At ilinin adamları 2026-dan nə gözləyir?
2026-cı il Şərq təqvimi ilə at ilidir. Medianews.az at ilində doğulmuş azərbaycanlı məşhurlara “2026-cı ildən ən böyük istəyiniz nədir” sualını ünvanlayıb.
1954-cü il təvəllüdlü Əməkdar jurnalist, professor Qulu Məhərrəmli şəxsi planda xüsusi arzu-istəyi olmadığını bildirib: “Əziz, doğma adamların sağlamlığını istəyirəm. Yarımçıq qalmış yazı-pozuları tamamlamaq arzum var. Bəzi natamam dərsliklər var, onların üstündə işləyib çatdırmağa çalışıram.
Geniş planda isə istəyirəm ölkəmizdə əmin-amanlıq, firavanlıq olsun. İnsanların yaşayışı, sosial vəziyyəti yaxşılaşsın. İlk növbədə içdən, daxildən rahat olsunlar. İşğaldan azad edilmiş bölgələrimizdə quruculuq işləri sürətlənsin. Oraya can atan çoxlu soydaşımız var, onların tezlikdə öz yurdlarına qayıtmalarını arzulayıram. Dünyada sülhün, əmin-amanlığın olmağını istəyirəm”.
72 il əvvəlin at ilində - 1954-cü ildə doğulmuş Azərbaycan Demokrat Partiyasının sədri Sərdar Cəlaloğlu öncə vurğulayıb ki, illərin astroloji izahına inanmır, yeni ilə yalnız təqvim dəyişikliyi kimi yanaşır: “2026-cı ildə qlobal böhranın dərinləşəcəyini, Azərbaycanda da vəziyyətin kritik olacağını düşünürəm. Bu baxımdan gələn ildən ümumən müsbət bir şey gözləmirəm. İl ağır keçəcək.
Şəxsi planda isə ən böyük arzularımdan biri yazdığım kitabların heç olmasa bəzilərini çap etdirmək imkanı qazanmaqdır. Qurani-Kərimin çoxcildli elmi izahını yazmışam, sponsor tapsam, çap etdirəcəm. İlahiyyat, siyasət, tarixin metafizikası ilə bağlı üç cild kitab yazmışam. 5-6 ildir hazırdır, unu nəşr etdirmək istərdim. Metafizika ilə bağlı iki cildlik kitab qələmə almışam, çox orijinal əsərdir, onu çap etdirməyi arzulayıram”.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri Əsəd Cahangir qeyd edib ki, 2026 adi at ili deyil, 60 ildən bir təkrarlanan çılğın, yaxud alovlu at ilidir: “Mən alovlu at ilində - 1966-cı ildə doğulmuşam. Qarşıdan gələn il mənim ilimdir. 60 yaşım tamam olur, yubiley gözləntilərim var. Yubileyi keçirmək, kitablarımı çıxarmaq, xaricdə dərc olunmaq istəyirəm. Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri kimi ötən ildən qalan layihələrim var, onları gerçəkləşdirməyə çalışıram”.

2026 год по Восточному календарю — год Лошади. Medianews.az задали вопрос азербайджанским знаменитостям, родившимся в год Лошади: «Какое ваше главное желание на 2026 год?»
Родившийся в 1954 году заслуженный журналист, профессор Гулу Мяхэрмли сообщил, что у него нет особых личных желаний: «Дорогие, родные люди, я желаю вам здоровья. У меня есть желание закончить начатые, но не завершённые работы. Есть несколько неполных учебников, над которыми я стараюсь работать, чтобы довести их до конца.
В более широком плане я хочу, чтобы в нашей стране царили мир и благополучие. Чтобы жизнь людей и их социальное положение улучшались. Прежде всего, чтобы они были спокойны духовно и внутренне. Чтобы ускорялись работы по восстановлению освобождённых от оккупации территорий. Много наших соотечественников стремятся туда, я желаю, чтобы они скорее вернулись на свои родные земли. Я желаю мира и спокойствия во всём мире».
Родившийся в год Лошади 1954 года, за 72 года до настоящего времени, председатель Азербайджанской Демократической партии Сардар Джалалоглу прежде всего отметил, что не верит в астрологические объяснения годов, к новому году относится только как к смене календаря: «Я считаю, что в 2026 году глобальный кризис усугубится, и в Азербайджане ситуация станет критической. В этом смысле я не ожидаю ничего положительного от следующего года. Год будет тяжёлым.
В личном плане одним из моих величайших желаний является возможность издать хотя бы некоторые из написанных мною книг. Я написал многотомное научное толкование Корана; если найду спонсора, издам его. Я написал трёхтомник о богословии, политике и метафизике истории. Они готовы уже 5-6 лет, я хотел бы опубликовать их. Также я написал двухтомник по метафизике — очень оригинальное произведение, я мечтаю издать его».
Председатель Центра художественного перевода и литературных связей Союза писателей Азербайджана Асад Джахангир отметил, что 2026 год — это не обычный год Лошади, а повторяющийся раз в 60 лет год «бешеной» или «огненной» лошади: «Я родился в год огненной лошади — в 1966 году. Приближается мой год. Мне исполняется 60 лет, у меня есть ожидания к юбилею. Я хочу отпраздновать юбилей, выпустить книги, опубликоваться за рубежом. Как председатель Центра художественного перевода и литературных связей у меня есть проекты, оставшиеся с прошлого года, я стараюсь их реализовать».
Асад Джахангир, учитывая возможность военных событий в год Лошади, сказал: «Пусть Бог поможет нашему народу!»