Putinin Paşinyana xəbərdarlığı -
Politoloq Elxan Şahinoğlu Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla dünənki görüşünü Medianews.az-a şərh edib.
O bildirib ki, Putin Paşinyana qəti şəkildə “Ya Avropa İttifaqını, ya da Avrasiya İqtisadi İttifaqını seçməlisiz, ikisi bir arada mümkün deyil” xəbərdarlığını edib:
“Putin vaxtilə eyni sözləri Ukraynanın prezidenti Viktor Yanukoviçə də demişdi, bunun nə ilə nəticələndiyi bəllidir, iki ölkə arasında müharibə beşinci ilinə keçib. Yəni Putin sanki Paşinyana da demək istədi ki, yanlış qərar versəz, bunun Ukrayna kimi Ermənistan üçün də ağır nəticələri olacaq.
Paşinyanın Putinə cavabı bu oldu ki, Ermənistan hələ o mərhələyə çatmayıb ki, Avropa İttifaqı ilə Avrasiya İqtisadi İttifaqı arasında seçim etsin.
Ümumiyyətlə iki liderin mətbuat qarşısında dünənki görüşü qarşılıqlı ittihamlar şəklində keçdi. Bu, nadir hallarda baş verən hadisədir. Hər iki lider fikirlərini diplomatik tərzdə ifadə etməyə çalışsalar da, Paşinyan Putinin hər təklifinə faktiki mənfi cavab verdi”.

Political scientist Elkhan Shahinoglu commented on the meeting between Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan yesterday to Medianews.az.
He stated that Putin firmly warned Pashinyan, "You must choose either the European Union or the Eurasian Economic Union; it is not possible to have both simultaneously," as reported here:
"Putin once said the same words to Ukraine's President Viktor Yanukovych, and it is clear what the result was; the war between the two countries has entered its fifth year. In other words, Putin seemed to imply to Pashinyan that if you make the wrong decision, it will have severe consequences for Armenia just as it did for Ukraine.
Pashinyan’s response to Putin was that Armenia has not yet reached the stage of having to choose between the European Union and the Eurasian Economic Union.
Overall, the meeting between the two leaders in front of the press yesterday took the form of mutual accusations. This is a rare occurrence. Although both leaders tried to express their thoughts diplomatically, Pashinyan essentially gave a negative response to every proposal from Putin."