Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) xarici ölkələrdə hasilata dair üçüncü sazişini imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, saziş İtaliyanın “Eni S.p.A.” enerji şirkəti ilə imzalayıb. Bu saziş Fil Dişi Sahili Respublikasında (Kot-d’İvuar) yerləşən “Baleine” neft-qaz yatağının işlənməsi layihəsində 10% iştirak payının alınması haqdadır.
Bundan öncə SOCAR 2024-cü ilin mayında Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 3% payla neft hasilatı layihəsinə, 2025-ci ilin yanvarında isə İsraildə 10%-lik payla qaz hasilatı layihəsinə qoşulub.

The State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) has signed its third production sharing agreement abroad.
Medianews.az reports that the agreement was signed with the Italian energy company "Eni S.p.A." This agreement concerns acquiring a 10% share in the development project of the "Baleine" oil and gas field located in the Republic of Côte d'Ivoire.
Previously, SOCAR joined an oil production project in the United Arab Emirates with a 3% share in May 2024, and a gas production project in Israel with a 10% share in January 2025.