Hər gün şəkər əvəzinə bal yesəniz... — Möcüzəvi nəticə
Şəkər demək olar ki, 99,8 faiz saf karbohidratdan (saxaroza) ibarət olduğu halda, balın təxminən 80 faizi müxtəlif şəkərlərdən ibarətdir. Buna görə də hər iki məhsul sürətli enerji mənbəyi sayılır, lakin orqanizmə təsiri fərqlənə bilər.
Demokrat.az xəbər verir ki, mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, həm bal, həm də şəkər enerjini artırır və qidaya şirinlik verir. Lakin bal tərkibinə görə daha “qidalı” məhsul hesab olunur, çünki onun içində az miqdarda vitaminlər, minerallar və antioksidantlar mövcuddur.
Tədqiqatlara əsasən, bal xolesterin səviyyəsinə müsbət təsir göstərə bilər. O, ümumi xolesterin, “pis” LDL xolesterini və trigliseridlərin azalmasına kömək edə bilər ki, bu da ürək-damar sağlamlığı üçün vacib göstəricilərdir.
Balın glisemik indeksi ağ şəkərlə müqayisədə bir qədər aşağı olsa da, fərq böyük deyil. Buna görə də qan şəkərinə təsiri tamamilə fərqli sayılmır.
Balda az miqdarda B qrupu vitaminləri, C vitamini və maqnezium, sink, fosfor kimi minerallar da mövcuddur. Xüsusilə tünd rəngli ballarda antioksidant miqdarı daha yüksək olur.
Bundan əlavə, balın antibakterial xüsusiyyətləri səbəbilə yaraların sağalmasında və soyuqdəymə zamanı öskürəyin yüngülləşdirilməsində köməkçi təsir göstərə biləcəyi qeyd olunur.
Bəzi araşdırmalar şəkər əvəzinə bal istifadəsinin çəkiyə nəzarətdə də faydalı ola biləcəyini göstərir. Lakin bu nəticələr daha çox xam (emal olunmamış) bala aiddir.
Bununla belə, mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, bal “istənilən qədər istifadə oluna bilən” məhsul deyil. O da yüksək kalorilidir və həddindən artıq istehlakı şəkərlə eyni sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər.
Nəticə olaraq, bal tərkib baxımından daha zəngin olsa da, əsas məsələ hansı məhsulun seçilməsi deyil, onların miqdarında istifadə edilməsidir.

While sugar consists of almost 99.8 percent pure carbohydrate (sucrose), about 80 percent of honey is composed of various sugars. Therefore, both products are considered quick sources of energy, but their effects on the body may differ.
Demokrat.az reports that according to experts, both honey and sugar increase energy and add sweetness to food. However, honey is considered a more “nutritious” product due to its content, as it contains small amounts of vitamins, minerals, and antioxidants.
Based on research, honey can have a positive effect on cholesterol levels. It may help reduce total cholesterol, “bad” LDL cholesterol, and triglycerides, which are important indicators for cardiovascular health.
Although the glycemic index of honey is somewhat lower compared to white sugar, the difference is not significant. Therefore, its impact on blood sugar is not considered completely different.
Honey also contains small amounts of B-group vitamins, vitamin C, and minerals such as magnesium, zinc, and phosphorus. Particularly, dark-colored honeys have a higher amount of antioxidants.
Additionally, due to honey’s antibacterial properties, it is noted that it may have a supportive effect in wound healing and in easing cough during colds.
Some studies suggest that using honey instead of sugar could also be beneficial for weight control. However, these results mostly apply to raw (unprocessed) honey.
Nevertheless, experts warn that honey is not a product that "can be consumed in unlimited amounts." It is also high in calories, and excessive consumption can cause the same health problems as sugar.
In conclusion, although honey is richer in terms of content, the main issue is not which product is chosen but the amount consumed.