Azərbaycanda vəzifəli şəxs VƏFAT ETDİ –
Medianews.az-ın Oxu.Az-a istinadən məlumatına görə, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru Yusif Şükürlü bu gün İstanbul Memorial Hospitalında vəfat edib. O bir müddət əvvəl müalicə məqsədilə Türkiyəyə aparılmışdı.
Y.Şükürlü 1948-ci ildə Şəki rayonunun Baş Şabalıd kəndində anadan olub. O, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində təhsil alıb. 2007-ci ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü olub. Fizika-riyaziyyat elmləri namizədi olan Y.Şükürlü 2014-cü ildən AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru işləyib.
Çox sayda elmi məqalənin, kitab və monoqrafiyaların, patentlərin və ixtiraların müəllifi olub. 2025-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.

An official of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS)
Medianews.az, citing Oxu.Az, reports that Yusif Shukurlu, director of ANAS's Sheki Regional Scientific Center, died today at Istanbul Memorial Hospital. He had been taken to Turkey for treatment some time ago.
Y. Shukurlu was born in 1948 in the Bash Shabalid village of the Sheki district. He studied at the Faculty of Physics at Baku State University. Since 2007, he had been a member of the Azerbaijan Writers' Union. A candidate of physical and mathematical sciences, Y. Shukurlu had served as director of ANAS's Sheki Regional Scientific Center since 2014.
He was the author of numerous scientific articles, books, and monographs, as well as patents and inventions. In 2025, he was awarded the "Progress" medal by the President of the Republic of Azerbaijan.