Britaniyada FTB-nin analoqunu yaradılır
Böyük Britaniya hökuməti İngiltərə və Uelsdəki terrorizm, mütəşəkkil cinayətkarlıq və fırıldaqçılıq da daxil olmaqla ən ağır cinayətləri araşdıracaq yeni bir qüvvə Milli Polis Xidmətini (NPS) yaradacaq.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə "The Guardian" qəzeti Böyük Britaniyanın daxili işlər naziri Şabana Mahmuda istinadən məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, nəşrin Amerika Federal Təhqiqat Bürosunun (FTB) analoqu adlandırdığı yeni agentlik ağır cinayətlərə qarşı mübarizə aparmaq vəzifələrini öz üzərinə götürəcək.
Hazırda bu vəzifə Milli Cinayətkarlıqla Mübarizə Agentliyinə (NCA), regional bölmələrə və terrorizm halında isə Skotland Yarda həvalə edilib.
"Biz "Böyük Britaniyanın FTB-si" adlandırılan yeni Milli Polis Xidməti yaradacağıq və təhlükəli cinayətkarları təqib etmək və yaxalamaq üçün dünyanın ən yaxşı personalından və qabaqcıl texnologiyalarından istifadə edəcəyik. Bu, yerli hüquq-mühafizə orqanlarına yeni səviyyədə cinayətkarlıqla mübarizəyə daha çox vaxt ayırmağa imkan verəcək".
Məqalədə deyilir ki, Milli Polis Xidmətinin rəhbəri Böyük Britaniyada ən yüksək rütbəli polis məmuru olacaq. O, həmçinin avtomatik üz tanıma kimi qabaqcıl texnologiyaların ölkə miqyasında tətbiqindən məsul olacaq.
Öz növbəsində, Milli Polis Rəisləri Şurası olan Skotland Yard və onun terrorizmlə mübarizə bölməsi birgə bəyanatla yeni qurumun yaradılmasını dəstəkləyib. Milli Polis İdarəsinin baş direktoru Qreym Biqqar da dəstəyini bildirib.

В Великобритании создается аналог ФБР.
Правительство Великобритании создаст новое подразделение — Национальную полицейскую службу (NPS), которая будет расследовать наиболее тяжкие преступления в Англии и Уэльсе, включая терроризм, организованную преступность и мошенничество.
«Report» сообщает со ссылкой на министра внутренних дел Великобритании Шабана Махмуда, что об этом пишет газета The Guardian.
По его словам, новое агентство, которое издание назвало аналогом Федерального бюро расследований США (ФБР), будет выполнять задачи по борьбе с тяжкими преступлениями.
В настоящее время эти задачи возложены на Агентство по борьбе с национальной преступностью (NCA), региональные подразделения и в случаях терроризма — на Скотленд-Ярд.
«Мы создадим новую Национальную полицейскую службу, которую называют «ФБР Великобритании», и будем использовать лучший в мире персонал и передовые технологии, чтобы преследовать и задерживать опасных преступников. Это позволит местным правоохранительным органам уделять гораздо больше времени борьбе с преступностью на новом уровне».
В статье говорится, что глава Национальной полицейской службы станет высшим по званию полицейским чиновником в Великобритании. Он также будет ответственен за повсеместное применение таких передовых технологий, как автоматическое распознавание лиц.
В свою очередь, Совет начальников полиции, а также Скотленд-Ярд и его антитеррористическое подразделение в совместном заявлении поддержали создание нового учреждения. Генеральный директор Национальной полиции Грэм Биггар также выразил свою поддержку.