12 mindən çox reys LƏĞV EDİLDİ -
ABŞ-də güclü qış fırtınası səbəbindən 12 mindən çox aviareys ləğv olunub. Fırtına həftəsonu ölkənin bir çox bölgəsində buzlanma, güclü qar və sərt şaxtalarla müşayiət olunub. Eyni zamanda 100 mindən çox istehlakçı elektrik enerjisiz qalıb.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə “Reuters” və “CBS News” məlumat yayıb.
Sinoptiklərin proqnozuna görə, bazar günü və gələn həftə ölkənin şərq hissəsinin təxminən üçdə ikisi qar, sulu qar və yağışın təsiri altına düşəcək. Həmçinin hava temperaturu mənfi göstəricilərə enəcək.
ABŞ prezidenti Donald Tramp baş verənləri “tarixi fırtınalar” adlandırıb. O, şənbə günü Cənubi Karolina, Virciniya, Tennessi, Corciya, Şimali Karolina, Merilend, Arkanzas, Kentukki, Luiziana, Missisipi, İndiana və Qərbi Virciniya ştatlarında təbii fəlakətlə əlaqədar fövqəladə vəziyyətin elan olunmasını təsdiqləyib.
“Biz vəziyyəti izləməyə davam edəcəyik və fırtınanın yolunda olan bütün ştatlarla əlaqə saxlayacağıq. Özünüzü qoruyun və isti qalın”, - deyə Tramp paylaşımında qeyd edib.
Uçuşları izləyən “FlightAware” xidmətinin məlumatına görə, şənbə günü aviaşirkətlər 3 700-dən çox reysi ləğv edib, bazar günü üçün isə bu rəqəm 8 200-ü keçib. Media bildirir ki, bu, 2020-ci ilin martında COVID-19 pandemiyası başlayandan bəri bir gün ərzində qeydə alınan ən yüksək ləğv göstəricisidir.
“CBS News”un məlumatına görə, ən çox zərər çəkən hava limanları arasında Dallas–Fort-Uert, Neşvill və Şarlotta Duqlas beynəlxalq hava limanları yer alıb.
ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyindən bildirilib ki, hava şəraiti ilə əlaqədar 17 ştatda və Kolumbiya Dairəsində fövqəladə vəziyyət elan olunub.
Nazir Kristi Noem şənbə gecəsi bildirib ki, ölkənin cənub ştatlarında on minlərlə insan işıqsız qalıb:
“Zərər çəkmiş bölgələrdə elektrik enerjisinin mümkün qədər tez bərpa olunması üçün təmir briqadaları fasiləsiz çalışır”.
Bununla belə, elektrik enerjisi kəsintilərinin sayı artmaqda davam edib. “PowerOutage” xidmətinin məlumatına əsasən, şənbə günü şərq vaxtı ilə saat 18:30-a olan vəziyyətə görə ABŞ-da 130 mindən çox istehlakçı işıqsız qalıb. Onların əksəriyyəti Texas və Luiziana ştatlarında yaşayır.

Более 12 тысяч рейсов ОТМЕНЕНО -
В США из-за сильной зимней бури было отменено более 12 тысяч авиарейсов. В выходные дни буря сопровождалась обледенением, сильным снегопадом и суровыми морозами во многих регионах страны. Одновременно более 100 тысяч потребителей остались без электричества.
Musavat.com сообщает, что об этом информируют «Reuters» и «CBS News».
По прогнозу синоптиков, в воскресенье и на следующей неделе около двух третей восточной части страны окажутся под воздействием снега, мокрого снега и дождя. Также температура воздуха опустится до отрицательных значений.
Президент США Дональд Трамп назвал произошедшее «историческими бурями». В субботу он утвердил объявление чрезвычайного положения в штатах Южная Каролина, Вирджиния, Теннесси, Джорджия, Северная Каролина, Мэриленд, Арканзас, Кентукки, Луизиана, Миссисипи, Индиана и Западная Вирджиния в связи с природной катастрофой.
«Мы будем продолжать следить за ситуацией и поддерживать связь со всеми штатами на пути бури. Берегите себя и оставайтесь в тепле», — отметил Трамп в своем сообщении.
По данным сервиса «FlightAware», отслеживающего рейсы, в субботу авиакомпании отменили более 3 700 рейсов, а в воскресенье это число превысило 8 200. СМИ сообщают, что это самый высокий показатель отмен за один день с марта 2020 года, когда началась пандемия COVID-19.
По информации «CBS News», среди аэропортов, пострадавших сильнее всего, оказались международные аэропорты Даллас–Форт-Уэрт, Нэшвилл и Шарлотта Дуглас.
Министерство внутренней безопасности США сообщило, что в 17 штатах и округе Колумбия из-за погодных условий объявлено чрезвычайное положение.
Министр Кристи Ноем в ночь на субботу заявила, что в южных штатах страны десятки тысяч людей остались без света:
«Ремонтные бригады работают без остановки, чтобы восстановить электроснабжение в пострадавших районах как можно скорее».
Тем не менее количество отключений электроэнергии продолжает расти. Согласно данным сервиса «PowerOutage», по состоянию на 18:30 по восточному времени в субботу без света в США оставались более 130 тысяч потребителей. Большинство из них проживает в штатах Техас и Луизиана.