Tramp NATO ilə bağlı
ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyası NATO müttəfiqlərinə Vaşinqtonun alyans ölkələrinə mümkün hücum zamanı yardım üçün ayıra biləcəyi hərbi qüvvə ehtiyatını azaltmaq niyyətində olduğunu bildirəcək.
Bu barədə “Reuters” agentliyi üç məlumatlı mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Mənbələrin sözlərinə görə, Pentaqon nümayəndəsi bu qərarı mayın 22-də Brüsseldə keçiriləcək NATO müdafiə nazirlərinin görüşündə açıqlamağa hazırlaşır. Bildirilir ki, qərar Donald Trampın Avropa ölkələrinin öz təhlükəsizliklərinə daha çox vəsait ayırmalı olduqları barədə çoxsaylı açıqlamalarından sonra formalaşıb.
Hazırda NATO çərçivəsində tətbiq olunan modelə əsasən, alyansa üzv ölkələr münaqişə və ya böyük böhran zamanı istifadə oluna biləcək hərbi ehtiyat qüvvələrini müəyyən edir. Bu qüvvələrin sayı və tərkibi məxfi saxlanılır. “Reuters”in məlumatına görə, ABŞ həmin ehtiyatı əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağı planlaşdırır.
Pentaqonun siyasət şöbəsinin rəhbəri Elbric Kolbi bildirib ki, Avropalı müttəfiqlər adi silahlı qüvvələrin istifadəsində əsas rolu öz üzərlərinə götürəcəklər. ABŞ isə NATO müttəfiqlərinin müdafiəsi üçün nüvə arsenalından istifadə imkanını saxlayacaq.//Bakues.az

Администрация президента США Дональда Трампа намерена сообщить союзникам по НАТО о намерении сократить военный резерв, который Вашингтон может выделить для помощи странам альянса в случае возможного нападения.
Об этом со ссылкой на три осведомленных источника сообщает агентство "Reuters".
По словам источников, представитель Пентагона готов объявить это решение на встрече министров обороны НАТО, которая состоится 22 мая в Брюсселе. Отмечается, что решение было принято после многочисленных заявлений Дональда Трампа о том, что европейские страны должны выделять больше средств на собственную безопасность.
В настоящее время в рамках НАТО действует модель, согласно которой страны-члены альянса определяют военные резервные силы, которые могут быть использованы в случае конфликта или крупного кризиса. Численность и состав этих сил держатся в тайне. По данным "Reuters", США планируют значительно сократить этот резерв.
Глава политического отдела Пентагона Элбриc Колби заявил, что европейские союзники возьмут на себя основную роль в использовании обычных вооруженных сил. США же сохранят возможность применять ядерный арсенал для защиты союзников по НАТО.//Bakues.az