"8-ci kilometr bazarı"nda
Bakının Nizami rayonunda, xalq arasında "8-ci kilometr bazarı" kimi tanınan ərazidə çalışan ticarətçilər ciddi problemlə üzləşiblər. Onlar uzun illərdir fəaliyyət göstərdikləri ərazidən çıxarılmaları səbəbi ilə narazılıqlarını bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bəhs olunur.
Ticarətçilərin sözlərinə görə, 20-25 ildir ki, məhz bu ərazidə satışla məşğul olurlar. Lakin son vaxtlar aidiyyəti qurumlar tərəfindən onlara ərazini tərk etmələri barədə göstəriş verilib. Satıcılar iş yerlərinin bağlanmasına etiraz edərək, alternativ yerlərin təklif olunmamasından və maddi çətinliklərlə qarşılaşdıqlarından şikayətlənirlər.
Məsələ ilə bağlı Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) mətbuat xidmətinin əməkdaşı Elbrus İbrahimov açıqlama verib. O bildirib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etmədiyi yerlərdə küçə ticarətinin təşkili qanunvericiliyin tələblərinə ziddir. Qanunsuz küçə ticarəti səkilərin zəbt edilməsinə, piyadaların hərəkətinin məhdudlaşdırılmasına və ərazilərdə antisanitar vəziyyətin yaranmasına səbəb olur.
Bu kimi halların qarşısının alınması məqsədilə polis əməkdaşları tərəfindən müntəzəm olaraq nəzarət-profilaktik tədbirlər həyata keçirilir.

Traders operating in the Nizami district of Baku, in the area popularly known as the "8th kilometer market," have encountered serious problems. They express their dissatisfaction due to being evicted from the area where they have been operating for many years.
Medianews.az reports that this issue is covered in a video material by Baku TV.
According to the traders, they have been engaged in sales exactly in this area for 20-25 years. However, recently, relevant authorities have instructed them to leave the area. The sellers protest the closure of their workplaces, complaining about the lack of alternative locations and the financial difficulties they face.
Regarding the matter, Elbrus Ibrahimov, an employee of the press service of the Ministry of Internal Affairs (MIA), provided a statement. He stated that organizing street trade in places not designated by the respective executive authorities is against the requirements of the law. Illegal street trading leads to occupation of sidewalks, restriction of pedestrian movement, and the creation of unsanitary conditions in the areas.