Rusiya dronunda uran aşkarlandı –
Medianews.az xəbər verir ki, söhbət aprelin 7-nə keçən gecə Ukraynanın Çerniqov vilayətinin Kamka qəsəbəsi yaxınlığında vurulmuş Rusiya dronundan gedir. Həmin “Geran-2” dronunun qalıqlarının düşdüyü yerdə radiasiya fonunun yüksəldiyi bəlli olub.
Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti bəyan edib ki, “Geran-2” dronu təyyarələri və helikopterləri vurmaq üçün R-60 tipli “hava-hava” raketi daşıyırmış. Dron qalıqları ətrafında aşkarlanan radiasiyanın insan sağlamlığı üçün təhlükə yarada biləcək həddə olduğunu vurğulayan Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti faktla bağlı cinayət işinə başlayıb.
Yerli sakinlərə pilotsuz uçuş aparatlarının, raketlərin və digər sursatların qalıqlarına yaxınlaşmamaq barədə xəbərdarlıq edilib. Bildirilib ki, zədələnmiş və ya yanmış döyüş sursatları insanlar və ətraf mühit üçün təhlükəli radioaktiv toz hissəcikləri yaya bilər.
Az zənginləşdirilmiş və ya aşağı dərəcədə zənginləşdirilmiş urandan hazırlanan hərbi sursatlar Ukrayna müharibəsində əvvəllər də tətbiq olunub. 2023-cü ildə ABŞ Ukraynaya “Abrams” tankları üçün az zənginləşdirilmiş uran tərkibli zirehdələn mərmilər göndərmişdi. Belə mərmilər zirehi daha asan deşə və toz-metaldan ibarət yüksək temperatur buludu yarada bilir. Onun radioaktivliyi təbii urandan aşağıdır.
1990 və 2003-cü illərdə ABŞ İraqla müharibə zamanı, 1999-cu ildə isə NATO keçmiş Yuqoslaviyaya hava zərbələri endirərkən az zənginləşdirilmiş uran tərkibli mərmilərdən istifadə edib.

В боевых дронах России, сброшенных на Украину, обнаружен низкообогащённый уран.
Medianews.az сообщает, что речь идет о российском дроне, сбитом ночью на 7 апреля вблизи посёлка Камка Черниговской области Украины. Стало известно, что на месте падения остатков дрона «Герань-2» повышен радиационный фон.
Служба безопасности Украины заявила, что дрон «Герань-2» нес ракету типа Р-60 «воздух-воздух» для поражения самолётов и вертолётов. Служба отметила, что радиация, обнаруженная вокруг остатков дрона, достигла опасного для здоровья людей уровня, и по этому факту возбуждено уголовное дело.
Местным жителям было сделано предупреждение не приближаться к остаткам беспилотных летательных аппаратов, ракет и другого боеприпасного снаряжения. Отмечается, что повреждённые или сгоревшие боеприпасы могут распространять опасные для людей и окружающей среды радиоактивные пылевые частицы.
Военные боеприпасы, изготовленные из низкообогащённого или слабообогащённого урана, ранее также применялись в войне на Украине. В 2023 году США направили Украине бронебойные снаряды с низкообогащённым ураном для танков «Абрамс». Такие снаряды способны легче пробивать броню и создавать облако из металлической пыли при высоких температурах. Их радиация ниже, чем у природного урана.
В период войн США с Ираком в 1990 и 2003 годах, а также во время авиаударов НАТО по бывшей Югославии в 1999 году применялись снаряды с низкообогащённым ураном.