Azərbaycanın 23 vətəndaşı Suriyadan
Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 7, 9 və 11 iyun tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından 23 nəfər (7 qadın və 16 uşaq) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) məlumat yayıb.
Repatriasiya prosesinin ilkin mərhələsində repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib. Azərbaycan Respublikasının Suriya Ərəb Respublikasındakı və Türkiyə Respublikasındakı Səfirlikləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız “Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri” və təyyarə biletləri ilə təmin edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupunun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi həyata keçirilib.
Repatriantların ölkəmizdə sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək.

В результате поэтапных и скоординированных мер, принятых Правительством Азербайджанской Республики, 7, 9 и 11 июня текущего года была проведена репатриация 23 граждан Азербайджанской Республики (7 женщин и 16 детей) из Сирийской Арабской Республики.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщило Министерство иностранных дел Азербайджана (МИД).
На первоначальном этапе процесса репатриации были определены местонахождение, личность и гражданство Азербайджанской Республики репатриантов. Посольства Азербайджанской Республики в Сирийской Арабской Республике и Турецкой Республике, включая Генеральное консульство в городе Стамбул, провели соответствующие координационные мероприятия и обеспечили наших граждан «Свидетельствами о возвращении в Азербайджанскую Республику» и авиабилетами.
Члены Рабочей группы, состоящей из государственных органов, отвечающих за репатриацию граждан Азербайджанской Республики, столкнувшихся с кризисной ситуацией за рубежом, были направлены в Сирию, где была проведена первоначальная медицинская и психологическая оценка репатриантов.
Предусматривается проведение соответствующих мероприятий в направлении социальной реабилитации репатриантов и их реинтеграции в общество в нашей стране.
Продолжатся необходимые меры по репатриации граждан Азербайджанской Республики, ставших жертвами вооруженного конфликта на территории иностранных государств.