Britaniyada FTB-nin analoqunu yaradılır
Böyük Britaniya hökuməti İngiltərə və Uelsdəki terrorizm, mütəşəkkil cinayətkarlıq və fırıldaqçılıq da daxil olmaqla ən ağır cinayətləri araşdıracaq yeni bir qüvvə Milli Polis Xidmətini (NPS) yaradacaq.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə "The Guardian" qəzeti Böyük Britaniyanın daxili işlər naziri Şabana Mahmuda istinadən məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, nəşrin Amerika Federal Təhqiqat Bürosunun (FTB) analoqu adlandırdığı yeni agentlik ağır cinayətlərə qarşı mübarizə aparmaq vəzifələrini öz üzərinə götürəcək.
Hazırda bu vəzifə Milli Cinayətkarlıqla Mübarizə Agentliyinə (NCA), regional bölmələrə və terrorizm halında isə Skotland Yarda həvalə edilib.
"Biz "Böyük Britaniyanın FTB-si" adlandırılan yeni Milli Polis Xidməti yaradacağıq və təhlükəli cinayətkarları təqib etmək və yaxalamaq üçün dünyanın ən yaxşı personalından və qabaqcıl texnologiyalarından istifadə edəcəyik. Bu, yerli hüquq-mühafizə orqanlarına yeni səviyyədə cinayətkarlıqla mübarizəyə daha çox vaxt ayırmağa imkan verəcək".
Məqalədə deyilir ki, Milli Polis Xidmətinin rəhbəri Böyük Britaniyada ən yüksək rütbəli polis məmuru olacaq. O, həmçinin avtomatik üz tanıma kimi qabaqcıl texnologiyaların ölkə miqyasında tətbiqindən məsul olacaq.
Öz növbəsində, Milli Polis Rəisləri Şurası olan Skotland Yard və onun terrorizmlə mübarizə bölməsi birgə bəyanatla yeni qurumun yaradılmasını dəstəkləyib. Milli Polis İdarəsinin baş direktoru Qreym Biqqar da dəstəyini bildirib.

The British government will create a new force, the National Police Service (NPS), to investigate the most serious crimes in England and Wales, including terrorism, organized crime, and fraud.
"Report" reports that The Guardian newspaper has published information citing Britain’s Home Secretary, Suella Braverman.
According to her, the new agency, described by the publication as the American Federal Bureau of Investigation’s (FBI) analogue, will take on responsibilities to combat serious crimes.
Currently, this task has been assigned to the National Crime Agency (NCA), regional divisions, and in cases of terrorism, to Scotland Yard.
"We will create a new National Police Service, called 'Britain’s FBI,' and will use the world’s best personnel and advanced technologies to track down and apprehend dangerous criminals. This will allow local law enforcement agencies to dedicate more time to combating crime at a new level."
The article says that the head of the National Police Service will be the highest-ranking police officer in Britain. They will also be responsible for the nationwide implementation of advanced technologies such as automatic facial recognition.
Meanwhile, Scotland Yard, which is the National Police Chiefs’ Council and its counter-terrorism unit, has issued a joint statement supporting the creation of the new agency. The Director General of the National Police Service, Graham Biggar, has also expressed his support.