Yuxu ilə bağlı təhlükəli hədd
ABŞ-nin Kolumbiya Universitetinin alimi Cünhao Ven bildirib ki, yuxunun az və ya həddindən artıq olması orqanizmdə qocalmanı sürətləndirə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqat zamanı yarım milyona yaxın insanın məlumatları analiz edilib.
Nəticələrə görə, gündə 6,4–7,8 saat yatan insanların sağlamlıq göstəriciləri daha yaxşı olub və onlar daha gec qocalıblar.
Bu müddətdən az və ya çox yatan şəxslərdə isə depressiya, şəkərli diabet, yüksək təzyiq, ürək-damar, ağciyər və həzm sistemi xəstəlikləri daha çox müşahidə olunub.
Alim vurğulayıb ki, yuxu immun sisteminin və orqanların sağlam fəaliyyəti üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.

Junhao Wen, a scientist from Columbia University in the USA, stated that having too little or too much sleep can accelerate aging in the body.
Medianews.az reports that during the study, data from nearly half a million people were analyzed.
According to the results, people who slept 6.4–7.8 hours a day had better health indicators and aged later.
People who slept less or more than this duration were more frequently observed to have depression, diabetes, high blood pressure, cardiovascular, lung, and digestive system diseases.
The scientist emphasized that sleep is of great importance for the healthy functioning of the immune system and organs.