Trampın 4 iyul planı var -
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Amerikanın “Bloomberg” agentliyi Avropa İttifaqı və NATO-dakı rəsmilərə istinadla yazıb.
Agentliyin mənbələri onu da qeyd ediblər ki, hələlik Rusiya prezidenti Vladimir Putinin real razılaşmaya hazır olduğunu göstərən heç bir dəlil-sübut yoxdur.
Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski bu arada mediaya açıqlamasında deyib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Kiyevin həm Rusiya ilə sülh sazişi, həm də ABŞ və Avropa ölkələri ilə təhlükəsizlik zəmanətləri barədə ayrıca razılaşma imzalamasını istəyir.
Zelenskinin sözlərinə görə, Tramp bu sənədlərin eyni vaxtda və mümkün qədər geniş mərasim çərçivəsində imzalanmasını arzulayır.
4 iyul ABŞ-da Müstəqillik Günüdür. 2026-cı il iyulun 4-də ABŞ öz müstəqilliyinin 250 illiyini qeyd edəcək.

The US administration is trying to sign a peace agreement between Russia and Ukraine by July 4.
Medianews.az reports that this was written by the American “Bloomberg” agency citing officials from the European Union and NATO.
The agency's sources also noted that so far there is no evidence indicating that Russian President Vladimir Putin is ready for a real agreement.
Meanwhile, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in a media statement that US President Donald Trump wants Kyiv to sign a separate agreement both on a peace treaty with Russia and on security guarantees with the US and European countries.
According to Zelensky, Trump desires these documents to be signed at the same time and within the framework of as broad a ceremony as possible.
July 4 is Independence Day in the US. On July 4, 2026, the US will celebrate the 250th anniversary of its independence.