ABŞ-nin vitse-prezidenti:
TRİPP layihəsi ("Beynəlxalq sülh və firavan həyat naminə Tramp Marşrutu") tranzit və ticarəti açaraq Cənubi Qafqaz regionuna böyük iqtisadi fayda gətirəcək.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vens İrəvanda Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
"Bildiyiniz kimi, TRIPP regiona tarixi dəyişikliklər gətirəcək. Mən həmçinin "TRIPP Enterprise Fund" haqqında qürurla danışacağam. TRIPP Fondu vasitəsilə Ermənistana iri həcmli özəl kapital yönəldiləcək", - o deyib.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, layihə regionda ticarət, tranzit və enerji axınları üçün yeni imkanlar açacaq, həmçinin Ermənistanla qonşu ölkələr arasında misli görünməmiş əlaqələr yaradacaq.
"Bu təkcə Ermənistan xalqına rifah gətirməyəcək, həm də uzunmüddətli sülh üçün mühüm addım olacaq. Qarşılıqlı əlaqəli iqtisadiyyatlar və enerji sektorları yaradıldıqda regionda dayanıqlı sülh imkanı təmin edilir", - o vurğulayıb.
Vens əlavə edib ki, "TRIPP Enterprise Fund" dəmir yollarının, boru kəmərlərinin tikintisi və qarşılıqlı əlaqəli infrastrukturun yaradılması üçün özəl kapital axınını təmin edəcək, bu da regiona həqiqi rifah gətirəcək və İrəvanla Bakı arasında sülh sazişinin qüvvəsini möhkəmləndirəcək.

The Vice President of the USA:
The TRIPP project ("Tramp Route for International Peace and Prosperity") will bring great economic benefits to the South Caucasus region by opening transit and trade.
"Report" reports that this was stated by US Vice President Jay Dee Vance at a press conference in Yerevan with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
"As you know, TRIPP will bring historic changes to the region. I will also proudly talk about the 'TRIPP Enterprise Fund.' Through the TRIPP Fund, large-scale private capital will be directed to Armenia," he said.
According to the Vice President, the project will open new opportunities for trade, transit, and energy flows in the region, as well as create unprecedented relations between Armenia and neighboring countries.
"This will not only bring prosperity to the Armenian people but will also be an important step for long-term peace. When interconnected economies and energy sectors are created, a sustainable peace opportunity is ensured in the region," he emphasized.
Vance added that the "TRIPP Enterprise Fund" will provide private capital flows for the construction of railways, pipelines, and interconnected infrastructure, which will bring real prosperity to the region and strengthen the force of the peace agreement between Yerevan and Baku.