Vəziyyət qeyri-sabitdir, ölkəni tərk edin -
Çin hakimiyyəti ABŞ və İsrailin İrana hücumlarından sonra artan təhlükəsizlik riskləri səbəbindən ölkədəki vətəndaşlarına İrandan çıxmaq çağırışını yenidən edib.
Medianews.az xəbər verir ki, rəsmi Pekin bölgədə vəziyyətin qeyri-sabit və proqnozlaşdırılmaz olduğunu bildirib.
Çinin İrandakı səfirliyi və konsulluqları tərəfindən yayılan açıqlamada təhlükəsizlik şəraitinin mürəkkəb və dəyişkən olduğu vurğulanıb. Vətəndaşlara hərbi və strateji obyektlərdən uzaq durmaq, mümkün qədər tez təhlükəsiz ərazilərə keçmək tövsiyə olunub.
İranda qalan şəxslərə fövqəladə hallarda yerli hüquq mühafizə orqanları və Çin diplomatik nümayəndəlikləri ilə əlaqə saxlamaq məsləhət görülüb. Bildirilib ki, xəbərdarlıqlara baxmayaraq ölkəyə səfər edənlər konsulluq dəstəyindən məhrum qala bilər.

Ситуация нестабильна, покиньте страну -
Власти Китая вновь призвали своих граждан покинуть Иран из-за возросших рисков безопасности после нападений США и Израиля на Иран.
Как сообщает Medianews.az, официальный Пекин заявил, что ситуация в регионе нестабильна и непредсказуема.
В заявлении, опубликованном посольством и консульствами Китая в Иране, подчеркивается, что ситуация с безопасностью сложная и изменчивая. Гражданам рекомендуется держаться подальше от военных и стратегических объектов и по возможности как можно скорее перейти в безопасные районы.
Тем, кто остаётся в Иране, советуют в чрезвычайных ситуациях связываться с местными правоохранительными органами и китайскими дипломатическими представительствами. Отмечается, что несмотря на предупреждения, те, кто приезжает в страну, могут быть лишены консульской поддержки.