ABŞ-İran danışıqları irəliləsə də, Hörmüz boğazı ətrafında gərginlik qalmaqdadır
ABŞ və İran rəsmiləri danışıqlarda müəyyən irəliləyişlər əldə etdiklərini bildiriblər, lakin nüvə proqramı və Hörmüz boğazı ətrafındakı vəziyyət də daxil olmaqla, əsas fikir ayrılıqları hələ də həll olunmayıb.
Medianews.az-ın "Report.az"a istinadən verdiyi məlumata görə, İranın baş danışıqçısı ABŞ tərəfi ilə son məsləhətləşmələrdə irəliləyiş əldə edildiyini, lakin bir sıra fundamental məsələlərdə əhəmiyyətli boşluqların qaldığını bildirib.
Öz növbəsində, ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehranla dialoqu şərh edərkən iki tərəfin "çox yaxşı danışıqlar" apardığını bildirib. O, həmçinin Vaşinqtonun strateji əhəmiyyətli dəniz yolu ətrafındakı təhdidlərlə bağlı təzyiqləri qəbul etmək niyyətində olmadığını açıqlayıb.
Tərəflər danışıqlar prosesinin konkret detallarını açıqlamayıblar. Bəyanatlar ABŞ-İsrail müharibəsində kövrək atəşkəsin bitməsindən bir neçə gün əvvəl davam edən qeyri-müəyyənlik fonunda verilib.
Artıq səkkizinci həftəsini yaşayan silahlı münaqişə minlərlə insanın ölümünə, İsrailin Livana hücumlarına və neft qiymətlərinin kəskin şəkildə artmasına səbəb olub. Müharibədən əvvəl dünya neft tədarükünün təxminən beşdə birinin keçdiyi Hörmüz boğazının effektiv şəkildə bağlanması qlobal bazarlara əlavə təzyiq göstərir.

U.S. and Iranian officials have reported certain progress in the talks, but major disagreements remain unresolved, including issues related to the nuclear program and the situation around the Strait of Hormuz.
Medianews.az- citing "Report.az", stated that Iran's chief negotiator said that progress was made in the latest consultations with the U.S. side, but significant gaps remain on a number of fundamental issues.
In turn, U.S. President Donald Trump described the dialogue with Tehran as "very good talks" by both sides. He also stated that Washington is not willing to accept pressures related to threats around the strategically important sea route.
The parties have not disclosed specific details of the negotiation process. The statements were made amid ongoing uncertainty just a few days before the fragile ceasefire in the U.S.-Israel war ends.
The armed conflict, now in its eighth week, has caused thousands of deaths, Israel's attacks on Lebanon, and a sharp rise in oil prices. The effective closure of the Strait of Hormuz, through which about one-fifth of the world's oil supply passed before the war, is adding additional pressure on global markets.