ABŞ-dan Putinə G20 dəvəti iddiası:
ABŞ-nin Rusiya prezidenti Vladimir Putini dekabrda Mayamidə keçiriləcək G20 zirvəsinə dəvət etməyi nəzərdən keçirdiyi iddia olunur.
G20 dünyanın ən böyük iqtisadiyyatlarını (19 ölkə + Avropa İttifaqı + Afrika İttifaqı) birləşdirən əsas hökumətlərarası forumdur.
Medianews.az xəbər verir ki, Mayami zirvəsinə dəvət olunsa və dəvəti qəbul etsə, bu, Putinin 2019-cu ildən sonra ilk dəfə G20 sammitinə yola düşməsi demək olacaq.
Məlumata görə, 14-15 dekabr tarixlərində planlaşdırılan zirvə görüşü üçün rəsmi dəvətlər hələ göndərilməyib. ABŞ rəsmiləri Rusiyanın G20 üzvü olduğunu vurğulayaraq, Moskvanın həm nazirlər, həm də liderlər səviyyəsində tədbirlərə dəvət edilə biləcəyini deyirlər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp məsələ ilə bağlı məlumatlı olmadığını söyləsə də, belə bir dəvətə qarşı çıxmayacağını da qeyd edib.
Xatırladaq ki, Vladimir Putin sonuncu dəfə 2019-cu ildə Yaponiyanın Osaka .əhərində keçirilən G20 zirvəsinə yollanıb. Sonrakı illərdə o, tədbirlərə ya onlayn qoşulub, ya da nümayəndə göndərib.

It is claimed that the United States is considering inviting Russian President Vladimir Putin to the G20 summit to be held in Miami in December.
The G20 is a major intergovernmental forum that brings together the world's largest economies (19 countries + European Union + African Union).
According to Medianews.az, if invited to the Miami summit and if he accepts the invitation, this will mean Putin will attend the G20 summit for the first time since 2019.
According to information, official invitations for the summit meeting planned for December 14-15 have not yet been sent. US officials emphasize that Russia is a G20 member and say that Moscow can be invited to events both at the ministerial and leaders’ levels.
Although US President Donald Trump said he was not informed about the matter, he also noted that he would not oppose such an invitation.
Recall that Vladimir Putin last attended the G20 summit held in Osaka, Japan, in 2019. In subsequent years, he either joined the events online or sent representatives.