Avropadan Rusiya qazına tam qadağa
Rusiyadan Avropa Birliyinə mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) tədarükünə 2027-ci ilin əvvəlindən tam qadağa qoyulacaq. Rusiyadan boru kəməri ilə qaz tədarükü də 30 sentyabr 2027-ci ildən qadağan ediləcək.
Avropa Birliyi Şurasının bu gün yaydığı bəyanatına görə, 1 mart 2026-cı il tarixinə qədər birlik ölkələri qaz idxalını şaxələndirmək üçün planlar hazırlamalı və Rusiyadan tədarükün əvəz edilməsində potensial problemləri müəyyən etməlidirlər.
Avropa Komissiyası 2027-ci ilin sonuna qədər Rusiya neft idxalını tədricən dayandırmaq üçün bir qayda təqdim etməyi planlaşdırır.
Avropa Birliyi ölkələri idxal olunan qazın mənşəyini yoxlamalıdırlar.
Qadağanı pozmağa görə cərimələr aşağıdakılardır:
* fiziki şəxslər üçün maksimum cərimə ən azı 2,5 milyon avro olacaq;
* şirkətlər üçün - 40 milyon avrodan və ya ümumi illik dövriyyənin 3,5%-dən və ya əməliyyat üçün gözlənilən dövriyyənin 300%-dən az olmamalıdır.

A complete ban on Russian gas from Europe
A complete ban will be imposed on the supply of liquefied natural gas (LNG) from Russia to the European Union starting from the beginning of 2027. Gas supply from Russia via pipeline will also be banned from 30 September 2027.
According to a statement issued today by the Council of the European Union, by 1 March 2026, member states must prepare plans to diversify gas imports and identify potential problems in replacing supplies from Russia.
The European Commission plans to present a regulation to gradually stop Russian oil imports by the end of 2027.
European Union countries must verify the origin of imported gas.
The penalties for violating the ban are as follows:
* For individuals, the maximum fine will be at least 2.5 million euros;
* For companies, it should not be less than 40 million euros or 3.5% of total annual turnover, or 300% of the expected turnover for the operation.