Heç bir səbəb olmadan təkbaşına içki içmək istəyi alkoqolizmin xəbərdaredici əlamətlərindən biridir.
Demokrat.az xəbər verir ki, bunu psixiatr-narkoloq Yuliya Perminova "RİA Novosti"yə açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, alkoqol asılılığının bəzi əlamətlərini yalnız mütəxəssis müəyyən edə bilər, lakin bir hissəsi özünü müşahidə (özünü analiz) vasitəsilə də aşkar oluna bilər.
"Həftədə bir dəfə içməkdən ayda bir dəfə içməyə nisbətən daha tez-tez içməyə başlamısınızsa, əvvəllər istifadə etmədiyiniz yeni bəhanələr tapırsınızsa, içki barədə düşünmək sizdə əhvalın yaxşılaşmasına səbəb olursa və "davamını içmək" istəyi yaranırsa - bu artıq narahatedici siqnaldır", deyə mütəxəssis bildirib.
O əlavə edib ki, digər əlamətlərə emosional reaksiyaların dəyişməsi, sərxoş halda kiçik travmaların artması, sənəd və əşyaların itirilməsi, həmçinin zaman və məkan oriyentasiyasının pozulması daxildir.
Mütəxəssis qeyd edib ki, bu əlamətlərdən üç və daha çoxu müşahidə olunarsa, həkimə müraciət etmək tövsiyə olunur.
15 may tarixində digər mütəxəssis də bildirmişdi ki, məişət səviyyəsində alkoqol asılılığı hətta az miqdarda spirtli içkinin mütəmadi istifadəsi ilə bir il ərzində inkişaf edə bilər.
Onun sözlərinə görə, bu mərhələdə hələ güclü psixoloji və fiziki asılılıq formalaşmasa da, orqanizmə zərər artıq başlayır.

Как определить алкоголизм? — Наркололог объяснил методы
Желание пить алкоголь в одиночестве без всякой причины является предупреждающим симптомом алкоголизма.
Demokrat.az сообщает, что об этом в интервью агентству «РИА Новости» заявила психиатр-нарколог Юлия Перминова.
По её словам, некоторые симптомы алкогольной зависимости может определить только специалист, однако часть из них можно выявить самостоятельно через самонаблюдение (самоанализ).
«Если вы начали пить чаще – не раз в неделю, а чаще, чем раз в месяц, находите новые оправдания для приёма спиртного, думаете о нём, и это вызывает улучшение настроения и возникает желание "продолжить пить" – это уже тревожный сигнал», – отметила специалист.
Она добавила, что к другим симптомам относятся изменения эмоциональных реакций, увеличение количества мелких травм в состоянии опьянения, потеря документов и вещей, а также нарушение ориентации во времени и пространстве.
Специалист подчеркнула, что при наличии трёх и более таких симптомов рекомендуется обратиться к врачу.
15 мая другой специалист также заявил, что бытовая алкогольная зависимость может развиться за год даже при регулярном употреблении небольшого количества спиртных напитков.
По его словам, на этом этапе ещё не формируется сильная психологическая и физическая зависимость, но вред организму уже начинается.