Tramp İrana qarşı dəniz blokadası barədə  məqalə paylaşıb -
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İrana qarşı dəniz blokadası tətbiq edilə biləcəyi barədə məqalə paylaşıb.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, İslamabadda ABŞ-İran danışıqları razılaşma olmadan başa çatdıqdan sonra Donald Tramp “Truth Social” platformasında İranın ABŞ tələblərini qəbul etməyəcəyi təqdirdə Vaşinqtonun dəniz blokadası tətbiq edilə biləcəyi barədə məqaləni paylaşıb.
“Just the News” nəşrində dərc olunan “Əgər İran geri çəkilməzsə, prezidentin əlindəki Tramp kartı: dəniz blokadası” başlıqlı məqalədə qeyd olunur ki, belə bir addım bu ölkənin iqtisadiyyatını ciddi şəkildə təsir edər və İranın neft ixracından asılı olan Çin və Hindistan kimi ölkələrə də təzyiqi artırar.
Məqalədə həmçinin bildirilir ki, Donald Trampın belə bir addımı onun əvvəlki “uğurlu blokada strategiyasını” təkrarlaya bilər. Məqalədə vurğulanır ki, bundan əvvəl tətbiq edilən dəniz blokadası Venesuela iqtisadiyyatını çökdürmüş və 2026-cı ilin yanvarında Venesuela lideri Nicolás Maduronun ABŞ tərəfindən ələ keçirilməsi ilə nəticələnmişdi.

US President Donald Trump shared an article about the possible imposition of a naval blockade against Iran.
Medianews.az APA reports that after the US-Iran talks in Islamabad ended without an agreement, Donald Trump shared on the “Truth Social” platform an article stating that Washington could impose a naval blockade if Iran does not accept the US demands.
Published in the “Just the News” publication, the article entitled “If Iran does not back down, the Trump card in the president’s hand: naval blockade” notes that such a step would seriously affect the country’s economy and increase pressure on countries dependent on Iran’s oil exports, such as China and India.
The article also states that Donald Trump’s move could repeat his previous “successful blockade strategy.” The article emphasizes that the previously imposed naval blockade devastated Venezuela’s economy and resulted in the capture of Venezuelan leader Nicolás Maduro by the US in January 2026.