Böyük Britaniya hökumətində baş verən “Epşteyn qalmaqalı” Dauninq-stritdə ardıcıl istefalara səbəb olub.
“Qafqazinfo” “Sky News”a istinadla xəbər verir ki, Baş nazir Kir Starmerin baş kommunikasiya direktoru Tim Allan vəzifəsindən istefa verib.
Nəşr yazır ki, bu qərar ölkənin ABŞ-dəki keçmiş səfiri Piter Mandelsonun qalmaqallı maliyyəçi Ceffri Epşteynlə əlaqələri ətrafında yaranmış gərginlik fonunda verilib. Allan açıqlamasında yeni komandanın qurulmasına şərait yaratmaq üçün bu addımı atdığını bildirib.
Qeyd edək ki, bu, son 24 saat ərzində Britaniya hökumətində ikinci yüksək səviyyəli istefadır. Belə ki, dünən Baş nazirin aparat rəhbəri Morqan Maksvini də eyni səbəbdən postunu tərk edib. Maksvini Piter Mandelsonun səfir təyin edilməsi qərarında məsuliyyəti öz üzərinə götürərək, bu təyinatın səhv olduğunu etiraf edib.
Xatırladaq ki, Starmer artıq Epşteynin qurbanlarından rəsmi şəkildə üzr istəyib və Mandelsonun ona yalan söylədiyini bildirib.

В правительстве Великобритании "скандал с Эпштейном" привел к последовательным отставкам на Даунинг-стрит.
«Кавказинфо» со ссылкой на «Sky News» сообщает, что главный директор по коммуникациям премьер-министра Кира Стармера Тим Аллан ушел в отставку.
Издание пишет, что это решение было принято на фоне напряженности, возникшей вокруг связей бывшего посла страны в США Питера Мандельсона со скандальным финансистом Джеффри Эпштейном. В своем заявлении Аллан сообщил, что сделал этот шаг, чтобы создать условия для формирования новой команды.
Отметим, что это уже вторая отставка высокого уровня в правительстве Британии за последние 24 часа. Ведь вчера глава аппарата премьер-министра Морган Максвини также покинул свой пост по той же причине. Максвини взял на себя ответственность за решение о назначении Питера Мандельсона послом, признав, что это назначение было ошибкой.
Напомним, что Стармер уже официально извинился перед жертвами Эпштейна и заявил, что Мандельсон говорил ему ложь.