məqsədilə müxtəlif qüvvələrlə mübarizə aparmaq məcburiyyətindədir: “Paşinyana radikal müxalifətdə olan Qarabağ klanı zəifdir və seçkidə qələbə qazanmaq şansı azdır. Paşinyanın əsas rəqibləri kilsə və Rusiyanın dəstəklədiyi iş adamı Samvel Karapetyandır.
Ermənistan məhkəməsinin Samvel Karapetyanı ev həbsinə buraxması Paşinyan üçün gözlənilməz olub. Çünki, Paşinyan parlament seçkilərinin sonuna qədər əsas rəqibinin həbsdə qalmasında maraqlı idi. Buna baxmayaraq, Karapetyana qarşı ciddi ittihamlar var və məhkəmə prosesi uzun çəkəcək. Bu amil Karapetyanın və onun tərəfdarlarının diqqətini seçkidən çox məhkəmə prosesinə yönəldəcək. Eyniilə keçmiş Prezident Robert Köçəryan da vaxtilə ev həbsinə buraxılsa da, məhkəmədə ciddi ittihamlarla bağlı suallara cavab verirdi. Bu, Köçəryanın ermənilər arasında reytinqinə mənfi təsir etmişdi. Hazırda Robert Köçəryan müxalifətin vahid seçki blokunu yaratmağa çalışır. O, hakimiyyətdə olanda Daşnaksütun Partiyası ilə ittifaqda idi. İndi yenidən bu ittifaqı bərpa etmək istəyir. Ancaq Daşnaksütun Partiyasının da ermənilər arasında böyük reytinqi yoxdur. Mümkündür ki, Robert Köçəryan Samvel Karapetyanla da ittifaq yaratmaq istəsin”.
Politoloq qeyd etdi ki, Rusiya həm Robert Köçəryanı, həm də Samvel Karapeytanı dəstəkləyir: “Bu ittifaq Rusiyanın maraqlarına cavab verərdi. Ancaq Köçəryanla ittifaq Samvel Karapetyanın reytinqinə mənfi təsir edə bilər. Samvel Karapetyanın lideri olduğu partiya seçicilərin ən azı üçdə birinə iddialıdır. Kilsənin də Samvel Karapetyanı dəstəkləməsi ehtimalı yüksəkdir. Bu, Samvel Karapetyanın səslərini bir qədər artıra bilər. Belə viziyyətdə Nikol Paşinyan var gücü ilə kilsə rəhbərliyini nüfuzdan salmağa çalışacaq”. E.Şahinoğlunun sözlərinə görə, Paşinyan hələ ki, erməni katolikosu  II Qaregini kilsə rəhbərliyindən uzaqlaşdıra bilmir: “Paşinyan bunun yerinə kilsəni parçalamağa və keşişlər arasında tərəfdar qrupu formalaşdırmağa çalışır”.

Prime Minister Nikol Pashinyan's plans to neutralize his rivals ahead of the upcoming elections sometimes face resistance. The recent decision to release businessman and Pashinyan's main rival Samvel Karapetyan from prison to house arrest is also a logical result of these pressures.
According to Musavat.com citing Armenian media, the Anti-Corruption Court did not approve the investigator's motion and issued a decision to release the Armenian billionaire to house arrest.
From the released footage, it appears that supporters of S. Karapetyan are currently gathering in front of his house.
S. Karapetyan, who has been in custody since last summer, was released to house arrest some time ago but was returned to prison based on a motion from the prosecution.
Robert Kocharyan was also once caught between house arrest and prison; the decisions made regarding him were changed from time to time. Now, the Pashinyan government is pursuing a "one step forward, two steps back" policy regarding one of the main leaders of the Armenian church's donor base, a key figure of the "5th column," and one of the candidates favored by Russia in the elections. Why can't the authorities punish S. Karapetyan, who challenges Pashinyan and creates movements even while in prison? Under what conditions has Russia's man achieved freedom? Could this decision lead to a revenge of the church and Pashinyan's defeat in the elections?
Political analyst Elkhan Shahinoğlu told Musavat.com that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is forced to struggle with various forces to win the parliamentary elections to be held in June: "The Karabakh clan in radical opposition to Pashinyan is weak and has little chance of winning. Pashinyan's main rivals are the businessman Samvel Karapetyan, supported by the church and Russia.
The Armenian court's release of Samvel Karapetyan to house arrest was unexpected for Pashinyan. Because Pashinyan was interested in keeping his main rival detained until the end of the parliamentary elections. Nevertheless, there are serious charges against Karapetyan, and the court process will be long. This factor will divert Karapetyan and his supporters' attention from the elections to the court process. Likewise, the former President Robert Kocharyan was also released to house arrest but answered serious questions in court about the charges. This negatively affected Kocharyan's rating among Armenians. Currently, Robert Kocharyan is trying to create a unified opposition election bloc. He was in alliance with the Dashnaktsutyun Party while in power. Now he wants to restore this alliance. However, Dashnaktsutyun Party also does not have a great rating among Armenians. It is possible that Robert Kocharyan will try to form an alliance with Samvel Karapetyan as well."
The political analyst noted that Russia supports both Robert Kocharyan and Samvel Karapetyan: "This alliance would correspond to Russia's interests. However, an alliance with Kocharyan could negatively affect Samvel Karapetyan's rating. The party led by Samvel Karapetyan claims at least one-third of the electorate. The church is also very likely to support Samvel Karapetyan. This could somewhat increase Samvel Karapetyan's votes. In such a situation, Nikol Pashinyan will try by force to discredit the church leadership." According to E. Shahinoğlu, Pashinyan still cannot remove the Armenian Catholicos II Karekin from the church leadership: "Instead, Pashinyan is trying to divide the church and form a group of supporters among the priests."