Tehrandan xalqa hədə –
İran parlamentinin Məşhəd şəhərindən olan nümayəndəsi və mədəniyyət komissiyasının üzvü Həsən Əli Əxlaqi Amiri, İslam Respublikasına qarşı aparılan müharibədə "düşmən tərəf"də duran vətəndaşlara qarşı ən sərt cəzaların tətbiq olunacağını bəyan edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Amiri dövlətə xəyanət edənlərin həm vətəndaşlıqdan, həm də bütün mülkiyyət hüquqlarından məhrum ediləcəyi ilə bağlı rəsmi xəbərdarlıq edib.
Həsən Əli Əxlaqi Amiri bildirib ki, İsrail və digər düşmən dövlətlərlə əməkdaşlıq edərək İranın milli təhlükəsizliyinə və maraqlarına zərbə vuran şəxslər üçün "bağışlanma" dövrü bitib. "İsraillə işbirliyi və milli mənafelərə qarşı fəaliyyət əmlakın müsadirəsinə səbəb olur və son nəticədə vətəndaşlıqdan məhrum edilməyə gətirib çıxara bilər", — deyə deputat vurğulayıb.
Bu bəyanat Tehranda "Xalq Mücahidləri" təşkilatının iki üzvünün İsrail kəşfiyyatı ilə əməkdaşlıq ittihamı ilə edam edilməsindən və sonuncu şahın oğlu Rza Pəhləvinin xalqı itaətsizliyə çağırmasından dərhal sonra səslənib. Hakimiyyət bu yolla xaricdən dəstəklənən etiraz dalğasının qarşısını almaq və daxildəki "beşinci kolon"u tamamilə zərərsizləşdirmək niyyətindədir.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, vətəndaşlıqdan məhrum etmə hədəsi xüsusilə xaricdə yaşayan və rejimi kəskin tənqid edən İran vətəndaşlarına qarşı bir təzyiq rıçağıdır. Bu, həmin şəxslərin İrandakı bank hesablarının dondurulması və ailə mülklərinin dövlət nəfinə müsadirə edilməsi üçün hüquqi zemin yaradır.

Hassan Ali Akhlaqi Amiri, a representative from the city of Mashhad in the Iranian Parliament and a member of the Culture Commission, declared that the harshest punishments will be applied to citizens who stand on the "enemy side" in the war against the Islamic Republic.
Medianews.az reports, citing Musavat.com, that Amiri officially warned that those who betray the state will be deprived of both citizenship and all property rights.
Hassan Ali Akhlaqi Amiri stated that the era of "forgiveness" is over for those who cooperate with Israel and other enemy states and harm Iran's national security and interests. "Collaboration with Israel and actions against national interests lead to confiscation of property and may ultimately result in deprivation of citizenship," the deputy emphasized.
This statement was made immediately after two members of the "People's Mojahedin" organization in Tehran were executed on charges of collaborating with Israeli intelligence, and following Reza Pahlavi, the son of the last shah, calling the people to disobedience. Through this, the authorities intend to prevent the wave of protests supported from abroad and completely neutralize the "fifth column" inside the country.
Experts note that the threat of deprivation of citizenship is especially a pressure tool against Iranian citizens living abroad who sharply criticize the regime. This creates a legal basis for freezing their bank accounts in Iran and confiscating family properties for the benefit of the state.