ABŞ-dan Putinə G20 dəvəti iddiası:
ABŞ-nin Rusiya prezidenti Vladimir Putini dekabrda Mayamidə keçiriləcək G20 zirvəsinə dəvət etməyi nəzərdən keçirdiyi iddia olunur.
G20 dünyanın ən böyük iqtisadiyyatlarını (19 ölkə + Avropa İttifaqı + Afrika İttifaqı) birləşdirən əsas hökumətlərarası forumdur.
Medianews.az xəbər verir ki, Mayami zirvəsinə dəvət olunsa və dəvəti qəbul etsə, bu, Putinin 2019-cu ildən sonra ilk dəfə G20 sammitinə yola düşməsi demək olacaq.
Məlumata görə, 14-15 dekabr tarixlərində planlaşdırılan zirvə görüşü üçün rəsmi dəvətlər hələ göndərilməyib. ABŞ rəsmiləri Rusiyanın G20 üzvü olduğunu vurğulayaraq, Moskvanın həm nazirlər, həm də liderlər səviyyəsində tədbirlərə dəvət edilə biləcəyini deyirlər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp məsələ ilə bağlı məlumatlı olmadığını söyləsə də, belə bir dəvətə qarşı çıxmayacağını da qeyd edib.
Xatırladaq ki, Vladimir Putin sonuncu dəfə 2019-cu ildə Yaponiyanın Osaka .əhərində keçirilən G20 zirvəsinə yollanıb. Sonrakı illərdə o, tədbirlərə ya onlayn qoşulub, ya da nümayəndə göndərib.

Сообщается, что США рассматривают возможность пригласить президента России Владимира Путина на саммит G20, который пройдет в декабре в Майами.
G20 — это основной межправительственный форум, объединяющий крупнейшие экономики мира (19 стран + Европейский союз + Африканский союз).
По информации Medianews.az, если Путина пригласят на саммит в Майами и он примет приглашение, это будет его первый визит на саммит G20 с 2019 года.
Сообщается, что официальные приглашения еще не отправлены на встречу, запланированную на 14-15 декабря. Представители США подчеркивают, что Россия является членом G20, и Москва может быть приглашена на мероприятия как на уровне министров, так и на уровне лидеров.
Президент США Дональд Трамп заявил, что не осведомлен по этому вопросу, но отметил, что не будет выступать против такого приглашения.
Напомним, что в последний раз Владимир Путин посещал саммит G20 в 2019 году, который проходил в городе Осака, Япония. В последующие годы он либо присоединялся к мероприятиям онлайн, либо направлял своих представителей.