ABŞ-nin vitse-prezidenti:
TRİPP layihəsi ("Beynəlxalq sülh və firavan həyat naminə Tramp Marşrutu") tranzit və ticarəti açaraq Cənubi Qafqaz regionuna böyük iqtisadi fayda gətirəcək.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vens İrəvanda Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
"Bildiyiniz kimi, TRIPP regiona tarixi dəyişikliklər gətirəcək. Mən həmçinin "TRIPP Enterprise Fund" haqqında qürurla danışacağam. TRIPP Fondu vasitəsilə Ermənistana iri həcmli özəl kapital yönəldiləcək", - o deyib.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, layihə regionda ticarət, tranzit və enerji axınları üçün yeni imkanlar açacaq, həmçinin Ermənistanla qonşu ölkələr arasında misli görünməmiş əlaqələr yaradacaq.
"Bu təkcə Ermənistan xalqına rifah gətirməyəcək, həm də uzunmüddətli sülh üçün mühüm addım olacaq. Qarşılıqlı əlaqəli iqtisadiyyatlar və enerji sektorları yaradıldıqda regionda dayanıqlı sülh imkanı təmin edilir", - o vurğulayıb.
Vens əlavə edib ki, "TRIPP Enterprise Fund" dəmir yollarının, boru kəmərlərinin tikintisi və qarşılıqlı əlaqəli infrastrukturun yaradılması üçün özəl kapital axınını təmin edəcək, bu da regiona həqiqi rifah gətirəcək və İrəvanla Bakı arasında sülh sazişinin qüvvəsini möhkəmləndirəcək.

Проект TRIPP ("Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания") откроет транзит и торговлю, что принесет большую экономическую выгоду региону Южного Кавказа.
Сообщает "Report", что об этом заявил вице-президент США Джей Ди Венс на пресс-конференции в Ереване с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
"Как вы знаете, TRIPP принесет исторические изменения в регион. Я также с гордостью расскажу о 'TRIPP Enterprise Fund'. Через фонд TRIPP будет направлен крупный объем частного капитала в Армению", - сказал он.
По словам вице-президента, проект откроет новые возможности для торговли, транзита и потоков энергии в регионе, а также создаст беспрецедентные связи между Арменией и соседними странами.
"Это принесет не только благополучие армянскому народу, но и станет важным шагом к долгосрочному миру. Когда создаются взаимосвязанные экономики и энергетические сектора, обеспечивается устойчивый мир в регионе", - подчеркнул он.
Венс добавил, что "TRIPP Enterprise Fund" будет обеспечивать приток частного капитала для строительства железных дорог, трубопроводов и создания взаимосвязанной инфраструктуры, что принесет реальное процветание региону и укрепит силу мирного соглашения между Ереваном и Баку.