Diplomatik qalmaqal: Tramp Makronun şəxsi SMS-lərini yaydı
ABŞ prezidenti Donald Tramp Fransa prezidenti Emmanuel Makrondan aldığı şəxsi SMS yazışmalarını sosial şəbəkələrdə paylaşaraq beynəlxalq diplomatiyada qalmaqala səbəb olub.
Musavat.com xəbər verir ki, yayılan mesajlar iki lider arasında qapalı müzakirələrin məzmununu açıq şəkildə ortaya qoyur.
Paylaşılan SMS-də Makron Trampa “mənim dostum” deyə müraciət edir və bir sıra mühüm geosiyasi məsələlərdə Vaşinqtonla eyni mövqedə olduqlarını bildirir. Fransa prezidenti mesajında Suriya məsələsində tam uzlaşma olduğunu, İranla bağlı isə “böyük nəticələr əldə etməyin mümkünlüyünü” vurğulayır.
Eyni zamanda Makron Trampın Qrenlandiya ilə bağlı addımlarını anlamadığını gizlətmir və bu məsələ ilə bağlı narahatlığını açıq ifadə edir. Mesajda Fransa lideri Davosdan sonra Parisdə G7 formatında qeyri-rəsmi görüş təşkil etməyi, bu görüşə Ukrayna, Danimarka, Suriya və Rusiya nümayəndələrinin də dəvət olunmasını təklif edir.
Makron Trampı ABŞ-a qayıtmazdan əvvəl Parisdə birgə şam yeməyinə dəvət edərək dialoqu davam etdirmək niyyətində olduğunu göstərir. Analitiklərə görə, bu mesaj Avropa liderlərinin Tramp administrasiyası ilə münasibətləri qorumaq və proseslərə təsir etmək üçün nə qədər fəal diplomatik səylər göstərdiyini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Musavat.com qeyd edir ki, Trampın bu yazışmaları ictimailəşdirməsi Avropa paytaxtlarında ciddi narahatlıq doğurub. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu addım ABŞ prezidentinin həm Makrona mesaj verməsi, həm də Avropa diplomatiyasının qapalı mexanizmlərini ifşa etmək cəhdi kimi qiymətləndirilə bilər.
Qeyd edək ki, Tramp daha əvvəl də müttəfiqlərlə yazışmaları və qapalı danışıqlara dair detalları açıq müstəviyə çıxarmaqla diqqət çəkib. Son hadisə isə ABŞ–Avropa münasibətlərində yeni gərginlik mərhələsinin başlanğıcı kimi dəyərləndirilir.

Дипломатический скандал: Трамп опубликовал личные СМС Макрона
Президент США Дональд Трамп вызвал скандал в международной дипломатии, опубликовав в социальных сетях личную переписку по SMS с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Как сообщает Musavat.com, опубликованные сообщения проливают свет на содержание закрытых переговоров между двумя лидерами.
В опубликованном SMS Макрон обращается к Трампу как к «моему другу» и заявляет, что они занимают одинаковую позицию с Вашингтоном по ряду важных геополитических вопросов. Президент Франции в своем сообщении отмечает полное согласие по Сирии и подчеркивает «возможность достижения больших результатов» по Ирану.
В то же время Макрон не скрывает, что не понимает шагов Трампа по Гренландии, и открыто выражает по этому поводу обеспокоенность. В сообщении французский лидер предлагает после Давоса провести неформальную встречу в формате G7 в Париже, на которую пригласить также представителей Украины, Дании, Сирии и России.
Макрон приглашает Трампа на совместный ужин в Париже перед его возвращением в США, демонстрируя желание продолжить диалог. По мнению аналитиков, это сообщение ясно показывает, насколько активно европейские лидеры ведут дипломатические усилия для сохранения отношений с администрацией Трампа и влияния на происходящие процессы.
Musavat.com отмечает, что обнародование этой переписки Трампом вызвало серьезную обеспокоенность в европейских столицах. Эксперты считают, что этот шаг можно расценивать и как послание от президента США Макрону, и как попытку раскрыть закрытые механизмы европейской дипломатии.
Отметим, что ранее Трамп уже привлекал внимание, выводя на публичный уровень переписку с союзниками и детали закрытых переговоров. Последний инцидент рассматривается как начало новой фазы напряженности в отношениях между США и Европой.