Rusiya dronunda uran aşkarlandı –
Medianews.az xəbər verir ki, söhbət aprelin 7-nə keçən gecə Ukraynanın Çerniqov vilayətinin Kamka qəsəbəsi yaxınlığında vurulmuş Rusiya dronundan gedir. Həmin “Geran-2” dronunun qalıqlarının düşdüyü yerdə radiasiya fonunun yüksəldiyi bəlli olub.
Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti bəyan edib ki, “Geran-2” dronu təyyarələri və helikopterləri vurmaq üçün R-60 tipli “hava-hava” raketi daşıyırmış. Dron qalıqları ətrafında aşkarlanan radiasiyanın insan sağlamlığı üçün təhlükə yarada biləcək həddə olduğunu vurğulayan Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti faktla bağlı cinayət işinə başlayıb.
Yerli sakinlərə pilotsuz uçuş aparatlarının, raketlərin və digər sursatların qalıqlarına yaxınlaşmamaq barədə xəbərdarlıq edilib. Bildirilib ki, zədələnmiş və ya yanmış döyüş sursatları insanlar və ətraf mühit üçün təhlükəli radioaktiv toz hissəcikləri yaya bilər.
Az zənginləşdirilmiş və ya aşağı dərəcədə zənginləşdirilmiş urandan hazırlanan hərbi sursatlar Ukrayna müharibəsində əvvəllər də tətbiq olunub. 2023-cü ildə ABŞ Ukraynaya “Abrams” tankları üçün az zənginləşdirilmiş uran tərkibli zirehdələn mərmilər göndərmişdi. Belə mərmilər zirehi daha asan deşə və toz-metaldan ibarət yüksək temperatur buludu yarada bilir. Onun radioaktivliyi təbii urandan aşağıdır.
1990 və 2003-cü illərdə ABŞ İraqla müharibə zamanı, 1999-cu ildə isə NATO keçmiş Yuqoslaviyaya hava zərbələri endirərkən az zənginləşdirilmiş uran tərkibli mərmilərdən istifadə edib.

Low enriched uranium has been detected in the Russian combat drones launched at Ukraine.
Medianews.az reports that this concerns a Russian drone shot down on the night of April 7 near the settlement of Kamka in Ukraine's Chernihiv region. It was found that the radiation level at the site where the remains of the "Geran-2" drone fell was elevated.
The Ukrainian Security Service stated that the "Geran-2" drone was carrying R-60 type "air-to-air" missiles designed to target planes and helicopters. Highlighting that the radiation detected around the drone debris reached a level that could pose a danger to human health, the Ukrainian Security Service has initiated a criminal case regarding the incident.
Local residents have been warned not to approach the remains of unmanned aerial vehicles, missiles, and other ammunition. It was noted that damaged or burned combat munitions could release radioactive dust particles harmful to people and the environment.
Military munitions made from low enriched or slightly enriched uranium have been previously used in the Ukraine war. In 2023, the United States sent low enriched uranium-containing armor-piercing shells to Ukraine for "Abrams" tanks. Such shells can penetrate armor more easily and create a high-temperature cloud made of metallic dust. Their radioactivity is lower than that of natural uranium.
The United States used low enriched uranium-containing shells during the wars with Iraq in 1990 and 2003, and NATO employed them during airstrikes on former Yugoslavia in 1999.