Almaniyadan İranla bağlı BMT-yə
Almaniyanın xarici işlər naziri Yohan Vadeful bazar ertəsi günü BMT-ni İranla bağlı münaqişənin həllində və Hörmüz boğazının yenidən açılmasında daha fəal rol oynamağa çağıraraq, vəziyyətin qlobal iqtisadiyyata təsir etdiyi barədə xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, alman nazir BMT Təhlükəsizlik Şurasının iclasında iştirak etmək üçün Nyu-Yorka yola düşməzdən əvvəl bildirib: “Sülh və təhlükəsizliklə bağlı təcili məsələləri həll etmək üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatı müasir münaqişə diplomatiyasının əsas dayağına çevrilməlidir”.
O, Təhlükəsizlik Şurasının bir neçə üzvünü qərarların qəbul edilməsinə mane olduqlarına görə tənqid edib və beynəlxalq ictimaiyyətin eyni vaxtda bir neçə böyük münaqişə ilə üzləşdiyi şəraitdə dünyanın belə bir maneəyə dözə bilməyəcəyini deyib.
Almaniya diplomatiyasının rəhbəri xəbərdarlıq edib ki, İranın Hörmüz boğazını blokadaya alması qlobal iqtisadiyyata, xüsusən də yoxsul ölkələrə ciddi təsir göstərir və dünyanın ərzaq təchizatını böyük risk altına qoyur. “Buna görə də bu gün Nyu-Yorkda BMT Təhlükəsizlik Şurasını öz vəzifələrini yerinə yetirməyə çağıracağam. Əgər BMT Təhlükəsizlik Şurası indi məsuliyyəti öz üzərinə götürərsə, bu, beynəlxalq nizamı da gücləndirəcək”, -deyə o əlavə edib.
Vadeful Nyu-Yorka səfəri zamanı nüvə silahlarının yayılması ilə bağlı artan narahatlıqlar fonunda Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsi ətrafında danışıqlarda da iştirak edəcəyini bildirib. “Biz Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsinin universal tətbiqini təmin etmək istəyirik, baxmayaraq ki, bu, getdikcə çətinləşir”, - deyə o vurğulayıb.//Bakıvaxtı.az

Germany's Foreign Minister Johan Wadephul on Monday called on the UN to play a more active role in resolving the conflict with Iran and reopening the Strait of Hormuz, warning that the situation is affecting the global economy.
Medianews.az reports that the German minister said before departing for New York to attend a United Nations Security Council meeting: “The United Nations must become the cornerstone of modern conflict diplomacy to address urgent issues related to peace and security.”
He criticized several members of the Security Council for obstructing decision-making and said the world cannot endure such an obstacle when the international community is facing multiple major conflicts at the same time.
The head of German diplomacy warned that Iran’s blockade of the Strait of Hormuz seriously impacts the global economy, especially poor countries, and places the world’s food supply at great risk. “Therefore, today in New York, I will call on the UN Security Council to fulfill its duties. If the UN Security Council assumes responsibility now, it will also strengthen the international order,” he added.
During his visit to New York, Wadephul said he would also participate in talks around the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons amid growing concerns about nuclear weapons proliferation. “We want to ensure the universal application of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, although this is becoming increasingly difficult,” he emphasized. //Bakıvaxtı.az