ABŞ-İran danışıqları irəliləsə də, Hörmüz boğazı ətrafında gərginlik qalmaqdadır
ABŞ və İran rəsmiləri danışıqlarda müəyyən irəliləyişlər əldə etdiklərini bildiriblər, lakin nüvə proqramı və Hörmüz boğazı ətrafındakı vəziyyət də daxil olmaqla, əsas fikir ayrılıqları hələ də həll olunmayıb.
Medianews.az-ın "Report.az"a istinadən verdiyi məlumata görə, İranın baş danışıqçısı ABŞ tərəfi ilə son məsləhətləşmələrdə irəliləyiş əldə edildiyini, lakin bir sıra fundamental məsələlərdə əhəmiyyətli boşluqların qaldığını bildirib.
Öz növbəsində, ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehranla dialoqu şərh edərkən iki tərəfin "çox yaxşı danışıqlar" apardığını bildirib. O, həmçinin Vaşinqtonun strateji əhəmiyyətli dəniz yolu ətrafındakı təhdidlərlə bağlı təzyiqləri qəbul etmək niyyətində olmadığını açıqlayıb.
Tərəflər danışıqlar prosesinin konkret detallarını açıqlamayıblar. Bəyanatlar ABŞ-İsrail müharibəsində kövrək atəşkəsin bitməsindən bir neçə gün əvvəl davam edən qeyri-müəyyənlik fonunda verilib.
Artıq səkkizinci həftəsini yaşayan silahlı münaqişə minlərlə insanın ölümünə, İsrailin Livana hücumlarına və neft qiymətlərinin kəskin şəkildə artmasına səbəb olub. Müharibədən əvvəl dünya neft tədarükünün təxminən beşdə birinin keçdiyi Hörmüz boğazının effektiv şəkildə bağlanması qlobal bazarlara əlavə təzyiq göstərir.

США и иранские чиновники сообщили о достижении определенного прогресса на переговорах, однако основные разногласия, включая ядерную программу и ситуацию вокруг пролива Ормуз, остаются нерешёнными.
Medianews.az-со ссылкой на "Report.az" сообщает, что главный переговорщик Ирана заявил о достигнутом прогрессе в последних консультациях с американской стороной, но отметил значительные разрывы по ряду фундаментальных вопросов.
В свою очередь, президент США Дональд Трамп, комментируя диалог с Тегераном, заявил, что обе стороны ведут "очень хорошие переговоры". Он также ясно дал понять, что Вашингтон не намерен принимать давление, связанное с угрозами вокруг стратегически важного морского пути.
Стороны не раскрывали конкретных деталей переговорного процесса. Эти заявления прозвучали на фоне продолжающейся неопределённости, за несколько дней до окончания хрупкого перемирия в войне между США и Израилем.
Вооружённый конфликт, продолжающийся уже восьмую неделю, стал причиной тысяч смертей, атак Израиля на Ливан и резкого роста цен на нефть. Эффективное закрытие пролива Ормуз, через который до войны проходила примерно пятая часть мировых нефтяных поставок, оказывает дополнительное давление на глобальные рынки.