Azərbaycanın 23 vətəndaşı Suriyadan
Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 7, 9 və 11 iyun tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından 23 nəfər (7 qadın və 16 uşaq) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) məlumat yayıb.
Repatriasiya prosesinin ilkin mərhələsində repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib. Azərbaycan Respublikasının Suriya Ərəb Respublikasındakı və Türkiyə Respublikasındakı Səfirlikləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız “Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri” və təyyarə biletləri ilə təmin edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupunun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi həyata keçirilib.
Repatriantların ölkəmizdə sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək.

As a result of phased and coordinated measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan, on June 7, 9, and 11 of the current year, the repatriation of 23 citizens of the Republic of Azerbaijan (7 women and 16 children) from the Syrian Arab Republic to our country was carried out.
Medianews.az reports that the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Azerbaijan made this announcement.
In the initial phase of the repatriation process, the location, identity, and citizenship of the repatriates were determined. Our Embassies of the Republic of Azerbaijan in the Syrian Arab Republic and the Republic of Turkey, including the Consulate General in Istanbul, provided relevant coordination work whereby our citizens were given “Certificates of Return to the Republic of Azerbaijan” and airplane tickets.
Members of the Working Group composed of state bodies responsible for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who have faced crisis situations abroad were sent to Syria, where preliminary medical and psychological examinations of the repatriates were conducted.
It is planned to carry out relevant measures for the social rehabilitation and reintegration of the repatriates in our country into society.
The necessary measures for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who have become victims of armed conflict on the territory of foreign countries will continue to be taken.