Putinin Paşinyana xəbərdarlığı -
Politoloq Elxan Şahinoğlu Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla dünənki görüşünü Medianews.az-a şərh edib.
O bildirib ki, Putin Paşinyana qəti şəkildə “Ya Avropa İttifaqını, ya da Avrasiya İqtisadi İttifaqını seçməlisiz, ikisi bir arada mümkün deyil” xəbərdarlığını edib:
“Putin vaxtilə eyni sözləri Ukraynanın prezidenti Viktor Yanukoviçə də demişdi, bunun nə ilə nəticələndiyi bəllidir, iki ölkə arasında müharibə beşinci ilinə keçib. Yəni Putin sanki Paşinyana da demək istədi ki, yanlış qərar versəz, bunun Ukrayna kimi Ermənistan üçün də ağır nəticələri olacaq.
Paşinyanın Putinə cavabı bu oldu ki, Ermənistan hələ o mərhələyə çatmayıb ki, Avropa İttifaqı ilə Avrasiya İqtisadi İttifaqı arasında seçim etsin.
Ümumiyyətlə iki liderin mətbuat qarşısında dünənki görüşü qarşılıqlı ittihamlar şəklində keçdi. Bu, nadir hallarda baş verən hadisədir. Hər iki lider fikirlərini diplomatik tərzdə ifadə etməyə çalışsalar da, Paşinyan Putinin hər təklifinə faktiki mənfi cavab verdi”.

Политолог Элхан Шахиноглу прокомментировал для Medianews.az вчерашнюю встречу президента России Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Он заявил, что Путин категорически предупредил Пашиняна: «Вы должны выбрать либо Европейский Союз, либо Евразийский экономический союз, одновременно оба варианта невозможны» предупреждение:
«Ранее Путин говорил те же слова президенту Украины Виктору Януковичу, и известно, к чему это привело — война между двумя странами перешла в пятый год. То есть Путин, по сути, хотел донести до Пашиняна, что если будет принято неправильное решение, у Армении будут тяжелые последствия, как у Украины.
Ответ Пашиняна Путину был таким — Армения пока не достигла той стадии, чтобы выбирать между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом.
Вообще вчерашняя встреча двух лидеров перед прессой прошла в форме взаимных обвинений. Это редкое событие. Несмотря на то, что оба лидера старались выражать свои мысли в дипломатичной форме, Пашинян фактически дал отрицательный ответ на каждое предложение Путина».