Tehrandan xalqa hədə –
İran parlamentinin Məşhəd şəhərindən olan nümayəndəsi və mədəniyyət komissiyasının üzvü Həsən Əli Əxlaqi Amiri, İslam Respublikasına qarşı aparılan müharibədə "düşmən tərəf"də duran vətəndaşlara qarşı ən sərt cəzaların tətbiq olunacağını bəyan edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Amiri dövlətə xəyanət edənlərin həm vətəndaşlıqdan, həm də bütün mülkiyyət hüquqlarından məhrum ediləcəyi ilə bağlı rəsmi xəbərdarlıq edib.
Həsən Əli Əxlaqi Amiri bildirib ki, İsrail və digər düşmən dövlətlərlə əməkdaşlıq edərək İranın milli təhlükəsizliyinə və maraqlarına zərbə vuran şəxslər üçün "bağışlanma" dövrü bitib. "İsraillə işbirliyi və milli mənafelərə qarşı fəaliyyət əmlakın müsadirəsinə səbəb olur və son nəticədə vətəndaşlıqdan məhrum edilməyə gətirib çıxara bilər", — deyə deputat vurğulayıb.
Bu bəyanat Tehranda "Xalq Mücahidləri" təşkilatının iki üzvünün İsrail kəşfiyyatı ilə əməkdaşlıq ittihamı ilə edam edilməsindən və sonuncu şahın oğlu Rza Pəhləvinin xalqı itaətsizliyə çağırmasından dərhal sonra səslənib. Hakimiyyət bu yolla xaricdən dəstəklənən etiraz dalğasının qarşısını almaq və daxildəki "beşinci kolon"u tamamilə zərərsizləşdirmək niyyətindədir.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, vətəndaşlıqdan məhrum etmə hədəsi xüsusilə xaricdə yaşayan və rejimi kəskin tənqid edən İran vətəndaşlarına qarşı bir təzyiq rıçağıdır. Bu, həmin şəxslərin İrandakı bank hesablarının dondurulması və ailə mülklərinin dövlət nəfinə müsadirə edilməsi üçün hüquqi zemin yaradır.

Депутат Исламского парламента от города Машхад и член Комиссии по культуре Хасан Али Ахлаги Амири заявил о том, что против граждан, находящихся на «враждебной стороне» в войне против Исламской Республики, будут применяться самые строгие наказания.
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что Амири официально предупредил о лишении предателей как гражданства, так и всех имущественных прав.
Хасан Али Ахлаги Амири заявил, что для лиц, сотрудничающих с Израилем и другими враждебными государствами, наносящими вред национальной безопасности и интересам Ирана, «период прощения закончился». «Сотрудничество с Израилем и действия против национальных интересов приводят к конфискации имущества и в конечном итоге могут повлечь за собой лишение гражданства», — подчеркнул депутат.
Это заявление прозвучало в Тегеране сразу после казни двух членов организации «Народные Муджахиды» по обвинению в сотрудничестве с израильской разведкой, а также после призыва последнего шаха Мухаммеда Резы Пехлеви к неповиновению народу. Власти таким образом намерены остановить волну протестов, поддерживаемых из-за рубежа, и полностью обезвредить «пятую колонну» внутри страны.
Эксперты отмечают, что угроза лишения гражданства является особенно мощным рычагом давления на граждан Ирана, проживающих за рубежом и резко критикующих режим. Это создает юридическую базу для замораживания их банковских счетов в Иране и конфискации семейной собственности в пользу государства.