“Qarabağ” bu il hara gedir?
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümündə hər üç turnirin dörd təsnifat mərhələsi var. Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçəcək, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayacaq.
Medianews.az bildirir ki, milli futbol çempionatının yüksək dəstəsində (premyer liqa) 2025-2026 mövsümünü udmağa “Sabah” şanslıdır.
Gümüş və bürünc medallara “Qarabağ” və “Turan Tovuz” iddialıdır. “Zirə” və “Neftçi” dördüncü pillə uğrunda yarışırlar.
Azərbaycan kubokunun 2025-2026 mövsümünün finalında “Sabah” və “Zirə” yer alır.
Çempion olacağı şübhə doğurmayan “Sabah” həm də kubok sahibi olsa, Avropa Liqasında ölkəni gümüş mükafatçı təmsil edəcək. Bu halda çempionatı dördüncü pillədə başa vurmuş komanda da bürünc mükafatçı ilə yanaşı Konfrans Liqasında yarışacaq.
Beynəlxalq arenada ən təcrübəli Azərbaycan komandası olan “Qarabağ” indiki gedişlə Çempionlar Liqasından kənar qalır. Avropa Liqasına düşmək üçün isə komanda gümüş medallar almalı və ölkə kubokunun “Sabah”a qismət olmasını arzulamalıdır, əks halda Konfrans Liqası ilə kifayətlənəcək.
Medianews.az xatırladır ki, “Qarabağ” 12 mövsüm UEFA-nın klub turnirlərinin əsas raundlarında iştirak edib.
Komanda 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 mövsümlərinə Çempionlar Liqasında başlayıb, Avropa Liqasına adlayaraq qrup mərhələsində yarışıb.
2017-2018 mövsümündə Çempionlar Liqasının qrup mərhələsində oynayıb.
Konfrans Liqasının siftəsi olan 2021-2022-ci il mövsümündə 1/16 finala qədər irəliləyib.
2022-2023 mövsümünə Çempionlar Liqasında başlayıb, əvvəl Avropa Liqasına adlayıb, sonra Konfrans Liqasına ələnib, 1/16 finalda dayanıb.
2023-2024 mövsümünə Çempionlar Liqasında start verib, Avropa Liqasına keçib, 1/8 finala qədər irəliləyib.

В сезоне 2026-2027 в клубных турнирах УЕФА предусмотрено по четыре квалификационных раунда для каждого из трёх турниров. Команды, выбывающие на первом квалификационном этапе Лиги чемпионов, перейдут в Конференц-Лигу, а выбывающие на последующих этапах — в Лигу Европы; команды, выбывающие на квалификационных этапах Лиги Европы, перейдут в Конференц-Лигу.
Ожидается, что чемпион Азербайджана начнёт выступление в Лиге чемпионов с первого этапа, обладатель Кубка страны — в Лиге Европы с первого этапа, бронзовый призёр — в Конференц-Лиге с первого этапа, а серебряный призёр — со второго этапа.
Medianews.az сообщает, что в Высшей лиге национального чемпионата (Премьер-лиге) на победу в сезоне 2025-2026 фаворитом является «Сабах».
На серебро и бронзу претендуют «Карабах» и «Туран Товуз». За четвёртое место борются «Зире» и «Нефтчи».
В финале Кубка Азербайджана сезона 2025-2026 сыграют «Сабах» и «Зире».
Если чемпион «Сабах», который не вызывает сомнений, также выиграет Кубок, то в Лиге Европы страну будет представлять серебряный призёр. В этом случае команда, занявшая четвёртое место в чемпионате, кроме бронзовой медали, также сыграет в Конференц-Лиге.
«Карабах», являющийся самой опытной азербайджанской командой на международной арене, согласно текущему положению, не попадёт в Лигу чемпионов. Чтобы попасть в Лигу Европы, команда должна завоевать серебряные медали и желать, чтобы Кубок страны достался «Сабах», иначе придётся довольствоваться Конференц-Лигой.
Medianews.az напоминает, что «Карабах» принял участие в основных раундах клубных турниров УЕФА на протяжении 12 сезонов.
Команда начинала свои выступления в Лиге чемпионов в сезонах 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021, переходила в Лигу Европы и играла в групповой стадии.
В сезоне 2017-2018 сыграла в групповом этапе Лиги чемпионов.
В сезоне 2021-2022, первом сезоне Конференц-Лиги, дошла до 1/16 финала.
В сезоне 2022-2023 начала сезон в Лиге чемпионов, затем перешла в Лигу Европы, после чего вылетела в Конференц-Лигу и остановилась на 1/16 финала.