"8-ci kilometr bazarı"nda
Bakının Nizami rayonunda, xalq arasında "8-ci kilometr bazarı" kimi tanınan ərazidə çalışan ticarətçilər ciddi problemlə üzləşiblər. Onlar uzun illərdir fəaliyyət göstərdikləri ərazidən çıxarılmaları səbəbi ilə narazılıqlarını bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bəhs olunur.
Ticarətçilərin sözlərinə görə, 20-25 ildir ki, məhz bu ərazidə satışla məşğul olurlar. Lakin son vaxtlar aidiyyəti qurumlar tərəfindən onlara ərazini tərk etmələri barədə göstəriş verilib. Satıcılar iş yerlərinin bağlanmasına etiraz edərək, alternativ yerlərin təklif olunmamasından və maddi çətinliklərlə qarşılaşdıqlarından şikayətlənirlər.
Məsələ ilə bağlı Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) mətbuat xidmətinin əməkdaşı Elbrus İbrahimov açıqlama verib. O bildirib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etmədiyi yerlərdə küçə ticarətinin təşkili qanunvericiliyin tələblərinə ziddir. Qanunsuz küçə ticarəti səkilərin zəbt edilməsinə, piyadaların hərəkətinin məhdudlaşdırılmasına və ərazilərdə antisanitar vəziyyətin yaranmasına səbəb olur.
Bu kimi halların qarşısının alınması məqsədilə polis əməkdaşları tərəfindən müntəzəm olaraq nəzarət-profilaktik tədbirlər həyata keçirilir.

В районе Низами Баку, в месте, известном среди народа как "рынок 8-й километр", коммерсанты столкнулись с серьезной проблемой. Они выражают недовольство из-за выселения с территории, на которой работали многие годы.
По словам торговцев, они занимаются продажами именно в этом районе уже 20-25 лет. Однако в последнее время соответствующие органы дали им указание покинуть территорию. Продавцы протестуют против закрытия своих рабочих мест, жалуясь на отсутствие альтернативных площадок и финансовые трудности.
По этому поводу дал комментарий сотрудник пресс-службы Министерства внутренних дел (МВД) Эльбрус Ибрагимов. Он сообщил, что организация уличной торговли в местах, не определённых соответствующим исполнительным органом, противоречит требованиям законодательства. Незаконная уличная торговля приводит к занятию тротуаров, ограничению движения пешеходов и возникновению антисанитарной обстановки на территориях.
Для предотвращения подобных случаев сотрудники полиции регулярно проводят контрольные профилактические мероприятия.