Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin əməkdaşları tərəfindən Salyan şəhərində fiziki şəxs Babayev Natiq Səmədağa oğluna məxsus fərdi yaşayış sahəsində qanunsuz fəaliyyət göstərən quş kəsimi məntəqəsi aşkarlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, yoxlama zamanı kəsimxananın birbaşa fərdi yaşayış sahəsində, qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından keçmədən fəaliyyət göstərdiyi məlum olub.
Həmçinin quş kəsimi və emalı proseslərinin sanitar-gigiyenik tələblərə uyğun təşkil edilmədiyi müəyyən olunub.
Belə ki, məntəqədə quşların qəbulu, saxlanılması, eləcə də emal zamanı keyləşdirilməsi, qansızlaşdırılması, təmizlənməsi, içalatının çıxarılması, ətin qablaşdırılması və soyudulması üçün tələb olunan istehsal sahələri yaradılmayıb. Eyni zamanda kəsimə gətirilən quşların mənşəyini təsdiq edən müşayiətedici sənədlərinin olmadığı, satışa çıxarılan toyuq əti məhsullarının baytarlıq-sanitariya ekspertizasından keçirilmədiyi, havalandırma və temperatura nəzarət sistemlərinin quraşdırılmadığı, istehsal zamanı yaranan tullantıların düzgün idarə olunmadığı, işçilərin xüsusi geyimlə təmin edilmədiyi aşkarlanıb.
Aşkar olunmuş nöqsanlarla bağlı sahibkar barəsində inzibati protokol tərtib edilib, məhsullardan nümunələr götürülərək laborator müayinələrə göndərilib.
Faktla bağlı müəssisənin fəaliyyətinin dayandırılması barədə məhdudlaşdırıcı qərar qəbul olunub və nöqsanların aradan qaldırılması üçün icrası məcburi göstərişlər verilib.

Сотрудниками Агентства по безопасности пищевых продуктов в городе Сальян была выявлена незаконно действующая птицесрезная площадка на индивидуальной жилой площади, принадлежащей физическому лицу Натигу Самедаге оглы Бабаеву.
По сообщению Medianews.az, в ходе проверки было установлено, что скотобойня ведет деятельность непосредственно в индивидуальной жилой зоне без прохождения регистрации в системе безопасности пищевых продуктов.
Также было выявлено, что процессы убоя и переработки птицы не организованы в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями.
В частности, на площадке не созданы необходимые производственные помещения для приемки, хранения птицы, а также для оглушения, обезкровливания, очистки, удаления внутренностей, упаковки и охлаждения мяса при переработке. Кроме того, отсутствуют сопровождающие документы, подтверждающие происхождение птицы, предназначенной к убою; продукты из куриного мяса, выставленные на продажу, не проходили ветеринарно-санитарную экспертизу; не установлены системы вентиляции и контроля температуры; отходы производства не управляются надлежащим образом; работники не обеспечены специальной одеждой.
В связи с выявленными нарушениями в отношении предпринимателя составлен административный протокол, а образцы продукции взяты для лабораторных исследований.
По факту инцидента принято решение о приостановлении деятельности предприятия, а также даны обязательные для исполнения предписания по устранению выявленных недостатков.