DÇ-2026: Kəllə ilə qol vuran oyunçunun kəllə sümüyünün sındığını bilirsizmi? -
23-cü dünya futbol çempionatının açılış matçı - iyunun 11-də Mexikonun "Asteka” stadionunda keçirilən Meksika-Cənubi Afrika qarşılaşması ev sahiblərinin qələbəsi ilə başa çatdı.
Oyunda ikinci topu Cənubi Afrika yığmasının qapısına baş zərbəsi ilə meksikalı hücumçu Raul Ximenes vurdu.
Medianews.az yada salır ki, Raul Ximenes 2020-ci il noyabrın 29-da İngiltərə Premyer Liqasının (EPL) "Vulverhempton"-"Arsenal" matçında kəllə sümüyünün sınması və beyin qansızması ilə nəticələnən çox ağır zədə almış bir futbolçudur.
Həmin zədəni Raul Ximenes “Arsenal”ın müdafiəçisi David Luizlə hava mübarizəsində baş-başa toqquşma zamanı almışdı.
Sümük qəlpəsi beyinə təzyiq etdiyi üçün futbolçu təcili əməliyyat olunmuşdu. Həkimlərin dediyinə görə, o, möcüzə nəticəsində nəinki iflic, hətta ölüm riskindən qurtula bilib.
Raul Ximenesin yaşıl meydanlara yenidən qayıtması təxminən doqquz ay çəkdi.
"Vulverhempton" komandasında oynadığı vaxt aldığı ağır zədə Raul Ximenesi karyerasını bitirmək təhlükəsi qarşısında qoysa da, o, futbola uğurla geri dönə bildi.
Hazırda Raul Ximenes İngiltərənin "Fulhem" klubunda və Meksika millisində yüksək səviyyədə çıxışını davam etdirir.
Amma təkrar zədələrin qarşısını almaq üçün o, hər oyuna başına xüsusi qoruyucu sarğı (tıbbı qoruyucu qask-band) taxaraq çıxır.

Открывающий матч 23-го чемпионата мира по футболу — встреча Мексика-Южная Африка, прошедшая 11 июня на стадионе "Ацтека" в Мехико, закончилась победой хозяев.
Во второй гол в ворота южноафриканской сборной мексиканский нападающий Рауль Хименес забил головой.
Medianews.az напоминает, что Рауль Хименес — футболист, который 29 ноября 2020 года в матче Английской Премьер-лиги (EPL) между "Вулверхэмптоном" и "Арсеналом" получил очень серьёзную травму — перелом черепа и кровоизлияние в мозг.
Травму Рауль Хименес получил в воздушной борьбе с защитником "Арсенала" Давидом Луизом, когда они столкнулись головой.
Осколок кости оказывал давление на мозг, и игроку потребовалась неотложная операция. По словам врачей, он чудом избежал не только паралича, но и угрозы жизни.
Возвращение Рауля Хименеса на зелёное поле заняло примерно девять месяцев.
Тяжёлая травма, полученная им в "Вулверхэмптоне", поставила под угрозу его карьеру, однако он успешно вернулся к футболу.
В настоящее время Рауль Хименес выступает на высоком уровне за английский клуб "Фулхэм" и сборную Мексики.
Однако, чтобы избежать повторных травм, он выходит на каждый матч с особой защитной повязкой на голову (медицинским защитным шлем-бандом).