ABŞ Dövlət Departamenti farsdilli “X” hesabında İranda davam edən internet kəsintilərinə münasibət bildirib.
Medianews.az “Azad İran” kanalına istinadla xəbər verir ki, departament İranda internetin bloklanmasını cəmiyyəti nəzarətdə saxlamağa yönəlmiş məqsədyönlü siyasət kimi dəyərləndirib, islam respublikasının internetdən “xalqı susdurmaq və yoxsullaşdırmaq üçün bir vasitə” kimi istifadə etdiyini açıqlayıb.
Paylaşımda vurğulanıb ki, internetin gündəlik kəsilməsi və ya tamamilə bağlanması İran iqtisadiyyatına hər gün 37 milyon dollardan çox ziyan vurur, biznes fəaliyyətlərini iflic edir və ailələr üzərində maliyyə təzyiqini artırır.
Departament habelə bildirib ki, İran xalqı internetə çıxışdan və iqtisadi imkanlardan məhrum edildiyi halda, islam respublikasının rəsmiləri yalan məlumat paylaşmaq və hakimiyyətdə qalmaq üçün internetdən istifadə etməyə davam edirlər. Qeyd olunub ki, internetin bağlanması rəsmi Tehranın abad və şüurlu İrandan çox qorxduğunu açıq göstərir.

Этот шаг наносит Ирану ущерб более чем в 37 миллионов долларов в день.
Госдепартамент США прокомментировал продолжающиеся в Иране отключения интернета на фарси-язычном аккаунте «X».
Medianews.az со ссылкой на канал «Свободный Иран» сообщает, что департамент расценил блокировку интернета в Иране как целенаправленную политику по контролю над обществом и заявил, что исламская республика использует интернет как «средство для заставления народа замолчать и обнищать».
В публикации подчеркивается, что ежедневные отключения интернета или его полное закрытие наносят экономике Ирана ущерб свыше 37 миллионов долларов в день, парализуют бизнес-деятельность и увеличивают финансовое давление на семьи.
Департамент также отметил, что в то время как народ Ирана лишён доступа к интернету и экономических возможностей, официальные лица исламской республики продолжают использовать интернет для распространения ложной информации и удержания власти. Было указано, что отключение интернета ясно показывает, насколько официальный Тегеран боится процветающего и осознанного Ирана.