Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) xarici ölkələrdə hasilata dair üçüncü sazişini imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, saziş İtaliyanın “Eni S.p.A.” enerji şirkəti ilə imzalayıb. Bu saziş Fil Dişi Sahili Respublikasında (Kot-d’İvuar) yerləşən “Baleine” neft-qaz yatağının işlənməsi layihəsində 10% iştirak payının alınması haqdadır.
Bundan öncə SOCAR 2024-cü ilin mayında Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 3% payla neft hasilatı layihəsinə, 2025-ci ilin yanvarında isə İsraildə 10%-lik payla qaz hasilatı layihəsinə qoşulub.

Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) подписала третий контракт на добычу за рубежом.
Medianews.az сообщает, что контракт был подписан с итальянской энергетической компанией «Eni S.p.A.» Этот контракт касается приобретения 10% доли участия в проекте разработки нефтегазового месторождения «Baleine», расположенного в Республике Кот-д’Ивуар (Берег Слоновой Кости).
Ранее SOCAR присоединилась к проекту по добыче нефти в Объединённых Арабских Эмиратах с долей 3% в мае 2024 года, а в январе 2025 года — к проекту по добыче газа в Израиле с долей 10%.